TL pozitif ayrıştı

banner37

Türk Lirası dün TC Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasıyla dalgalı seyretti. Dolar gelişen ülkelerin paralarına karşı değer kazanırken, TL etkilenmedi

TL pozitif ayrıştı
banner87

Türk Lirası dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasıyla dalgalı seyretti. Ancak, dolar karşısında yükselen gelişen ülke kurlarının çoğu yönünü aşağı çevirirken TL pozitif ayrıştı. Kurda yaşanan düşüşte TCMB'nin piyasa beklentilerine paralel davranması etkili oldu.

TCMB, dünkü toplantıda politika faizini yüzde 24'te sabit tuttu ve karar metninde maliyet enflasyonundaki yükselişin devam edeceği ancak talep enflasyonunda bir miktar gerileme görülebileceği, ancak risklerin enflasyon üzerindeki yükselişi koruduğu belirtildi.

Türkiye’de dün Merkez Bankası faiz kararını açıklamadan önce 5,68 TL seviyesinde bulunan dolar kuru, kararın açıklanmasıyla 5,71 TL seviyesine yükselirken sonrasında yönünü aşağı çevirerek 5,6218 TL'ye kadar geriledi.

Dolar saat 16.50 itibarıyla 5.6635 TL'de hareket ederken, Euro kuru aynı dakikalarda 6.4615 TL'de, sterlin kuru da 7,2991 seviyesinde bulunuyordu. Gün sonunda Türk Lirası, dolar, Euro ve sterlin karşısında yüzde 1,12 ve 0,51 arasında değer kazandı.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0,09 düşüşle 96,09 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1,1414 seviyelerinde hareket ediyordu.

PPK faiz kararı

TC Merkez Bankası (TCMB) Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentilere paralel yüzde 24 seviyesinde sabit tuttu. Kurul, geçen 13 Eylül ayında yaptığı toplantıda faizi 6,25 artırarak yüzde 17,75'ten yüzde 24'e çıkarmıştı. Karar sonrası, dolar yatay seyrini korudu.

TCMB açıklamasında yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiği, döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiğinin dikkat çektiği belirtilerek, "İç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı kısmen sınırlayacağı düşünülse de fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir" denildi.

TCMB'nin Ekim ayı PPK toplantısında TL'deki değer kayıplarının bir süredir durması ve bankanın son dönemde gerçekleştirdiği kuvvetli sıkılaştırmanın etkisinin görülmesi adına politika faizini sabit tutması bekleniyordu.

Reuters'ın 15 kurumun katılımı ile yaptığı ankette 12 kurum yüzde 24 seviyesindeki bir hafta vadeli repo faizinde değişiklik beklemezken, üç kurum 75, 100 ve 175 baz puan artış öngörüyordu

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER