TL, perşembeyi bekliyor

banner37

Türk Lirası küresel risk iştahındaki azalışın yanı sıra ve petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle gerilemeye devam etti. Gözler 25 Ekim’deki PPK toplantısına çevrildi

TL, perşembeyi bekliyor
banner87

Türk Lirası küresel risk iştahındaki azalışın yanı sıra ve petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle geçtiğimiz cuma günü negatif ayrışmayla değer kaybederken, kayıplarını haftanın ilk gününe taşıdı. Piyasalar perşembe günü saat 14.00'da açıklanacak olan TC Merkez Bankası'nın faiz kararını takip edecek.

Türkiye piyasalarında geçtiğimiz haftayı 5,62 TL seviyesinden tamamlayan dolar kurunda iyimser hava sürerken, kur yeni haftaya 5,64 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru gün içerisinde en yüksek 5,6828 TL'yi görürken saat 17.55 itibarıyla 5,6724 TL'de hareket etti. Euro kuru 6,5130 TL’de, sterlin ise 7,3647 seviyesinde bulunuyordu.

TL’nin değer kaybı KKTC piyasalarında da yansımasını buldu. Dün gün sonundaki piyasa ortalamasına göre dolar/TL 5,6915, Euro/TL 6,5564 ve sterlin/TL de 7,4026 düzeyinde kayıtlara geçti.

Geçen hafta dolar ABD'li Rahip Brunson sonrası beklentilerle geçen hafta 5,5363 TL'ye kadar gerilemişti. Ancak gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışan Türk Lirası küresel risk iştahındaki azalışın yanı sıra ve petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle cuma günü negatif ayrışmayla değer kaybetmişti.

 

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda cuma günü dolar karşısında değer kazanan Euro ve sterlin, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması sürecine ve İtalya'nın Avrupa Birliği'nin eleştirdiği bütçe tasarısına ilişkin gelişmelerle dolar karşısında az da olsa güç kaybetti.

AB, İtalya'nın hazırladığı ulusal bütçe tasarısının AB mali kurallarının çiğnediği uyarısında perşembe günü bulunmuş ve Roma'nın bunun gerekçelerini açıklamasını istemişti.

Küresel risk iştahındaki azalma ve libor faizlerindeki yükselişle birlikte düşüş yerini geçen haftanın son işlem gününde yükselişe bıraktı. Ancak pozitif ayrışma cuma günü hariç tüm hafta boyunca piyasada belirgin şekilde hissedildi.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0.26 yükselişle 95.70 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1.1477 seviyelerindeydi.

Gelişen ülke kurlarından Meksika pesosu ve Polonya zlotisi, dolar karşısında hafif negatif bölgede seyrederken Güney Afrika randı yüzde1 ile en çok değer kazanan gelişen ülke parası oldu. Randı sırasıyla Brezilya reali ve ruble takip etti.

 

TCMB bekleniyor

Bu hafta gözler TCMB'de Para Piyasası Kurulu’nun toplantısında olacak ancak, beklentiler faiz artışının olmayacağı yönünde.

TCMB, yılın en kritik ilk toplantısını olağanüstü olarak mayısta yapmış ve 300 bp faiz artırıma gitmişti.  Ardından haziranda 125 bp faiz artışı daha yapan PPK, temmuzda ise faizin enflasyon üzerindeki etkisinin görülmesi için zaman gerektiğini belirterek faizleri sabit tutmuştu.

Ancak temmuz PPK toplantısından sonra beklenmeyen siyasi gelişmeler yaşandı ve kur rekor kırarken artan maliyet ve kurun etkisiyle enflasyon da yükselişine devam etti. Eylül rakamlarının ardından yine kritik bir toplantı yapan TCMB, 625 bp faiz artışı yaparak piyasa beklentilerini aşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER