TL, varlıklar yükselişi yakalayamıyor

banner37

Dolar, gelişen ülke paraları karşısında dün hafif yükselirken; önceki günü ‘en fazla değer kaybeden para birimi’ olarak kapatan TL ise sakin bir seyir izledi

TL, varlıklar yükselişi yakalayamıyor
banner90
banner8

Küresel piyasalar Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasında devam eden ve birinci faz anlaşmaya yaklaşan müzakereleri takip ederken beklentilerin de kuvvetlenmesi ile hem hisseler hem petrol hem de Amerikan doları tarafında yükseliş yaşandı. Altın, yen ve frank gibi güvenli varlıklarda ise geçen haftaki düşüş sonrası bu hafta yatay seyir hakim.

ABD ve Çin arasındaki müzakerelerde kritik öneme sahip ve en zorlu geçen başlıklarda henüz ilerleme olmaması nedeniyle birinci faz olarak adlandırılan anlaşma koşullarının daha yakın olduğu maddeler üzerinde görüşmeler devam ediyor. Taraflardan iyimser açıklamalar gelmesine rağmen iki yıldır bekleyen piyasalar ise temkinli yaklaşıyor ancak ekim periyodunda başlayan ve üst düzeyde süren görüşmelerde yol kat edilmesi piyasaları da destekliyor.

ABD Dolar Endeksi, dün 07,70 seviyesinden 98,40 seviyesine çıkarken; altın ise bin 470 dolar üzerinde kalıcı olamadı ve yeniden bin 450 dolar üzerinde yatay seyir izledi. Gelişen ülke paralarından Tayland bahtı yatay seyrederken diğer tüm paralar dolar karşısında düşüş yaşadı.

Swap hamlesi TL’yi dengeledi

Türk lirası (TL), önceki gün en çok değer kaybeden para birimi olmasının ardından dün 5,74 seviyesinde sakin bir seyir izledi. Türkiye içinde veri akışının zayıf olduğu dün,Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) swap konusunda açıklama geldi. Merkez, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasında 17 Ağustos 2018 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşması, 25 Kasım 2019 tarihinde Doha’da düzenlenen bir törenle tadil edilmiştir.

Yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmayı ve iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlamayı amaçlayan swap anlaşması ile anlaşma tutarı 3 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyalinden 5 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltilmiştir” duyurusunda bulunarak, Katar ile yapılan swap anlaşmasında limiti 5 milyar dolar karşılığı lira ve riyale yükseltildiğini açıkladı. Günün devamında ise ABD’den konut satışları takip edildi.

S-400 konusu yakıcılığını koruyor

Öte yandan, küresel tarafta da son günlerdeki olumlu hava devam etti ve hisse senetleri sene başındaki seviyelere yükselirken gelişen ülke varlıklarına ise talep sürdü lakin TL, önceki gün dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu ve kur 5,75’e yükseldi. Bunun nedeni ise Ankara’da Rus menşeli S-400 füze savunma sisteminin ilk testinin gerçekleştirildiği haberiydi.

Bilindiği üzere ABD, S-400’lerle F-35’lerin teknik olarak bir arada olamayacağını ve Türkiye’nin S-400’leri aktif kullanmaya başlaması durumunda yaptırım uygulanacağını kesin bir dille ve pek çok kez belirtmişti. Söz konusu test haberleri de piyasalarda ‘ABD’den bir hamle gelir mi’ endişesine neden oldu.

ABD ve Türkiye arasındaki S-400 meselesi, dönem dönem ikinci plana düşse de en büyük sorun olmaya devam ediyor ve bu yöndeki en ufak bir negatif gelişmenin TL varlıklar üzerinde nasıl etki yarattığı da önceki gün itibarıyla yeniden görüldü.

Uzmanlara göre, yakın vadede küresel piyasalarda ticaret müzakerelerinin olumlu havası devam ederken; TL üzerindeki baskıyı artıracak gelişmeler olmazsa kurdaki yükselişin 5,78 direncinde sınırlı kalması olasılığı yüksek ve bu seviyelerden yeniden 5,70 altı deneme söz konusu olabilir zira TL cinsi varlıklar,bu ayın başında da görüldüğü üzere, aradaki farkı kapatmak için diğer varlıklardan daha hızlı yükseliş yaşayabilir.

Sinyaller iyimser, sakinlik sürüyor

ABD ve Çin’in ticaret savaşına son verecek geçici bir anlaşmaya yakın zamanda varacaklarına dair cesaret verici sinyaller arasında, ABD doları dün Japon yeni karşısında sakin kaldı.

Çin’in Başbakan Yardımcısı ve Baş Ticaret Müzakerecisi Liu He’nin ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile telefonda görüştüğünü ve çekişmeler üzerine nasıl ilerleyecekleri konusunda ortaklaştıklarını söylemesiyle piyasa hissiyatı desteklendi. Bunun öncesinde Çin’in devlet destekli Global Times gazetesi, önceki gün, iki tarafın anlaşmaya çok yakın olduğunu bildirmişti ve bu haber ile ‘negatif’ medya haberlerinin etkisi de azaldı.

Dolar, yen karşısında 108,9’a gerilemeden önce iki haftanın yüksek seviyesi olan 109,19’a ulaştı ve döviz sepeti karşısında bir haftanın yüksek seviyesinin çok az altında olan 98,2 puanda işlem görmeye devam etti.

Sydney’de AMP CapitalInvestors’da kıdemli ekonomist ve yatırım stratejisi müdürü olan ShaneOliver, “Genel eğilimi piyasanın anlaşma beklediği yönünde çünkü ticaret küresel büyümeye ve güvene baskı yapan en büyük etken” ifadelerini kullandı.

Brexit ve Şükran Günü

Euro ise dolar karşısında önceki gün gördüğü bir haftanın düşük seviyesi 1,1003 puanın çok az üzerine çıkarak 1,1014 seviyesinde pek değişmedi.

İngiltere’de kamuoyu anketleri, muhalif İşçi Parti’nin 12 Aralık’taki genel seçimde Muhafazakarların yönetimini küçülteceğini göstererek, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasını öngören Brexit sürecine dair belirsizliğini artırdıktan sonra, sterlin yüzde 0,2 düşüşle 1,2871’e geriledi.

Yatırımcılar ABD ticaret verilerini, konut fiyat rakamlarını ve tüketici güvenini bekliyor ancak yarın, Şükran günü tatili nedeniyle genel olarak döviz ticareti sakinleşecek.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75