TL, yüzde 1'den fazla yükseldi

banner37

TCMB'nin bugün TL'yi destekleyecek bir karar alacağı beklentisiyle dövizler son iki haftanın en düşüğüne geriledi

TL, yüzde 1'den fazla yükseldi

TC Merkez Bankası'nın (TCMB) bugün sonuçlanacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında TL'yi destekleyecek bir faiz artışı yapacağına yönelik kuvvetlenen beklentilerle dövizlerde geçen hafta başlayan düşüş süreci dün kuvvet kazandı.

PPK toplantısı öncesinde Türk Lirası tarafında toparlanma yaşandı. Lira, dün dövizler karşısında yüzde 1’den fazla yükseldi. USD/TRY kuru 6,46'dan 6,35'e geriledi. TL günlük bazda dolar karşısında en çok değer kazanan gelişen ülke parası olurken, TL'yi yüzde 0,70 ile Hindistan rupisi takip ediyor.

 

KKTC piyasası bir gün

geriden takip ediyor

 

KKTC’deki bankalar ve döviz bürolarının TL’nin değer kaybında anında tepki verdikleri Türkiye piyasasını TL’nin değer kazancında izlemedikleri dikkat çekiyor.

Ülkedeki dünkü serbest piyasa kurları Türkiye’nin önceki günkü kurlar seviyesine çekilirken, Türkiye ve KKTC piyasaları arasındaki yüzde 1’den fazla olan fark yine korundu.

Türkiye’de serbest piyasada 6,35 TL olan 1 doların satış kuru dün KKTC’de 6,44 TL civarında, 7,38 TL olan Euro kuru 7,45 TL civarında, 8,28 TL olan sterlin kuru da 8,36 civarında idi.

 

En iyi performans TL’den

 

TCMB'nin geçen haftaki açıklamasının ardından bankaya dair faiz artışı beklentilerinin artmasıyla TL bu hafta en iyi performansı gösteren para birimleri arasında yer almaya devam ediyor.

TL geçen hafta sert değer kazanmış cuma günü güne başladığı 6,60'lı seviyelerden 6,45'in altına sert gerilemişti.

Dolar/TL bu hafta 6,45-6,50 bandında oldukça yatay bir seyir izledi. Ancak dün itibarıyla bankacıların söylemiyle hem TCMB kararının yaklaşmış olması hem de dolardaki zayıf seyirle birlikte kurdaki düşüş belirginleşti.

Önceki akşam saatlerinde 6,47'li seviyelerde işlem gören ve dün sabah güne 6,45 civarında başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 en düşük 6,33'e kadar geriledi. Kur saat 14.45'te 6,3312/6,3555 seviyesinde bulunuyordu.

Sepet bazında TL aynı saatte 6,8358/6,8625, euro/TL ise 7,3449/7,3695 seviyesindeydi.

Piyasa çevrelerine göre, USD/TRY, EUR/TRY ve EUR/USD paritelerinde oynaklık yüksek olabilir. Özellikle TCMB'nin beklenti üzerinde faiz artışına gitmesi ile USD/TRY ve EUR/TRY kurlarında düşüşler görülebilir.    Bununla beraber temkinli ECB ve olumlu TÜFE rakamları EUR/USD paritesinde düşüş yaratabilir. TL pozitif ve Euro negatif gelişmelerle EUR/TRY kurundaki hareket daha yüksek olabilir.

 

Gergin bekleyiş

 

Piyasalar TCMB'den kuvvetli bir politika tepkisi beklerken bankanın son açıklamasında yer alan "parasal duruş yeniden şekillendirilecektir" ifadesi ile politika bileşiminde değişiklik yaratacak başka adım görülüp görülmeyeceği de yakından takip ediliyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TL'de görülen değer kazancında belirleyici olan faktör faiz artışı beklentisi. Piyasa yarın (bugün) TCMB'den 200 baz puan üzerinde bir artışa gitmesini bunun yanında 'parasal duruş yeniden şekillendirilecektir' ifadesinde belirtildiği üzere başka adımlar da atılabileceğini fiyatlıyor. Beklentilerin altında kalacak bir artış TL'deki değer kazancını zayıflatacak hatta tersine çevirebilecektir. Bu nedenle karar tam anlamıyla yön belirleyici olacak" dedi.

 

Gözler Türkiye’de

 

Gelişen ülke piyasalarındaki sert satış dalgası, kırılgan paralardan ruble, peso, lira ve rupideki değer kayıpları küresel risk iştahını da azalttı. Bu ay içinde hem gelişen ülke hem de majör ekonomilerin merkez bankalarının toplantıları olacak.

Arjantin Merkez Bankası faiz değişikliğine gitmedi ve Aralık ayına kadar da değişiklik yapmayacağını açıkladı. Son dönemdeki rekor kayıpların ardından faizi yüzde 60'a çıkaran banka, kurdaki düşüşle paralel enflasyonda da gerileme beklediklerini açıkladı.

Bugünkü PPK toplantısında TCMB'nin faiz artırması beklenirken Avrupa ve İngiltere Merkez Bankalarının ise varlık alımları ve faiz oranlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Yarın günü Rusya Merkez Bankasının toplantısı olacak ve geçen hafta faiz artışı sinyali veren bankanın 2014'ten sonraki ilk faiz artışını gerçekleştirmesi bekleniyor.

Merkez bankalarının sıkı para politikaları ile para birimlerindeki kayıpları engellemeye çalıştığı bu süreçte küresel ve iç faktörler fiyatlamalarda belirleyici oluyor.

Yüksek enflasyon ve cari açık gibi iç faktörler lira, peso ve rant gibi para birimlerinin kırılganlığını yükselten en büyük nedenler, ancak yine ülkelerin dış politikaları, jeopolitik konumları ve maliye politikaları da kırılganlık oranını belirliyor. Bu anlamda TL tarafındaki riskler yüksek, dolayısıyla sıkılaşma sürecinde TCMB'den gelecek hamle ve ardından maliye politikasından gelecek hamle yakın vadede takip edilen en önemli gelişmelerin başında yer alıyor.

 

Piyasaların bugün takip edeceği gelişmeler

 

* Saat 14.00'te TCMB, Eylül ayı PPK toplantı kararını açıklayacak. Sıkı para politikasına devam etmesi beklenen bankanın GLP oranında da artışa gitmesi bekleniyor. Piyasalarda en yüksek beklenti 425 bp olurken genel ortalama 200 bp üzerinde bir artışın gelmesi yönünde.

* Saat 14.00'te PPK kararı ile aynı dakikalarda İngiltere Merkez Bankası'nın toplantısı olacak, geçen yıl ekimde ve ağustosta 0,25 bp faiz artışı yapan bankanın bugünkü toplantıda faiz oranı ve varlık alımlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Brexit sürecinde görevde kalması onaylanan Carney, 2020'ye kadar başkanlığını koruyacak. Carney'nin brexit ve ekonomik sürece dair açıklamaları izlenecek.

* Saat 14.45'te Avrupa Merkez Bankası'nın kararı açıklanacak, varlık alımlarına kademeli düşüşle aralık ayına kadar devam edecek olan bankanın bu toplantıda faizleri sabit tutması bekleniyor. Ancak son verilerin ardından büyüme ve enflasyon rakamlarına dair revizyonlar yakından takip edilecek. Aşağı yönlü revizyonlar bankanın en erken Haziran 2019 sonrasını işaret ettiği sıkılaşma beklentilerini zayıflatabilir.

* Saat 15.30'da ECB Başkanı Draghi'nin konuşması olacak, başkanın bölge ekonomisi, İtalya'daki süreç, büyümeye dair açıklamaları ve sıkı para politikasına dair sinyalleri Euro üzerinde volatilite yaratabilir.

* Saat 15.30'da ABD'den ağustos ayı TÜFE rakamları açıklanacak, dün açıklanan ve öncü gösterge olan ÜFE, aylık ve yıllık bazda beklentileri karşılayamadı. TÜFE'nin ağustosta %0,3 artış göstermesi bekleniyor.

26 Eylül'de yapılacak FOMC toplantısı öncesinde TÜFE'de sert değişim yaşanmaması faiz artışı beklentilerini koruyabilir.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108