TL’de negatif ayrışma sürdü

banner37

Fed açıklamaları ve Covid-19’da ikinci dalga korkusu nedeniyle düşen küresel risk iştahı, gelişen ülke varlıklarına değer kaybettirmeye devam ediyor

banner87
TL’de negatif ayrışma sürdü
banner90
banner99

   Gerek Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) Başkanı JeromePowell’ın açıklamaları gerek yeni tip Koronavirüs’te (Covid-19) ikinci dalga endişeleri, son zamanlarda aralıksız devam eden risk iştahını geçen hafta bir miktar daha düşürmüştü.

   Ayrıca, Amerikan dolarının, majör altı para birimi karşısındaki değerini gösteren ABD Dolar Endeksi de mart dönemi ayı dip seviyesini görmesinin ardından yükselişe geçti ve gelişen ülke paralarında (GOP) da gerileme oldu. Bu hafta ise Powell’ın ABD ekonomisine dair temkinli açıklamalarını sürdürmesine rağmen hem merkez bankası hem de hükümet tarafında desteklerin devam etmesi gerektiği yönündeki açıklamaları piyasalardaki satışı azalttı. Mart periyodu itibarıyla Fed ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) başta olmak üzere merkez bankalarının parasal destekleri, piyasalardaki düşüşü durdurmuştu.

   Powell’ın temkinli açıklamalarına karşın ABD’den gelen verilerin de beklentilerden iyi olması da piyasalardaki pozitif havayı destekledi. Dolar Endeksi, bu gelişmelerle yükseliş ivmesini 97,0 seviyesinde azalttıancak Çin’in başkenti Pekin’de görülen vakalar ve buna bağlı okulların kapatılması ise olası yeni dalga endişesini canlı tutuyor ve yönetimlerin yerel önlemler alması nedeniyle bu risk, uzmanlara göre, fiyatlamalarda çok da etkili olmuyor.

   Gelişen ülke varlıklarının dolar karşısındaki düşüşünü azalttığı dünün ilk yarısında rupi ve lira negatif ayrışarak dolar karşısında düşüş yaşadı. Hafta içinde 6,86 denemesi yapan dolar/TLparitesi,dün de Türkiye serbest piyasalarında 6,8570’e yükseldi. Kurda 6,92 önemli direnç olarak izlenirken,eko-politika uzmanlarının çözümlemeleri uyarınca, küresel gelişmelerin GOP’leri desteklemesi durumunda ise kurdaki ataklar da ‘bir nebze de olsa’ zayıflayabilir.

   Ayrıca, dünün devamında ABD’den haftalık işsizlik maaşı başvuruları, İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantısı ve Türkiye içinden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) haftalık para ve banka istatistikleri açıklandı.İşsizlik maaşı başvurularının 1,5 milyon altına gerilemesi, BoE’nin de faizi sabit tutarak varlık alımlarını genişletmesi bekleniyordu fakat önceki hafta 1,57 milyon ile artış yönlü revize edilen ilk işsizlik başvuruları, yalnızca 1,51 milyona gerilerken; devam eden başvurular da 20 milyonun üzerinde kaldı ve nisan periyodundan beri ilk kez 20 milyonun altına düşeceğine dair beklentilere de karşı koydu.

   Keza, geçen hafta 202 milyar doları aşarak rekor kıran Türkiye içi yerleşiklerin döviz alımlarındaki son hafta değişim de yakından takip edildi. Ekonomistler, merkezin rezervlerindeki azalışın da TL’ye negatif yansıyabileceği düşüncesindeydi.

Yerleşiklerin döviz hesapları rekor tazeledi

   TCMB verilerine göre, Türkiye içi yerleşiklerin döviz mevduat hesapları 12 Haziran’da biten işlem haftasında 901 milyon dolar artarak 202.908 milyar dolara çıkarak rekor kırdı. Mevduatlar içinde gerçek kişilerin hesapları 121.615 milyar dolar, tüzel kişilerin hesapları 81.295 milyar dolar oldu. TL mevduat oranı ise 5 Haziran haftasına göre yüzde 3 artarak 1.441 milyar dolara yükseldi.

   TCMB verilerine göre, TL mevduatlardaki artış son haftada yüzde 3, döviz mevduatlarındaki artış ise yüzde 0,45 oldu. Rezervlerdeki değişim ise şu şekilde kayıtlara geçti: Merkez Bankası brüt döviz rezervi 12 Haziran itibarıyla 127 milyon dolar azalarak 55,48 milyar dolara geriledi; altın rezervi 37,58 milyar dolar, toplam rezerv de 93,06 milyar dolar oldu.

   Öte yandan, 12 Haziran işlem haftasında yabancı yatırımcı net 670 milyon dolarlık menkul kıymet sattı. Son haftada hisse senedi 49,9 milyon dolar artarken, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ülke içi piyasada ihraç edilen borçlanma senetleri (DİBS) ise 719,8 milyon dolar azaldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75