TL yeni aya baskılanarak başladı

banner37

Dolar/TL paritesi, veri akışının yoğun olduğu güne yükselişle başladı; ABD verileri sonrası dolarda ‘kısmi değer kazançları’ gözlemlendi

TL yeni aya baskılanarak başladı
banner99

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, önceki gün açıklanan 4. çeyrek enflasyon raporu sunumunda yılsonu enflasyon tahminlerini yüzde 12’ye düşürdüklerini açıkladı. Uysal, Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) ekim periyodunda da tek hanede kalacağını ancak baz etkisinin azalması ile yılın son iki ayında bir miktar yükseliş beklediklerini de belirtti. Haftaya pozitif başlayan TL cinsi varlıklar, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi’nin yaptırım kararı almasının ardından baskı altına girdi ve gelişen ülke varlıklarından negatif ayrışarak bu hafta sınırlı kayıp verdi.

Dolar, Federal Açık Market Komitesi (FOMC) toplantısı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın azil durumuna dair gelişmelerle küresel piyasalarda bu hafta değer kaybederken; ABD Dolar Endeksi de 97,20’ye geriledi. Dolardaki gerilemeden destek alan gelişen ülke varlıklarının prim yaptığı haftada TL, negatif ayrışarak yükselişe eşlik edemedi.

Haftanın son işlem gününde Türkiye içinde açıklanan ve ekonominin en önemli kanatlarından İmalat Sanayi Endeksi (imalat PMI) 49,0 seviyesine gerileyerek yeniden daralma sinyalleri verdi. Verinin ardından dolar/TL kuruda 5,7360 seviyesine, Euro/TL ise 6,40 seviyesine yükseldi. Dün ayrıca ABD’den tarım dışı istihdam verisi de açıklandı ve gün kapanışına doğru da kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye değerlendirmesi ‘etkili olması beklenmese de’ beklendi.

“Mevcut fiyatlama olağan”

Öte yandan, kasım döneminin ilk verisi de dün itibarıyla açıklandı. Ekonominin en önemli kanadı kabul edilen imalat PMI, Nisan 2018’de 50,0 eşiği altına gerileyerek daralma bölgesine geçmiş ve ağustosta yaşanan kur şokunun ardından da 42,70’e kadar gerileyerek son yılların en sert kaybını yaşamıştı.

Bu bağlamda, iktisat uzmanlarının çözümlemelerine göre, 2019 yılı içindeki performansına baktığımızda, gösterge 44,20’den 50,0’ye doğru toparlanma göstermiş ve sektörde hafif canlanma yaşanmıştı. Keza, İstanbul Sanayi Odası (İSO) raporuna göre ekimde ise sektörde istihdam üst üste iki ay artış yaşanmasına karşın verim ise zayıf kaldı. Ay içinde yaşanan siyasi ve jeopolitik risklerin geçen yılki gibi bir duruma sebebiyet vermesi riski sektör üzerinde de baskıya neden oldu. 50,0 eşik seviyesi altındaki durumun yılın kalan iki ayında da devam etmesi, büyüme üzerinde de olumsuz etkiye neden olabilir.

Dolar/TL kurunda 5,72 ara desteğinin korunması ile yeniden 5,78’e doğru hareket yaşanabileceğini vurgulayan ekonomistler, pek çok sefer belirtildiği üzere 5,64-5,87 arası fiyatlamayı denge bölgesi olarak ‘olağan’ gördüklerini de belirtti. Şimdilik bu bandın korunmaya devam ettiğini de söyleyen uzmanlar, “Düşüşlerin hızlanması için TL’nin pozitif gelişmelere ihtiyaç var” yorumunu yaptı.

Albayrak: Hedefimize üretimle ulaşacağız

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kendisine ait Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Albayrak, “Yeni büyüme modelimiz çerçevesinde, katma değerli üretim ve yerli makina alımını destekleyen İVME Finansman Paketi kapsamında reel sektörümüze tahsis edilen krediler sadece ekimde yüzde 106 artışla 24,5 milyar TL‘ye ulaştı. Yüzde 5’lik büyüme hedefimize üretim ile ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

Citigroup Global MarketsInc. Baş ABD Ekonomisti Andrew Hollenhorst ise Bloomberg Television'da Francine Lacqua'ya yaptığı değerlendirmede, dolardaki zayıf trendin kısa vadede devam ettiğini söyledi.Hollenhorst, dolara ilişkin senaryolardan birinde ABD büyümesinin önemli ölçüde zayıflayacağı ve riskten kaçıştan dolayı dolarda yükseliş görülebileceğini söyledi; ABD büyümesinde büyük bir artış olduğu senaryoda da yine güçlü dolar görülebileceğini belirtti.

Son dönemde küresel görünümün biraz daha iyi olduğunu ve özellikle birkaç ay öncesine kıyasla daha az kötü göründüğünün altını çizen Hollenhorst, “Ben hala uç senaryoların ihtimalinin giderek arttığını söylüyorum. Ya ABD iyi performans gösterecek ya da küresel olarak bir zayıflama olacak ki ikisi de güçlü dolar senaryosu” dedi. Hollenhorst, sözlerini “Ancak şimdilik kısa vadede zayıf dolar trendi sürüyor” diye sürdürdü.

Clarida: Para politikası duruşumuzdan memnunum

Blooomberg International'a konuşan, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Richard Claridada "Para politikası duruşumuzdan memnunum" dedi. Dün açıklanan tarım dışı istihdam verisinin çok güçlü olduğunu belirten Clarida ABD'li tüketicilerin de hiç olmadığı kadar iyi durumda olduğunu söyledi. Clarida, konut sektöründe toparlanma olduğunu, bunun da büyümeye katkı yaptığını bildirdi. Clarida, faiz indirimlerinin ise verilere bağlı olacağını ifade etti.

Direnç ve destek seviyeleri

Uzmanlara göre, teknik olarak baktığımızda, dolar/TL’de yukarıda 5.7360 seviyesinin kırılması halinde önce 5.7735 ve arkasından 5.8240 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 5.7090 seviyesinin kırılması halinde önce 5.6900 ve arkasından 5.6780 desteğine kadar düşüş gözlenebilir.

Ekonomist çözümlemeleri uyarınca, Euro/TL’de teknik bir yorum yapıldığında, yukarıda 6.4000 seviyesinin kırılması halinde önce 6.4125 ve arkasından 6.4500 seviyesi test edilebilir. Aşağıda ise 6.3600 seviyesinin altında önce 6.3340 ve arkasından 6.2985 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

Altında ise teknik olarak baktığımızda, yukarıda 1509 seviyesinin kırılması halinde önce 1.514 ve arkasından 1.517 direncine doğru alımların yaşanabileceği bilgisini paylaşan uzmanlar, aşağıda ise 1503 desteğinin altında önce 1.496 ve arkasından 1.490 seviyesine doğru satış yaşanabileceğini belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
cem erdem
cem erdem - 1 yıl Önce

hep ayni hikaye kirik bir Plak gibi.durmadan kaldigi yerde dönüyor birsey söylemiyor.

SIRADAKİ HABER

banner75