banner6

TL ‘pul’ oldu

banner37

Tırmanan jeopolitik ve politik riskler, ABD Dolar Endeksi’ndeki yükselişten de destek bulan Amerikan Doları2nı TL karşısında tarihi seviyeye taşıdı; KKTC serbest piyasalarında da rekor fiyatlama test edildi

TL ‘pul’ oldu
banner99

Ali ÇATAL

Türkiye serbest piyasalarında önceki gün dahilinde izlenen yatay seyir, yerini, dün gece geç saatlerde kabine toplantısının ardından konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının hemen akabinde ortaya çıkan ‘satış dalgasına’ bıraktı. Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Suriye'den ülkemize yönelik terör saldırılarının kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır. Buralardan kaynaklanan tehditleri, oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız. Polislerimize yönelik son saldırı ve topraklarımızı hedef alan tacizler artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız" ifadelerini kullandı.

Mali piyasalar, bahse konu açıklamayı ‘sınır ötesi operasyon’ olarak okurken; artan jeopolitik ve politik risklere paralel, ABD Doları/TL paritesi de 9,02 seviyesine varan bir yükseliş kaydetti. TL sepet kurda 9,72 seviyesine yükselerek, TL'yi ‘tüm zamanların en değersiz seviyesine’ çekti.

Amerikan Doları’nın, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansını ve satın alma gücünü ölçümleyen ABD Dolar Endeksi de dün 94,51 seviyesine çıkarak son bir yılın zirvesini gördü.

KKTC serbest piyasalarında ise geride bıraktığımız işlem haftasının sonunda ve yeni işlem haftasının açılışında yaşanan TL varlıklardaki negatif ayrışma, ikinci işlem gününün kapanışı itibarıyla iyice derinleşti.

Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları ortalama 9,2351 TL, Euro 10,6712 TL ve İngiliz Sterlini 12,5709 TL’den alıcı buldu.

Kurlar, haftayı sırasıyla ortalama 9,1846 TL, 10,6364 TL ve 12,5178 TL’den açmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'na gerçekleştirdiği sunumda ‘cari fazlanın’ altını çizmiş ve enflasyonunun ‘geçici faktörlerden yükseldiğini’ belirtmişti. Kavcıoğlu ayrıca, TL’nin son haftalarda yaşadığı değer kaybının ise son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınan 100 baz puanlık (bp) faiz indiriminden kaynaklanmadığını da kaydetmişti.

Kavcıoğlu’nun, ‘para politikasının belirlenmesinde çekirdek tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinin kullanılacağına’ yönelik açıklamasını izleyen faiz indiriminin ardından TL’nin, gelişmekte olan ülke paraları (GOP) arasında ‘açık ara en fazla değer kaybeden’ para birimi olarak kayda geçmesi de uzmanlara göre yatırımcı güvenini düşürdü.

Keza, Kavcıoğlu’nun ‘TCMB rezervlerinin yılı rekor düzeyde bitireceği’ iddiası da TCMB'nin net rezervlerinihalen ‘37 milyar dolar ekside’ olduğu göz önünde bulundurulduğunda piyasaları tatmin etmediği; dahası, faiz indirimlerinin Ekim 2021 dönemi PPK toplantısında da süreceğine yönelik bir algı oluşturduğu anlaşılıyor.

Muhtaroğlu: Politika faizi enflasyonun altında kalmamalı

Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) eski Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, TL’nin değer kaybının hem iç hem de dış nedenleri olduğu gerçeğine parmak basarak; iç nedenlerin en önemlisinin ise TCMB’nin politika faizini ‘sürpriz’ bir şekilde 100 bp indirmesi ve enflasyonun altında bırakması olarak belirledi.

Bu eylemin, TL’den kaçışı arttırdığı gibi yatırımcı güveninide sarstığını aktaran Muhtaroğlu, ilgili sürecin de TL’nin değer kaybına yol açtığını söyledi.

Şahap Kavcıoğlu’nun, TCMB rezervleri ile ilgili yaptığı açıklamaların ise piyasaları tatmin etmediği gibi ‘riskleri ekstra artırdığına’ işaret eden Muhtaroğlu, yatırımcı güvenin önemine dikkat çekti.

Dış etkenlerin başında ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tahvil getirilerinin yükselmesi ve TL’nin dolar karşısındaki kaybının hızlanmasını gösteren Muhtaroğlu, siyasi olarak da Türkiye ile ABD yönetimleri arasında yaşanan sorunlar ve karşılıklı açıklamaların da piyasaları huzursuz ettiğini ifade etti.

Türkiye’nin özellikle Rusya ile ilişkilerini derinleştirmesi ve yeni S-400 hava savunma sistemi, uçak ve nükleer reaktör anlaşmaları yapılacağına dair liderler düzeyindeki açıklamaların, Türkiye-ABD ilişkilerini gerdiğini vurgulayan Muhtaroğlu, ayrıca PKK’nın Suriye’deki yapılanması PYD’nin bölgedeki varlığına ABD’nin destek verir mahiyetteki açıklamalarının da ilişkileri olumsuz etkilediğini aktardı.

Altın fiyatları da destek buldu

Öte yandan, Türkiye serbest piyasalarında dolar kurunun dün 9,0390'a çıkarak tarihi zirveyi görmesiyle, altın fiyatları da yükselişe geçti. Altın fiyatlarının bileşimlerinden ons tarafında dolar baskısı hakimdi ve fiyat da dünün genelinde bin 750-bin 780 dolar aralığında sıkışık bir seyir izledi fakat dolar kuru hem ABD Dolar Endeksi'nin küresel piyasalarda güçlenmesi hem de Türkiye içinde Şahap Kavcıoğlu ile Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası TL'deki kaybın artmasıyla rekor seviyelere çıktı.

Kavcıoğlu, Eylül 2021 periyodu başında yatırımcılarla yaptığı konuşmada, çekirdek TÜFE'nin para politikasında dikkate alınacağını ve bu kalemde de düşüş beklediklerini belirtmiş; çekirdek TÜFE'nin yüzde 16,76 bandında yani politika faizinin altında olması da faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendirmişti.

Bu gelişmenin ardından, Eylül PPK toplantısında 100 bp faiz indirimi yapılmış ve Eylül 2021 başında 8,26 seviyesine gerileyen kur, Kavcıoğlu'nun açıklamaları ve yaşanan faiz indirimiyle 8,90'ı aşarak rekor kırmıştı.

Manşet enflasyonun ve çekirdek enflasyonun son ayda yükselmesi de kuru tetiklerken; son olarak Kavcıoğlu'nun TBMM’deki sunumunda faiz indiriminin kuru yükseltmediğini, faiz indiriminin sürpriz bir karar olmadığını ve gerekli mesajların son toplantılarda verildiğini açıklaması da faiz indirimi sürecinin devam edeceği beklentisine neden oldu.

Diğer taraftan, Recep Tayyip Erdoğan da yeni bir sınır ötesi harekat mesajı verdi ve hem para politikası hem de jeopolitik riskler nedeniyle TL, dolar karşısında tarihi dip seviyeye geriledi.

Kurdaki oynaklığın etkisiyle Eylül 2021’de 478 TL'den yükselişe geçen gram altın, geçen hafta 509 TL'ye yükselmiş; geride bıraktığımız işlem haftasının son gününde kurun yüksek seviyelerde olmasına ek, Ons’un tarım dışı istihdam sonrası yükselmesi de gramdaki hareketliliği hızlandırmıştı.

banner134

Buna göre, önceki günü 507 TL'den kapatan fiyat, dün 512 TL'ye çıkarak 16 Haziran sonrası zirveyi gördü. Fiyat, dünün kapanış dakikalarında ise 510 TL'den işlem görüyordu.

Gram altında 508 TL direnci üzerinde 525 TL yakından takip edilirken, geri çekilmelerde ise 497 TL destek olarak izleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104