TL sürekli dalgalandı

banner37

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz karşıtı açıklamaları dün de devam etti. Piyasalardaki olumlu hava açıklamalardan etkilendi

TL sürekli dalgalandı
banner87

Döviz kurları TC Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyonla mücadele adına politika faizinde 625 baz puan ile beklentinin üzerinde bir artışa gitmesi ve ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapabileceği mesajları ile sert geriledikten sonra dün dalgalı bir seyir izledi.

Dolar/TL dün Türkiye piyasalarında 6,15’in altında dalgalanırken, KKTC serbest piyasasında 6,20 civarında satılıyordu. Aynı şekilde Euro/TL Türkiye’de 7,15’in altında, Sterlin/TL de 8,10’nun altında kalırken, KKTC’de Euro 7,20 TL’nin üzerinde, sterlin de 8,15 TL’nin üzerinde satılıyordu.

Türkiye piyasalarında önceki gün sert gerileyen dolar kuru, dün güne 6,08 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru, gün içerisinde en düşük 6,0218 TL'yi görürken, saat 16.45 itibarıyla 6,1202 TL'de bulunuyordu. Gün içinde 7,0524 TL'ye kadar gerileyen Euro kuru aynı dakikalarda 7,1470 TL'de, sterlin de 8,02’ye kadar indiği günde 8,0482 TL’de hareket ediyordu.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0,16 yükselişle 94.69 seviyesinde bulunurken, Euro/dolar paritesi ise 1,1672 seviyesinde hareket ediyordu.

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 18,71 seviyesindeyken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 24,94 seviyesinde izlendi.

Erdoğan konuştu, TL etkilendi

Bankacılar, TC Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının da piyasalara yönelik pozitif mesajlar içerdiğine dikkat çekerken, dün iç piyasada TCMB'nin likidite adımları, temmuz ayı ödemeler dengesi verileri ve TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları takip edildi.

TCMB'nin likidite adımları, temmuz ayı ödemeler dengesi verileri piyasalarda bir değişiklik yaratmazken Erdoğan'ın faiz açıklamaları dalgalanma yarattı.

Erdoğan partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı açıklamalarda Merkez Bankası'nı enflasyon hedeflemesindeki başarısızlıkla eleştirirken TCMB'nin önceki günkü faiz artışı için "oldukça yüksek bir oranla gerçekleştirdi" yorumunu yaptı. "Şu an benim şahsen benim sabır safhamdır" diyen Erdoğan "Bağımsızlığın neticesini göreceğiz" dedi.

Merkez Bankası eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yaparak politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentilerin üst bandında 625 baz puan artırarak yüzde 17.75'ten yüzde 24'e yükseltmişti.

TCMB dün ise bir aylık aradan sonra ilk kez miktar yöntemiyle haftalık vadede repo ihalesi açarken bankacıların verdiği bilgiye göre ortalama fonlama maliyetini de dün itibarıyla yüzde 24'e yükseltmiş oldu. Haftalık repo ihalesi açmayan TCMB, tüm fonlamasını gecelik borç verme faizi olan yüzde 19,25 seviyesinden yapıyordu. Dolayısıyla önceki gün yapılan faiz artırımı ortalama fonlama faizinde 475 baz puanlık bir artış anlamına geliyor.

TCMB'nin daha önce gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 150 baz puanlık bir marj ile belirleneceğini açıklamıştı. Bir haftalık geçiş süreci ardından gecelik borç alma faizi yüzde 22,5, gecelik borç verme faizi yüzde 25,5, geç likidite penceresi faizi ise yüzde 27 seviyesine gelmiş olacak.

TCMB'nin beklentilerin üzerindeki adımı ardından enflasyonla mücadelenin büyüme endişelerinin önüne geçtiği, TCMB'nin kredibilitesini artırdığı, TL'de volatilitenin azalacağı görüşleri piyasalarda yaygın hale geldi.

Bankacılar TCMB'nin kararının TL ve enflasyon görünümü için pozitif olduğuna dikkat çekerken, faiz artışının Türkiye ekonomisinin sorunlarına kesin çözüm olamayacağını, ancak kur şokuna neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması için zaman kazandırabileceğine de dikkat çekiyorlar. Bu kapsamda 20 Eylül'de açıklanacak Orta Vadeli Program (OVP) da yakından takip edilecek.

TL varlıklarda değerlenme süreci

Öte yandan, Global Menkul Değerler Analisti Rıdvan Baştürk, “Merkez Bankası'nın (TCMB) sürpriz bir şekilde beklentilerin üzerinde faiz artırması TL varlıkların değerlenmesini sağladı. Faiz kararı öncesinde beklentiler oldukça değişkendi ancak genel ortalama politika faizinin yüzde 17,75’ten yüzde 21’e yükseltilmesi yönündeydi. TCMB ise beklentilerin de üzerinde politika faizini 625 baz puan artırarak yüzde 24’e çekti” dedi.

Baştürk değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü (önceki günkü) kararlar öncesinde faiz karşıtı söylemlerde bulunması ve ardından TCMB’nin beklentinin de üzerinde faiz artırması, bankanın kredibilitesine ilişkin olumlu görüşlerin oluşmasını sağladı ve TL varlıklarda değerlenme sağladı. Bu aşamada gözler 20 Eylül’de açıklanacak olan Orta Vadeli Program'da (OVP) olacaktır. TCMB kendinden bekleneni yaptı. OVP’de yatırımcılar, sıkı mali disipline ilişkin net ve somut bir program arayacaklardır. Bunu bulabilirlerse TL varlıklarda değerlenme süreci devam edebilir. Ancak OVP’de sıkı mali disiplin yerine gevşek ve genişleyici bir program açıklanırsa bu durum TL varlıklardaki değerlenmenin önünü kesebilir.

Bu gelişmelere ek olarak yurt dışı gelişmelerin de iç piyasayı desteklediğini söyleyebiliriz. Bu hafta ABD’de ÜFE ve TÜFE verileri beklentileri karşılamadı. Bu verilerin ardından Euro/dolar 1,17 üzerine yükselirken, dolar endeksi ise yükselen eğilimini aşağı yönlü kırdı. Bu gelişmeler gelişen ülke varlıkları için pozitif."

Global Menkul Değerler Analisti Baştürk teknik olarak ise şunları söyledi:

"Dün (öneki gün) faiz kararı öncesi bizim için trend tepe bölgesi olan 6,55 TL'den net bir dönüş yaşayan kur, 6,00 TL desteğini kıramadı. Bu aşamada satış baskısının derinleşmesi yani TL’deki kazanımların artması için 6,00 TL desteğinin altına sarkılması gerekiyor. Bu hareket gerçekleşirse 5,80 TL'ye doğru baskı oluşabilir. Genel olarak 6,30 TL altında kalındığı sürece yükselişler satış fırsatı verebilir."

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER