TL yatay seyir izliyor

banner37

Gelişmekte olan para birimleri karşısında önceki gün sadece TL özelinde yükseliş yaşayan dolar paritesi, dün 5,68 seviyesine gerileyerek dar bantta dalgalandı

banner87
TL yatay seyir izliyor
banner90
banner8

Federal Açık Piyasa Komitesi/Federal Open Market Committee (FOMC) tutanakları bugün açıklanacak lakin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın yarı yıl sunumu öncesinde ABD Dolar Endeksi tarafındaki yükseliş dün de devam etti. Geride bıraktığımız cumaaçıklanan tarım dışı istihdam rakamlarının beklentileri aşması ile yükselişe geçen ABD Dolar Endeksi, dün 97,60 seviyesine çıkarak 19 Haziran sonrası kayıplarını geri aldı.

İstihdam sonrası dolarda yaşanan yükselişte Fed’in faiz indirim oranına dair beklentilerin azalması da etkili oldu. Piyasalar, ticaret savaşlarının devam etmesi, ABD’de Satın Alma Yöneticileri Endeksi/purchasingmanagersindex (PMI) başta olmak üzere göstergelerin ilk çeyreğe göre zayıflaması ve en önemlisi enflasyon tarafındaki baskının süreceğine dair algıyla Fed’in temmuzda 50 baz puan (bp) faiz indirimine gitmesine yüksek olasılık veriyordu ancak istihdam kanadının hala güçlü olması sonrasında bu beklenti 25 bp seviyesine indi. Fed’in daha yavaş adımlarla ilerleyeceği beklentileri doların son haftada değer kazanmasını sağladı.

Uluslararası piyasalarda dün itibarıyla yaşanan gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına etkisi irdelendiğindeyse ABD dolarının 5,7254; Euro’nun 6,4184; İngiliz sterlininin ise 7,1390 TL’den fiyatlandığı görülüyor.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

Dolar, dün bütün majör ve gelişen ülke paraları karşısında değer kazanırken, rupi ve Türk lirası (TL) karşısında ise satıcılı fiyatlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınması ve yeni Başkan Murat Uysal’ın faiz indiriminde daha agresif davranacağı beklentisi ile TL önceki günyüzde 2 değer kaybetmişti.Haftaya yükselişle başlayan dolar/TL kuru, günü 5,73 seviyesinde tamamladı. Dün sabah ise en yüksek 5,75 seviyesini gören kur, günün devamında düşüşe geçti ve son saatte 5,68’e geriledi.

Pazarda karamsarlık nüksetti

TL, döviz karşısında dün yükseliş yaşarken, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi ise küresel fiyatlamaya paralel düşüşteydi. ABD-Çin arasındaki müzakere sürecine rağmen ABD’nin Çin ve Meksika’dan yapılan yapısal çelik ithalatı üzerindeki gümrük vergilerini artıracağını açıklaması ve Japonya-Güney Kore arasında da ihracat sınırı yaşanması ile küresel piyasalarda riskler yeniden gün yüzüne çıktı. Borsalar dün gerilerken, BIST 100 de 98 bin puan üzerinde satıcılı fiyatlandı.

Risk iştahı düştü

Türkiye içinde ekonomik gündem dün ‘görece’ sakinken, Türkiye dışı piyasalarda görülen satış baskısı ve TCMB Başkanı Çetinkaya’nın görevden alınması sonrasında risk priminde görülen yükseliş neticesinde TL varlıklar baskı altında kalmaya devam etti. Önceki günkü satışların ardından BIST 100 endeksi ise dün de satıcılı seyretti. Euro Bölgesi’nde de ekonomik gündem dün oldukça sakindi. Küresel piyasalarda azalan risk iştahı neticesinde DAX endeksinde yüzde 1’in üzerinde değer kayıpları izlendi ayrıca özellikle Almanya’dan gelen makro verilerin zayıflığa işaret etmesi de endeks üzerinde baskı oluşturdu.

‘Brexit dramı’ sterlini vuruyor

Öte yandan, ekonominin daralmaya başladığına yönelik işaretler ve devam eden Brexit dramı nedeniyle durumun kısa vadede daha da kötüye gideceğine dair korkular arasında sterlin, dün erken ticarette kayıp yaşadı. İngiliz Perakendecilik Konsorsiyumu, benzer perakende satışların haziran döneminde bir yıl öncesine göre yüzde 1,6 düşüş yaşadığını raporladı. 12 ay boyunca satışların ortalama yüzde 0,1 düşüş ile 2012’den bu yana görülen en kötü performansı sergilediğini ekledi.

Archer: Rakamlar öngörüleri destekliyor

EY ITEM Kulübü Kıdemli Ekonomisti HowardArcher,Twitter aracılığı ile yaptığı açıklamada, İngiltere tüketici harcamasının ikinci çeyrekte ‘önemli derecede daha zayıf’ olduğunu söyledi. Archer, “Rakamlar, çeyreklik bazda Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYH)yüzde 0,2 daraldığınayönelik inancımızı destekliyor” ifadelerini kullandı.

Rakamlar, hem Brexit ile ilgili belirsizlikler nedeniyle yatırımda görülen genel bir düşüşü hem de 29 Mart olarak kaydedilen Brexit'in son tarihinin ertelenmesinden sonra acil durum stok yapısının gevşemesini yansıtan ‘son derece zayıf’ satın alma müdürleri endeksi silsilesini belirtiyor.

Zayıf perakende satışlar…

Keza, Brexit’in hemen ardından olması beklenen aşırı üretimi engellemek için pek çok otomobil fabrikasının yıllık bakım dönemine geçmesi gerçeğini takip ediyor. Sterlin 1,2485 dolar ile altı ayın düşük seviyesi yakınında oldu ayrıca Euro karşısında da yüzde 0,3’lük bir kayıpla 1,1135’e geriledi.

Muhafazakar Parti’nin bir sonraki lideri ve İngiltere’nin ‘otomatikman’ sonraki Başbakanı için yapılan seçimde sterlini tartıyor. Her iki aday da Brexit’e ülkenin çoğunluğundan daha fazla kendini adamış bir parti üyeliğini kazanmak için ekimde İngiltere’yi geçiş anlaşması olmaksızın AB’den çıkarmaya niyetli olduklarından bahsediyor. İki aday Boris Johnson ve Jeremy Hunt arasında televizyondan yayınlanacak son çekişme, dün akşam yaşandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75