banner6

TL, yükselişini 7'nci güne taşıdı

banner37

TL, dün dolar karşısında en iyi performansı gösteren gelişen ülke parası olurken, son 3 yıldır ilk kez 7 gün üst üste değer artışı yaşadı

TL, yükselişini 7'nci güne taşıdı
banner99

Türkiye’de piyasalarda oluşan olumlu havanın,  rahip Andrew Brunson'ın serbest bırakılmasıyla sürmesi Türk Lirası’na yaradı. TL geçen haftadan bu yana girdiği yükseliş trendini yedinci güne taşıdı. Türkiye piyasalarında dün ABD Doları son iki ayın en düşük değerine geriledi.

Geçen hafta oluşan iyimser hava ile 6,00 TL'nin altında gerileyen dolar kuru, yeni haftanın ilk işlem gününe de 6,00 TL'nin altında başladı. Dolar kuru en düşük dün 5,7516 TL seviyesini görürken, böylelikle 17 Ağustos tarihinden beri en düşük seviyeyi indi.

Dolar, saat 17.30 sıralarında 5,7791 TL'de hareket ederken, 6,6719 TL'ye kadar gerileyen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6.6972 TL'de, 7,59’u gören İngiliz Sterlini de 7,5989 TL’de bulunuyordu. Türk Lirası'nın sırasıyla dolar, Euro ve sterlin karşısındaki değer kazancı yüzde 1,65, yüzde 1.14 ve yüzde 1,66 olarak gerçekleşti.

KKTC piyasasında da Türkiye değerlerinde olmasa da TL’nin yükselişi sürdü. Dün gün boyunca Türkiye piyasasını takip eden döviz büroları ve bankalar efektif satışlarını Türkiye piyasasının yaklaşık yüzde 1 oranında daha yüksekten yaptı. Gün sonunda piyasa ortalaması değerleri dolar/TL’de 5,8432, Euro/TL’de 6,7729 ve sterlin/TL’de de 7,6743 seviyesinde saptandı.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi dün saat 17,30 sıralarında 0,20 düşüşle 94,74 puanda bulunurken; Euro/dolar paritesi ise 1,1590 seviyelerindeydi.

ABD-Türkiye ilişkileri nasıl şekillenecek?

Bu arada, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yönü açısından belirleyici olarak görülen ve terör örgütleriyle bağlantılı olduğu iddiasıyla yargılanan ABD'li rahip Andrew Brunson hapis cezası aldı ancak tutuklu olduğu süre göz önüne alınarak cuma günü serbest bırakılmıştı.

Oldukça yakından takip edilen bir gündem maddesi olan davanın sonuçlanması ve Brunson'ın serbest bırakılması önemli bir riski ortadan kaldırırken, önümüzdeki dönemde Türkiye-ABD ilişkilerinin nasıl şekilleneceği piyasalar için yön belirleyici olacak.

SEB gelişmekte olan piyasalar baş ekonomisti Per Hammarlund, "Brunson'ın serbest kalması ABD ile ilişkilerin ilerleyeceğinin bir işareti. Bundan sonra ABD'nin Halkbank konusuna bir açıklık getirerek mi yoksa Türkiye'ye İran yaptırımlarından bir çeşit muafiyet sağlayarak mı karşılık vereceği izlenecek" dedi.

Hammarlund, "Türkiye İran'dan petrol ithal etmek istiyor ve bunu bir takvim çerçevesinde yapmasına izin verilirse ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelme yolunda olduğunun bir işareti olacaktır... Lira, ABD ile ilişkileri iyileştirme potansiyeline sahip gelişmelere oldukça güçlü tepki veriyor" dedi.

TCMB'nin gelecek hafta yapacağı PPK toplantısının izleneceğini söyleyen Hammarlund, "Türkiye kesinlikle bir resesyona doğru gidiyor ya da resesyona girdi bile. TCMB büyümeyi daha fazla engelleyeceği için faizleri artırmaya istekli olmayacaktır ancak işlemciler enflasyonun daha da yükseleceğinden endişeli" şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump ise Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada "Türkiye'ye yönelik şu an farklı düşüncelerim var ancak yaptırımlarımla ilgili bir anlaşma yapmadık" dedi

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104