TL varlıklarda pozitif ayrışma sürdü

banner37

Dolar, Fed Başkanı Powell’ın ‘ayıltıcı’yorumları ile küresel piyasalarda yükselirken; dolar/TL paritesi ise 7,00 bandının altında fiyatlandı

banner87
TL varlıklarda pozitif ayrışma sürdü
banner90
banner99

   Dolar/TL kuru, geçen hafta 7,2690 ile yinelediği tarihi zirvesinden 7 seviyesinin altına doğru gerilemeyi dün de sürdürdü. Kur, son günlerde dolar karşısında yatay ancak sınırlı da olsa iyimser bir seyir izliyor.

   Türkiye piyasasında sanayi üretimi verileri ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın(TCMB) geçen haftaya ait rezerv, para, banka ve menkul kıymet istatistikleri; dünya piyasalarında ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD) haftalık işsizlik maaşı başvuruları dün izlendi.

   Öte yandan, yine Türkiye’de Siyasi Partiler Yasası’nda yapılacak değişiklikle Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İş Bankası'nda bulunan hisselerinin Hazine'ye devrinin planlandığına dair gazete haberleri ardından banka hisseleri de takip edildi. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın önceki günkü sert değerlendirmelerinin ekonomideki hızlı toparlanmaya dair umutları kırması da küresel piyasalarda risk iştahını sınırladı. Global piyasalarda, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonlarının ikinci dalgasıyla ilgili endişelerde halen yakından izleniyor.

   Fed Başkanı'nın açıklamalarına ek olarak, Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) üst düzey bir yetkilinin, Covid-19’un ‘aynen HIV gibi’ kalıcı bir hastalığa dönüşüp hiç bitmeyebileceğini söylemesiyle, yatırımcıların kaygıları daha da arttı. ABD hisseleri senetleri de günü yüzde 2'yi aşan kayıplarla tamamladı.

   Türkiye'de sanayi üretimi, ekonominin resesyondan çıkmasıyla üst üste altıncı ayda da büyüme göstererek şubat döneminde bir önceki yılın aynı periyoduna göre yüzde 7,5 artış göstermişti. Uzmanlara göre, Covid-19 salgınının yol açtığı ekonomik faaliyetteki yavaşlama sebebiyle mart dahilindeki büyümenin yüzde 1,8'de kalması bekleniyor. Açıklanan ödemeler dengesi verileri de rekor rezerv kayıplarını ve portföy çıkışlarını teyit etti. Cari işlemler açığı, yılın ilk çeyreğinde 7.64 milyar dolar oldu. Resmi rezervlerde martta 16.6 milyar dolar net azalış gözlendi. Martta portföy çıkışı 5.5 milyar dolar, net hata noksan ise 2.9 milyar dolar çıkışa işaret etti.

   Bir bankacı, "Ödemeler dengesi verileri mart ayında çok hızlı portföy çıkışlarına ve bunun TCMB rezervlerinden karşılandığını teyit ediyor. Rakamlar beklediğimizden kötü geldi. Mevcut durumda ithaların ihracat kadar hızlı düşmüyor. Bu trend devam ederse, öngörülenden daha yüksek bir cari açıkla yılı tamamlarız. İhracat-ithalat hızını yakından izleyeceğiz" şeklinde konuştu.

TL nefes almaya başladı

   Türk Lirası (TL), son dönemde sert değer kayıpları ardından birkaç gündür gelişmekte olan ülke para birimlerinden biraz daha iyi bir performans gösteriyor. Bankacılar, bunu Fed olmasa da diğer merkez bankalarından kısa vadede swap anlaşması yapılacağına dair iyimser beklentilere ve TCMB'nin rezervlerindeki düşüşün haftalık bazda 10 milyar dolardan 200 milyon dolara kadar gerilemesine bağlıyor.

   Aynı bankacı, "Yabancı yatırımcılar TL cinsi sabit getiri ve hisse senetlerinde tarihi düşük yatırımlara sahip. Portföy çıkışları tüm gelişmekte olan ülkelerde görülüyor ancak Türkiye'de daha belirgin. Son birkaç günde ise Asya merkez bankalarından swap anlaşmalarına ilişkin beklentiler artmış durumda. Bu, son birkaç günde TL'yi destekleyen en önemli sebep olarak görülüyor. Piyasalardaki beklenti, Japonya ve Çin merkez bankalarından kısa vadede kaynak sağlanacağı yönünde" ifadelerini kullandı.

   Dolar/TL, geçen hafta Türkiye serbest piyasalarında 7,2690 ile tarihi zirvesini yinelemesinin ardından Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) üç bankaya TL işlem yasağı getirme kararı sonrası 7'nin altına kadar gerilemişti. BDDK'nin ilgili yasağı kaldırmasına rağmen dolar/TL'de düşüş devam etti ve kurda görülen en düşük seviye 6,9690 oldu. Kur, dün Türkiye saati ile (TSİ) 08.57'de 6,9690/6,9680 seviyesinde işlem görüyordu. Aynı saatte sepet bazında TL 7,2429/7,2504, Euro/TL de 7,5243/7,5331 seviyesinde fiyatlandı.

   KKTC serbest piyasalarında ise bütün kurlarda yaşanan düşüş dün de devam etti ve Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan doları6,9800 TL, Euro 7,5636 TL, İngiliz sterlini ise 8,5581 TL’den alıcı buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75