TL yönünü yukarı çevirdi

banner37

Türk Lirası önceki günkü sert düşüş sonrası dün kayıplarının neredeyse tamamını telafi etti

banner87
TL yönünü yukarı çevirdi
banner90
banner8

Küresel piyasalardaki sert satış baskısı ile önceki gün değer kaybeden Türk Lirası TL bugün ise artan küresel risk iştahıyla önceki günkü kayıplarının tamamını telafi etti.

Dolar kuru önceki gün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 5,38 TL seviyesinde bulunurken, dün güne yatay bir seyirle başladı. 5,39 üzerindeki atağı sınırlı kalan dolar kuru yönünü aşağı tekrar çevirdi.

Dolar kuru saat 15.40 itibarıyla 5,3532 TL seviyesinde bulunurken, saat 19.20’de ciddi bir düşüşle 5,3088  TL’ye geriledi. Aynı dakikalarda Euro kuru ise 6,0516  TL seviyesinde, İngiliz Sterlini kuru ise  6,7883 TL seviyesinde hareket ediyordu.

Dolar/TL ağustos ortasında test ettiği 7,24 seviyesinden 5,30'un altına kadar geriledikten sonra Kasım ayı başından beri 5,30-5,55 bandında seyrediyor. İlgili bant aşağı veya yukarı olarak kalıcı olarak henüz kırılmadı.

Piyasalarda dün neler oldu?

Asya borsaları ve ham petrol fiyatları küresel ekonomik büyüme hakkındaki endişelerin yaygınlaşmasıyla birlikte gerilerken, ABD borsaları önceki gün oldukça sert kayıplarla kapanmıştı.

Küresel sert değer kayıpları gelişmekte olan ülke piyasalarına paralel TL cinsi varlıklara da yansımıştı.

banner134
Küresel piyasalar genelinde görülen riskten kaçışı ise yatırımcıların küresel büyümenin yavaşlayacağı endişeleri tetiklemişti.

Dün ise dünkü hareketin tam tersi küresel piyasalarda hakim olurken TL de dolar karşısında yüzde 1'e yakın değer kazandı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Dün (önceki gün) ciddi bir panik havası hakimdi. Ancak bu panik havasının kalıcı olmadı. Küresel büyüme endişeleri önemli bir risk. Dünden bugüne bu riski azaltacak spesifik bir gelişmeden de bahsedemiyoruz. Ancak artan küresel risk iştahıyla bugün gelişmekte olan ülkeler genelinde iyimser bir seyir hakimdi ve TL'de de bu gelişme belirleyici oldu" dedi.

Bankacılar enflasyondaki beklenen toparlanmanın "TL'de değer kaybına neden olabilecek gerekenden erken bir faiz indirimi"ne neden olup olmayacağının, eski HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın AİHM sürecinin, yaklaşan yerel seçimler öncesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesinin de iç gündemde yakından takip edildiğini belirtiyorlar.

Euro, İtalya’nın bütçe krizinden etkileniyor

Öte yandan, Avrupa Komisyonu İtalya'nın 2019 bütçesini reddetti, fazla borçtan dolayı disiplin prosedürü uygulanması gerektiğini bildirdi.

ANSA haber ajansında yer alan habere göre Komisyon fazla borçtan dolayı İtalya'ya karşı disiplin prosedürü uygulanması gerektiğini belirtti.

Haberin ardından Euro kısa süreliğine eksiye döndükten sonra yüzde 0,18 artışla 1,1389 dolarda seyrederken, İtalya'nın bankacılık endeksi . FTIT8300 günün en düşük seviyesini gördükten sonra yüzde 1,33 artıya geçti.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75