TL’de kırılgan yapı sürüyor

banner37

Dolar/TL paritesi, artan jeopolitik endişeler ve ABD'den Türkiye’ye yönelik yaptırım riskinin sürmesi nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor

banner87
TL’de kırılgan yapı sürüyor
banner8

Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı’nın Türkiye tarafından başlatılmasının ardından dolar/TL kuru, artan jeopolitik endişeler, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD)Türkiye’ye yaptırım gelme riski ve ikili ilişkilere yönelik endişelerle baskı altında kalmayı sürdürüyor.

Dolar/TL kuru önceki gün 5,8985'e kadar yükseldi ancak Türkiye serbest piyasalarında günü illikit işlemlerde 5,85 civarında tamamladı. Kur, en son 27 Ağustos'ta gece saatlerinde illikit piyasada 6,47 seviyesini test etmişti. Güniçi likit piyasada ise kur en son 19 Haziran'da 5,90 seviyesinde işlem görmüştü.

Türkiye, geride bıraktığımız çarşamba, ABD'nin, Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarıyla mücadelesinde başlıca müttefiklerinden Suriye Demokratik Güçleri'nin ağırlığını oluşturan ve Ankara'nın terör örgütü olarak gördüğü YPG ve IŞİD militan örgütüne karşı Suriye'de sınır ötesi harekat başlattı.

Söz konusu operasyonun üçüncü gününde, sınırlarına yönelik tehdidin ortadan kalkması için 30 kilometre derinliğe inilmesi gerektiğini savunan Türkiye, Kuzey Atlantik Paktı (NATO) ülkelerinden daha güçlü dayanışma beklerken; NATO ise IŞİD militanlarıyla mücadelede ‘kazanımların korunması’ gerektiğini vurguluyor.

KKTC serbest piyasaları

Dolar, eylül periyodu başından bu haftaya kadar genel olarak 5,60-5,75 bandında oldukça yatay seyretti ancak artan jeopolitik endişeler ve yaptırım tehdidi bandın kırılmasına neden oldu. Operasyonun ardından piyasalardaki ilk etki, hisse senetlerinde yüzde 5'in, Türk Lirası’nda (TL) yüzde 3'ün üzerinde ve 10 yıllık tahvil getirisinde 80 baz puanın (bp) üzerinde kayıp olarak yansıdı.

Uluslararası piyasaları şekillendiren bütün bu küresel gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına etkisi irdelendiğindeyse, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları’nın 5,8904 TL, Euro’nun 6,5073 TL, İngiliz Sterlini’nin ise 7,4580 TL’den fiyatlandığı görüldü.

“Erdoğan-Trump görüşmesi kritik”

Bankacılara göre, geçtiğimiz hafta Türkiye piyasalarında yaşanan kayıp ‘sınırlı’ çünkü fiyatlamalar henüz büyük bir risk unsuru görülen ABD yaptırımlarını tam olarak içermiyor. Piyasalar, ABD'den yaptırım tehdidini ekonomi için oldukça ciddi bir tehdit olarak görüyor ancak bugünden fiyatlamayı da tercih etmiyor. Bu çerçevede, 13 Kasım'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılacak görüşmenin kritik olduğuna dikkat çekiliyor.

Bankacılar, geçen hafta başından bu yana TL'yi kamu döviz arzının artması, bireysel ve kurumsal döviz satışlarının desteklediğine de dikkat çekiyor lakin dolar/TL'nin oldukça baskı altında kalsa da 5,90 seviyesini aşamadığını da belirtiyor.

Faiz indirimi beklentileri sert geriledi

En yüksek 5,8985'in test edildiği kur, dün 16.52 itibarıyla 5,8535/5,8565; Euro/TL 6,4740/6,4770; sepet bazında TL ise 6,1646/6,1686 seviyesindeydi. Bankacılar dolar/TL'de yaptırım fiyatlamasının 6 seviyesinin altında yapılamayacağını, dolayısıyla dünkü seviyelerin yaptırım ihtimalinin fiyatlara girmediğini gösterdiğini de belirtiyor. Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi de TL'de kırılganlığı ayrıca arttırıyor.

Enflasyon verisi öncesi TCMB'nin bu ay sonundaki toplantısında 100-150 baz puan olan faiz indirim beklentileri veri sonrası 100-200 baz puan aralığına genişledi ancak operasyon sonrası önceki gün 50-100 baz puan arasında olan beklentiler, dün sabah itibarıyla ise 60 baz puanın altına geriledi. Yılsonu indirim beklentileri de benzer şekilde 100 baz puan azaldı. Bazı bankacılar, TCMB'nin bu ay indirim yapma ihtimalini artık sıfır olarak görüyor fakat bu beklenti, henüz genele yayılmış görünmüyor.

Morgan Stanley: Faizler stabil tutulabilir

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, dün yayımladığı bir raporda TCMB'nin 24 Ekim'deki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından 75 baz puan faiz indirimi beklediğini belirtti. Raporda, "Eylül döneminde beklentilerin altında kalan enflasyon, Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) yıl sonu için enflasyon tahmininin yüzde 12'ye aşağı revize edilmesi ve 2020 için yüzde 5 seviyesindeki iddialı büyüme hedefi tahminimize ilişkin risklerin yukarı yönlü yani daha yüksek indirim tabanlı olduğunu gösteriyor. Bir diğer taraftan ise jeopolitik tansiyonun daha da artması ve bunun TL üzerinde daha fazla baskı yaratması halinde TCMB faizleri sabit tutmayı bile tercih edebilir" ifadeleri kullanıldı.

Tahvil/bono piyasasında ise getirilerde son aylarda belirginleşen düşüş eğilimi TL'deki değer kaybı ile birlikte yerini yükselişe bıraktı lakin yükselişe rağmen mayısta yüzde 21 seviyesinde olan 10 yıllık tahvilde düşüş hâlâ 7 puana yakın. Gösterge 10 yıllık tahvilde önceki gün son işlem yüzde 14,63 seviyesindeydi. Dün ise işlem gerçekleşmedi. İki yıllık gösterge tahvilde ise geçtiğimiz gün son işlem yüzde 14,83 seviyesinden gerçekleşmişti. Dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 14,99; valörde 16.53'te son işlem ise yüzde 15,08 oldu.

Brexit altın fiyatlarını vurdu

ABD-Çin arasındaki ticari çekişme ve Brexit sorunlarında en azından kısmi bir onarım olması umutları üzerine küresel risk iştahının canlanması ile altın fiyatları dün yeniden düştü. Dünkü raporlar, Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere’nin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın sistemsiz bir Brexit’i önleyecek son teklifleri üzerine daha yoğun tartışmalara başladığına işaret etti.

Avrupalı altın portföy talebini bu yıl yönlendiren majör faktörlerden ‘sistemsiz Brexit korkusu’ nedeniyle 10 yıllık İngiltere devlet tahvil verimi 10 puan artışla üç haftanın en yüksek seviyesi olan yüzde 0,69’a yükseldi. Aynı zamanda ABD tahvil verimleri de Çin ile olan çekişmede yumuşama beklentisinin artmasıyla yükselişe geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108