TL'deki kayıp yüzde 2'yi aştı

banner37

Gelişen ülke kurları pozitif seyrinin ardından artan ticaret savaşı endişeleri ile yeni haftaya düşüşle başladı

banner87
TL'deki kayıp yüzde 2'yi aştı
banner90
banner8

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentilerin üst sınırında yaptığı faiz indirimi ve ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapabileceği mesajları ile sert gerileyen dövizler haftanın ilk işlem gününde yüzde dolar karşısında yüzde 2,16 oranında, Euro ve sterlin karşısında da yüzde 2,8 oranında değer kaybetti.

Dolar dün gelişmiş ülke paralarından Euro, sterlin, frank ve Avustralya doları karşısında %0,50 üzerinde değer kaybederken Kanada doları ve Japon yeni karşısında nötr fiyatlanıyordu.

Gelişen ülke kurları ise son haftadaki pozitif seyrinin ardından artan ticaret savaşı endişeleri ile yeni haftaya düşüşle başladı. En sert kayıp yüzde 2’yi aşan oranlarda TL’de yaşanırken TL’yi Güney Kore Wonu, Hindistan rupisi ve Endonezya rupisi takip etti. Kırılganlığı yüksek olan Arjantin pesosu, Güney Afrika randı ve ruble hafif ekside fiyatlanırken Polonya zlotisi, Çek korunası, Meksika pesosu ve Brezilya reali dün dolar karşısında yükseliş yaşadı.

TC ve KKTC piyasaları

Türkiye’de dolar kuru, yeni haftaya 6,19 TL'den başladı. Dolar kuru gün içerisinde en düşük 6,1458 TL'yi, en yüksek 6,3276 TL'yi gördü. Dolar saat 17.00 itibarıyla 6,2835 TL seviyesindeyken, Euro fiyatları aynı dakikalarda 7,3431 TL'de bulunuyordu.

KKTC serbest piyasasında geçen haftayı ortalama 6,21 TL’den kapatan dolar dün 6,39 TL’ye, 7,23’ten kapatan Euro 7,42 TL’ye ve 8,15 TL’den kapayan sterlin de 8,34 seviyesine çıktı. Dünkü işlemlerde bazı bankaların bu kurların altında işlem yaptığı saptanırken, işlem hacmi daha yüksek bankaların efektif satışlarını daha pahalı fiyatladıkları dikkat çekti.

Ekonomistler, ABD-Çin ticaret savaşındaki gelişmelerin odağında ve ABD'nin Çin mallarına gümrük tarifelerini daha da genişletmeye yönelik tehditlerine çevirmeleri ile birlikte, Türk Lirası’nın gelişen piyasa paraları ile birlikte değer kaybettiğini belirtti.

Piyasalar Orta Vadeli Program'ı bekliyor

Türkiye ekonomisinin 3 yıllık yol haritası olan Orta Vadeli Program (OVP) yatırımcıların bu haftaki en önemli gündem maddesi olarak öne çıkıyor.

Ekonomist Dr. Veyis Fertekligil 20 Eylül'de açıklanması beklenen OVP'de gerçekçi bir ekonomi tahmini ve ekonomi modeli verilmesinin önemli olacağını belirtti.

Bloomberg HT'ye konuya dair değerlendirmede bulunan Fertekligil "önemli olan kamu maliyesinde yapılacağı söylenen tasarrufların ayrıntıları.. Diğer yandan reel kesimdeki sıkıntılı durum nasıl çözülecek, bizi önemli bir program bekliyor." diye konuştu.

Yapısal reformların yapılması gerektiğini kaydeden "Bunlar ne derece programa yansıyabilir kuşkularım var. Piyasayı tatmin etmezse dolar ve faizlerde yukarı etkiler de olabilir, temkinli olmakta yarar var" ifadelerini kullandı.

Turkey Macro View Danışmanlık Baş ekonomisti İnanç Sözer OVP'nin detaylarında büyüme konusunda ne yapılacağının merak konusu olduğunu belirtti.

Sözer konuya yönelik olarak "bizdeki sorun artık enflasyonun kontrol edilebilirliğinden öte büyümedeki yavaşlamanın belki daralmanın ne kadar yönetilebileceği olacak. Yoksa bütçe açısından ciddi sorun olduğunu düşünmeyen taraftayım.

Büyümede ciddi bir durgunluk dönemine giriyoruz, buna karşı ne yapılacağına dair OVP'de cevap arayışı olacak. İkinci olarak da gerçekçilik kontrolü yapılacak, şu anki makro ekonomik büyüklüklerimizle ne kadar uyumlu bir OVP geleceği önemli bir sor işareti" değerlendirmesini yaptı.

Piyasa Uzmanı, Ekonomist Emrah Ceylan’ın değerlendirmesi ise şöyle:

“Yurt içinde 20 Eylül Perşembe günü açıklanması beklenen Orta Vadeli Program’a (OVP) odaklanmış durumdayız.

Özellikle geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın beklentileri aşan faiz artırımının devamı olarak ekonomide devam eden dengelenme dolar talebini düşürecektir. Orta Vadeli Program’ın iyi hazırlanmış özel sektör bilançosuna dair belirsizliğin ortadan kaldırılmasına yönelik ve yatırımcılara güven teşkil edebileceği gerçeklikte olması önem arz ediyor. OVP açıklanması sonrasında TL açık pozisyonlanmanın yüksekliği nedeniyle dolar ilk kritik destek 6,00 TL’ye doğru hareket edebileceğini düşünüyorum.

Merkez Bankası’nın sıkılaşma adımlarının gecikmeli etkisi, ekonomide yeniden dengelenme çerçevesinde iç talepte gözlenen yavaşlama, OVP’de açıklanan maliye politikasında disiplin yaklaşımının belirginleştirilmesi gibi etkenler doğrultusunda döviz kurundaki kırılganlığın azalacağını düşünüyorum.”

Swap limit oranları değişti

Öte yandan, döviz kurlarında yaşanan rekor yükselişler sonrası swap oranlarında değişikliğe giden BDDK swap limiti oranları hakkında dün açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

Bilindiği üzere bankaların yurt dışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurt içi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler ve vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri forward, opsiyon ve bu gibi swap dışındaki türev işlemlerinin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal öz kaynaklarının %25’ini geçemeyeceği, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacağı, bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenemeyeceği, söz konusu oranın günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacağı daha önce kararlaştırılmıştır. Bu defa, % 25 sınırlamasına dahil edilen işlemlerin hesaplamasında 90 ilâ 360 gün vadeli işlemlerin %75, 360 gün ve üzeri vadeli işlemlerin ise %50 oranında dikkate alınması uygun bulunmuştur.”

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75