TL yine negatif ayrıştı

banner37

ABD’deki gelişmeler sonrasında dolar dün tüm majör paralar ile birçok gelişen ülke paraları karşısında düşüş yaşarken, TL karşısında yükseldi

banner87
TL yine negatif ayrıştı
banner90
banner8

ABD’deki gelişmeler sonrasında dolar dün tüm majör paralar ile birçok gelişen ülke paraları karşısında düşüş yaşarken, TL ve peso karşısında yükseldi. TL’nin gelişen ülke kurlarından negatif ayrışması Türkiye içindeki koşullara bağlandı.

Çin'in ekonomiyi desteklemek adına açıkladığı önlemler, ABD'de cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi ve Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları ardından artan risk iştahıyla gerileyen dolar kuru Türkiye piyasalarında yılın ilk haftasını 5,31 TL seviyesinden tamamlarken, yeni haftaya 5,34 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru gün içerisinde en düşük 5,3190 TL seviyesini, en yüksek ise 5,3865 TL seviyesini gördü. Dolar kuru saat 17.00 sıralarında 5,3660 TL seviyesinde hareket ederken; 6,1685 TL seviyesine kadar yükselen Euro kuru 6,1480 TL seviyesinde bulunuyordu. Haftaya yükselişle başlayan İngiliz Sterlini ise aynı dakikalarda 6,8565 seviyesindeydi.

Türkiye piyasalarındaki oynaklık KKTC piyasalarını da etkiledi. Geçen hafta yüksek oranlarda artan kurlar, talebin de azalmasıyla geriledi. Ancak, bu gerileme dahi, Türkiye’de yükselen kurların üzerinde kaldı.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, saat 17.00 sıralarında yüzde 0,32 düşüşle 95,44 seviyesinde bulunurken, Euro/dolar paritesi ise aynı dakikalarda 1,1442 seviyelerinde bulunuyordu.

Piyasalarda neler oldu?

banner134
Geçtiğimiz cuma günü tarım dışı istihdam sonrası 1,1340 seviyesine gerileyen EUR/USD paritesi, günün devamında Fed Başkanı Powell'ın daha yavaş faiz artışına gidileceğinin mesajını vermesi ile kayıplarını sildi ve haftayı 1,14 seviyesine tamamladı.

Powell'ın açıklamalarının ardından Trump'ın da Meksika sınırına duvar örülmesi konusunda ısrarcı olması sonrası dolar haftaya düşüşle başladı. 2019 bütçe görüşmelerinde Trump, Meksika sınırına duvar örülmesi için 5,7 milyar dolar bütçe ayrılmasını talep etti, bu talep temsilciler meclisinden geçse de senatoda kabul edilmedi. Senato, rakamı çok yüksek bulurken 1.6 milyarlık bütçe ayrılabileceğini belirtti. Trump, 5.7 milyar dolardan biraz geri adım atsa da farkın yüksek olması nedeniyle anlaşma sağlanamadı ve federal hükümet geçici kapandı. Trump, son olarak bütçe verilmezse “hükümet açılmayacak” dedi ve dolar bu gelişmelerde geriledi.

Trump'ın sert açıklamaları sonrası dolar haftaya düşüşle başladı. Cuma günü Fed Başkanı Powell'ın güvercin söylemleri ile zayıflayan dolar, hafta sonu Trump'ın açıklamaları ile yeni haftaya düşüşle başladı. ABD Dolar Endeksi 95,85 seviyesine gerilerken EUR/USD 1,1450 ve GBP/USD 1,2750'ye yükseldi.

Dolar dün tüm majör paralar karşısında düşüş yaşarken, gelişen ülke kurlarına baktığımızda şöyle bir tablo ortaya çıktı:

Rupi, ruble, koruna ve won, dolar karşısında değer kazanırken TL ve peso ise geriledi. TL, dün dolar karşısında yüzde 1 düşüş yaşadı ve USD/TRY kuru 5,3870 seviyesine kadar yükseldi. Geçtiğimiz cuma günü Powell sonrası yüzde 2’nin üzerinde değer kazanan TL’nin gelişen ülke kurlarından negatif ayrıştığı dikkati çekti.

Euro tarafında ise Brexite dair gelişmeler olumlu fiyatlandı. İngiltere Başbakanı May, oylamanın 14 ya da 15 Ocak'ta olacağını belirtti. EUR/USD dün yüzde 0,50 kazançla 1,1455 seviyesine yükseldi. Aralık ayını yükselişle tamamlayan parite, ocak ayının ilk işlem haftasında 1,14 seviyesini korumaya çalışıyor. Paritede 1,1480 önemli direnç ve bu direnç altında ise 1,1360-1,1340 düzeltme dönüşü olarak takip ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75