banner6

TL’deki değer kaybı sürdü

banner37

Amerikan Doları, Fed’in ‘destekleyici para politikasına beklenenden önce son verebileceği’ endişesiyle küresel çapta destek bulurken; TL’deki negatif ayrışma ise düşen risk iştahı nedeniyle yeni işlem haftasına da taşındı

TL’deki değer kaybı sürdü
banner99

Ali ÇATAL

Amerikan Doları fiyatları, KKTC ve Türkiye serbest piyasalarında, yeni işlem haftasına düşüşle başlamasının rağmen dünün kapanış saatlerinde kayıplarını geri aldı.

Hatırlanacağı üzere, geride bıraktığımız işlem haftasının kapanışında 11,3296 TL ile zirvesini gören dolar/TLparitesi, günü ise Türkiye serbest piyasalarında önceki kapanışın yüzde 2,13 üzerinde 11,2729'dan tamamlamıştı.

Dolar/TL kuru, yeni haftaya değer kaybıyla başlamasının ardından dün Kıbrıs saati ile (KSİ) 10.00 itibarıyla önceki kapanış seviyesine göre yüzde 0,6 azalışla 11,2030 seviyesinden işlem görüyordu. Aynı dakikalarda Euro/TL yüzde 0,1 değer kazanarak 12,6120'den, İngiliz sterlini/TL de yüzde 0,6 düşüşle 15,020'dan satılıyordu.

KKTC serbest piyasalarında ise geride bıraktığımız haftanın geneline yayılan ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçtiğimiz perşembe düzenlediği yılın on birinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınan 100 baz puanlık (bp) faiz indiriminin ardından derinlik kazanan TL varlıklardaki negatif ayrışma, yeni haftanın açılışında da sürdü ve bütün döviz kurlarında yükseliş kaydedildi.

Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları ortalama 11,3286 TL, Euro12,7843 TL ve sterlin 15,2286 TL’den alıcı buldu.

Dünyada enflasyona karşı birçok ülke merkez bankasının faiz artırması, Fed'in de varlık alımlarını azaltmaya başlamasına rağmen TCMB'nin gevşek para politikasına devam etmesi TL'deki kaybın en büyük nedeni olarak görülüyor. Ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın parti içinde ‘faizi savunanlarla beraber yürüyemeyeceğini’ söylemesi de geçen hafta ‘bir görevden alma söz konusu olabilir mi’ endişesine neden olmuştu. Bu olumsuz fiyatlama nedeniyle TL, geçen hafta en çok değer kaybeden para birimi olarak kayda geçti.

Amerikan Dolarının, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansını ve satın alma gücünü ölçümleyen ABD Dolar Endeksi de dünkü kapanış itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,1 değer kazanarak, 96,2 ile son 16 ayın en yüksek seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise dün yüzde 0,1 azalışla 1,1270'ten alıcı buldu.

Analistler, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası'nın (Fed) destekleyici para politikasına beklenenden önce son verebileceği endişesinin dolar kurunu desteklediğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın bu hafta Fed Başkanı adayını açıklaması ve enflasyon konusundaki görüşlerini kamuoyuna iletmesi bekleniyor. Görev süresi Şubat 2022 döneminde sona erecek Jerome Powell'ın yeniden aday gösterilebileceği ya da Fed Yönetim Kurulu Üyesi LaelBrainard isminin öne çıkabileceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar, Biden'ın açıklayacağı Fed adayı ve enflasyon konusundaki görüşlerinin para politikasının geleceğine ilişkin beklentiler üzerinde belirleyici olacağını kaydetti.

banner134

ABD'de dün ayrıca Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ve 2. el konut satışları ile Euro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi verilerinin takip edildiğini belirten analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 96,5 seviyesinin direnç, 95,5'in ise destek konumunda olduğunu söyledi.

Sterlin, Euro karşısında iki yılın zirvesinde

Sterlin ise dün itibarıyla Euro karşısında 2020 yılı başlarından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

Uzmanlara göre, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) gelecek ay faiz artırımına gidebileceği değerlendirmeleri ve Euro Bölgesi ülkelerinde yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele çerçevesinde yeniden kapanma tedbirlerine başvurulması, sterlinin Euro karşısında Şubat 2020'den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkmasında etkili oldu.

Buna göre, Euro/sterlin paritesi dün sabah 0,8380 seviyesine kadar indi. Parite, dünün kapanış dakikalarında ise geride bıraktığımız işlem haftasının kapanışına nazaran yüzde 0,04 kayıpla 0,8394'ten işlem görüyordu.

Analistler, "Piyasa, BoE'nin Aralık 2021 periyodunda faiz artıracağı beklentisini fiyatlıyor ancak BoE Başkanı AndrewBailey'in dün (önceki gün) yaptığı açıklamalar aralıkta bir faiz artırımı kararı alınmasının pek çok kişinin düşündüğünden daha zor olacağına işaret ediyor" değerlendirmesini yaptı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104