TL'de yatay seyir sürdü

banner37

Türk Lirası’ndaki iyimserlik dün de devam etti. Piyasalar Trump-Fed gerginliğine odaklandı

TL'de yatay seyir sürdü

Türk Lirası’ndaki iyimserlik dün de devam ederken, dolar/TL’deki yatay seyir sürdü. Dolar kuru önceki gün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 5,27 TL seviyesinde bulunurken, yeni güne yatay seviyeden başladı. Dolar kuru gün içerisinde en düşük 5,2395 TL seviyesini görürken, saat 18.50 itibarıyla 5,2625 TL seviyesinde bulunuyordu. 5,9189 TL seviyesine kadar gerileyen Euro kuru ise aynı dakikalarda 5,9394 TL seviyesinde, İngiliz Sterlini de 6,7195 seviyesinde hareket ediyordu.

Teknik açıdan dolar 5,40 TL'nin altında kalındığı sürece düşüş eğiliminin süreceğini dile getiren analistler, 5,20 TL ve 5,10 TL seviyelerinin gündeme gelebileceğini söyledi.

Aynı dakikalarda doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0,01 düşüşle 97,36 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1,1288 seviyelerindeydi.

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 16,67 seviyesinde bulunurken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 20,26 seviyesinde hareket ediyordu.

Piyasalar Powell'ı bekledi

Piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın Türkiye saatiyle dün akşam saat 20.00'de  yapması planlanan konuşmayı bekliyordu.

Dolar artan ticaret savaşlarına yönelik endişelerle yatırımcıların güvenli liman arayışlarına paralel art arda dördüncü günde de yükselirken Powell'ın yapacağı açıklamaların bu kazanımları sınırlayabileceği belirtiliyordu.

Diğer taraftan bugün açıklanacak olan son Fed toplantısına ilişkin tutanaklar da izlenecek.

Fed'in faizleri iki kez daha artırması piyasalarda fiyatlandı ancak ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed'e yönelik eleştirileri bankanın daha fazla sıkılaştırmaya temkinli yaklaşabileceği endişelerini artırdı.

Trump, artan faiz oranlarının ve Fed’in diğer politikalarının ABD ekonomisine zarar verdiğini belirterek, Fed Başkanı Jerome Powell hakkındaki eleştirisini sürdürdü.

Washington Post ile yaptığı söyleşide Trump, Fed'e başkanlık etmek için geçen yıl seçtiği Powell'a atıfta bulunarak, "Şu ana kadar, seçimim Jay'den bir parça bile memnun değilim" dedi. Bank Stratejisti Morten Helt, "Powell'ın konuşması bugün piyasaların odağında olacak. Eğer para politikasında gevşetme yanlısı bir yaklaşım sergilerse bu dolar için yeni sorunlara işaret edebilir" dedi.

Dolar/TL Kasım ayı başından bu yana 5,22-5,50 bandında dalgalanıyor. TCMB ve hükümet tarafından son dönemde atılan adımlar, ABD ile ilişkilerin iyileşmesi ve petrol fiyatlarındaki gerileme dolar/TL'nin kademeli bir şekilde Ağustos ayında gördüğü zirve öncesindeki seviyelere dönmesine neden oldu. Dolar/TL 13 Ağustos'ta 7.24 ile tarihi zirvesini görmüştü.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER