TL yatay seyir izledi

banner37

Fed’in faiz indirimi sinyali ve değişen risk iştahı sonrası gerilen dolar endeksi, Trump-Şi karşılaşmasını beklerken; dolar/TL paritesinde ise gözler Erdoğan-Trump görüşmesinde

TL yatay seyir izledi
banner90
banner8

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) cephesinden gelen ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yoğun tepkisini çeken ‘faiz indirimi’ açıklamaları akabinde gerileyen dolar endeksi, Trump’ın, Çin Devlet Başkanı ve Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ŞiCinping ile dün itibarıyla başlayan G-20 zirvesindeki görüşmesine odaklandı.

Türkiye’de dolar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trump’la yapacağı görüşmenin kararını beklerken, dün 5,77 Türk lirası (TL) bandından alıcı buldu. KKTC serbest piyasalarında dün Amerikan doları 5,7816; Euro 6,5895; İngiliz sterlini ise 7,3577 TL’den fiyatlandı.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

Fed’in faiz indirimi beklentilerini artıran açıklamaları ve zayıf gelen ABD verileri ile mart dönemi seviyesine gerileyen ABD Dolar Endeksi, dün itibarıyla başlayan G-20 zirvesi bekleyişi ile 96,0 seviyesi üzerinde yatay seyir izledi.

Piyasalar, ticaret savaşlarında ilerleme beklerken; Trump-Xi görüşmesini izliyor. Bu kanattan gelecek uzlaşı haberleri hisselerde yükseliş sağlayabilir. Uzmanlara göre, özellikle gelişen ülkeler için artan risk iştahı Fed sonrası yükselişin hızlanmasını sağlayacak.

Türkiye içinde ise gözler, Trump-Erdoğan görüşmesinde ve liderlerin S-400 konusunda pozitif bir karar alması ile TL varlıklarda azalan siyasi baskı ile yükseliş yaşanabilir. Tekrarlanan İstanbul seçiminin ardından küresel piyasalardaki fiyatlamaya uyum sağlayan TL varlıklar, geride bıraktığımız hafta yükseliş yaşarken; risk primi olan 5 yıllık CDS’ler de 400 baz puan (bp) seviyesi altına geriledi.

G-20 Zirvesi başladı

Japonya’nın ev sahipliğinde Osaka’da iki gün sürecek G20 Liderler Zirvesi, Japonya Başbakanı ŞinzoAbe’nin konuk liderleri karşılaması ve aile fotoğrafı çekilmesiyle başladı. Zirve dolayısıyla Osaka'da bulunan G20 üyesi ve davetli ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile bazı uluslararası kuruluşların temsilcileri, zirvenin yapılacağı INTEX Osaka Fuar Merkezi'ne geldi. Abe, liderleri fuar merkezi önünde hazırlanan platformda karşıladı.

Karşılamanın ardından Abe ve aralarında Erdoğan ile Trump’ın yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Şi’nin de bulunduğu konuk heyet başkanları, G20 Liderler Zirvesi aile fotoğrafı için hazırlanan platformda, kendilerine ayrılan yerlere geçti. Karşılamanın ardından liderler, “Dijital Ekonomi” temalı özel etkinliğe katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75