TL’de direnç yine 5,90 bandı

banner37

Ticaret savaşlarına yönelik endişeler, jeopolitik riskler ve Türkiye içerisinde de enflasyon verileri nedeniyle TL negatif bir seyir izledi

banner87
TL’de direnç yine 5,90 bandı
banner99

Dolar/TL paritesi, haftaya yükselişle başlamasının ardından dün 5,8500 seviyesinden alıcı buldu. Önceki hafta boyunca düşüş eğiliminde hareket eden dolar/TL kuru, haftalık bazda yaklaşık yüzde 4 değer kaybederek, geçtiğimiz cuma 5,8401'den kapanış gerçekleştirmişti.

Dolar/TL, 3,5 günlük bayram tatili öncesinde yeni haftaya küresel piyasalarda azalan risk iştahına paralel yükselişle başlamasının ardından dün 09.30 itibarıyla yaklaşık yüzde 0,2 artışla 5,8500'den alıcı buldu. Aynı dakikalarda Euro/TL yüzde yatay seyirle 6,5350'den, sterlin/TL de yüzde 0,1 düşüşle 7,3920 seviyesinden işlem görüyordu.

Euro/dolar paritesi dün yatay seyirle 1,1170, sterlin/dolar paritesi önceki kapanışın hemen üzerinde 1,2630 seviyesinden işlem görüyorken; dolar endeksi ise yüzde 0,1 azalışla 97,70 seviyesinde bulundu. Analistler, dün Türkiye içinde enflasyon, Türkiye dışında ise imalat sanayi Satın alma Yöneticileri Endeksi verilerinin takip edildiğini ifade etti.

Küresel risk iştahı üzerinde belirleyici olan ticaret savaşı ve jeopolitik risklere ilişkin haber akışının da izlenmesi gerektiğini dile getiren analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 5,8250'nin destek, 5,9050'nin direnç konumuna geldiğini kaydetti.

Türkiye piyasaları enflasyon verisine odaklandı

Küresel piyasalar, ticaret savaşı endişeleri ve jeopolitik risklerle dün negatif bir seyir izlerken, Türkiye içinde bayram tatili öncesinde dün açıklanacak enflasyon verileri takip edildi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin tarafından gelen açıklamalarla ticaret savaşı endişeleri, yatırımcıların güvenli liman taleplerini artırırken, jeopolitik riskler de piyasalar üzerinde baskıya halen neden oluyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'ye ilişkin açıklamasında "Rusya, Suriye ve kısmen de İran'ın, Suriye'nin İdlib ilinde şiddetli saldırılar düzenlediğini ve ayrım gözetmeksizin çok sayıda sivili katlettiğini duyuyorum. Dünya bu katliamı izliyor. Amaç nedir, size ne sağlayacak bu? Durun!" ifadesini kullanması sonrası piyasalardaki jeopolitik risk fiyatlaması güçlendi.

Ticaret savaşları boyut değiştirdi

ABD'nin Meksika'ya uyguladığı gümrük tarifelerinin ardından Çin'den ABD ile yürütülen ticaret müzakerelerine ilişkin açıklama da ticaret savaşı ve buna bağlı ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri artırdı. Çin Devlet Konseyi, bir yılı geride bırakan ABD ile ticaret müzakerelerine ilişkin, yayımladığı raporda, "ABD'nin Çin'e karşı provoke ettiği ticari sürtüşme iki ülke ve küresel çıkarlara zarar veriyor. ABD, Çin-ABD ticaret müzakerelerinde kendisiyle çelişiyor, samimi konuşmuyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

Bu gelişmelerle güçlenen güvenli liman alımları ABD 10 yıllık tahvil faizlerini yüzde 2,1190 ile Eylül 2017'den bu yana en düşük seviyesine taşırken, altının ons fiyatı ise cuma yaşanan yüzde 1,3 artışla 1.300 doları aşması sonrası dün Asya piyasalarında 1.310 doların üzerine çıktı. Önceki haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanan kişisel gelir ve harcamaların beklentilerin üzerinde artmasına karşın Dow Jones endeksi yüzde 1,41, S&P 500 endeksi yüzde 1,32 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,51 değer kaybetti. Avrupa borsalarında da Cuma satış ağırlıklı bir seyir izlenmiş ve Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,47, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,78 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,79 gerilemişti.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

ABD ve Avrupa borsalarındaki satıcılı seyir, Asya piyasalarıyla yeni haftaya da taşındı. Dün açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Japonya'da hafif bir artış kaydederken, Çin'de önceki aya göre yatay seyretti. Verilerin ardından kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,2, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 düşüş kaydetti.

Türkiye içinde, önceki hafta küresel piyasalardan pozitif ayrışan Türk lirası varlıkların, bu hafta 3,5 günlük bayram tatili nedeniyle yatay bir seyir izlemesi bekleniyordu. Cuma yaşanan yükseliş eğilimini sürdüremeyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,64 artışla 90.590 puandan tamamlarken; yüzde 0,7 azalışla 5,8401'den kapanan dolar/TL ise dün bankalararası piyasanın açılışında 5,8520'den işlem görüyordu.

Borsa İstanbul Pay Piyasası, dün 12.40'a kadar açık kaldı ve sonrasında cumaya kadar sürecek bir tatile girdi. Dün 3,5 günlük tatil öncesinde Pay Piyasaları 09.40'ta açılış seansı ile güne başladı ve sürekli müzayede işlemleri 10.00 ile 12.30 saatleri arasında gerçekleştirildi. Kapanış seansı, emir toplama ve kapanış fiyatından işlemler ise 12.30 ile 12.40 arasında yapıldı.

“TL’de sakin bir seyir izlenebilir”

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda ise (VİOP) işlemler dün 09.30'da başlayacak ve seans, pay sözleşmelerinde 12.40, endeks ve diğer sözleşmelerde ise 12.45'te sonlandı. Borçlanma Araçları Piyasası'nda hem aynı gün hem ileri valörlü işlemler11.30’a kadar gerçekleştirildi. Analistler, tatil öncesinde pay piyasaları ve Türk lirasında sakin bir seyir izlenebileceğini belirterek, Türkiye içinde enflasyon, Türkiye dışında ise imalat sanayi PMI başta olmak üzere açıklanacak verilerin takip edildiğini kaydederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 91.500 seviyesinin direnç, 88.500'ün desek konumuna gelebileceğini dile getirdi.

Ekonomistler, ayrıca mayıs periyodunda Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE), yüzde 1,28 artmasını bekliyordu. Ekonomistlerin mayıs dönemi enflasyon beklentilerinin ortalamasına, yani yüzde 1,28 bandına göre, bir önceki ay yüzde 19,50 olan yıllık enflasyonun yüzde 19,10'a gerileyeceği hesaplanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96