TL’deki negatif ayrışma sürdü

banner37

ABD Dolar Endeksi, küresel piyasalardaki kazancını korurken;dolar/TL paritesi de piyasalardaki ‘güvenli varlık arayışı’ nedeniyle 6,05 bandına yaklaştı

banner87
TL’deki negatif ayrışma sürdü
banner90
banner99

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) haftalık işsizlik maaşı başvuruları,ocak periyodunun son haftasında 203 bine gerileyerek son ayların en düşük seviyesinde gelmesinin ardından şubat döneminin ilk haftasında iki bin kişi artarak 205 oldu. Beklenti ise 210 bindi. Dört haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise 212 bin oldu. Şubat içinde açıklanan ocak dahili göstergelerine bakıldığında, imalat sanayi endeksi (PMI), özel sektör ve tarım dışı istihdam beklentilerden iyi geldi, siparişlerde de artış yaşandığı görülüyor.

Keza dün açıklanan tüketici fiyatları endeksi (TÜFE), aylık bazda yüzde 0,2 beklentisine rağmen yüzde 0,1 gelirken; yıllık bazda da yüzde 2,5 ile beklenti karşılandı. Çekirdek TÜFE, aylık bazda yüzde 0,2 ile beklenti dahilinde gelirken, yıllık bazda da yüzde 2,3 ile beklenti karşılandı. TÜFE’de aylık değişimin zayıf olmasına karşın yıllık beklentilerin aşılması olumlu lakin uzmanlara göre bu rakamlar, ABD Merkez Bankası’nın(Fed) politika değişimi için yetersiz. Dolayısıyla mevcut durum, yılın ilk enflasyon verisi faiz konusunda beklemede kalmayı teyid eder nitelikte.

Dolar da dün dahili gün içi değişim incelendiğindeyse, ABD Dolar Endeksi’nin gün içi en düşük 98,85 seviyesini görmesinin ardından ABD seansında yükselerek günlük bazda 99,0 üzerine çıktığı ve kazancını bu haftada da koruduğu okunuyor. Paritelerde ise dolar, Euro karşısında 1,0850’ye yükselerek 11 Mayıs 2017 sonrası en yüksek seviyeyi yine dün itibarıyla gördü. Paritedeki düşüşte dolardaki güçlenmenin yanında Euro’daki kayıp da etkili oldu. Önceki gün açıklanan sanayi üretimi verisi son dört yılın en sert düşüşünü yaşadı ve bölge ekonomisindeki durgunluğun ilk çeyrekte de devam edebileceğinin sinyalini verdi.

Koronavirüste ki can kaybı ve vaka sayısının son 24 saatte hızlı yükseliş göstermesi ile piyasalarda yeniden kaygı ön plana çıktı ve güvenli varlıklar değer kazandı. Bu nedenle dolar, frank ve yan karşısında dün ‘sınırlı geri çekilme’ yaşadı.Gelişen ülke paralarında (GOP) ise Brezilya reali ve Güney Afrika randı dışındaki paralar dolar karşısında düşüşe geçti. Hafta boyu negatif ayrışan Türk lirası (TL) ise dün dolar karşısında 6,0650’ye geriledi. TL’deki düşüşte, İdlib başta olmak üzere Suriye meselesi etkili oluyor.

Uluslararası sermaye piyasalarını şekillendiren bütün bu küresel gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına etkisi irdelendiğindeyse, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan dolarının 6,0465 TL, Euro’nun 6,5787 TL, İngiliz sterlininin ise 7,8753 TL’den fiyatlandığı görüldü.

Cavid’in istifası sterline yaradı

Öte yandan, Sacid Cavid’in İngiltere Maliye Bakanlığı’ndan şok istifası üzerine sterlin büyük artış yaşadı.

Buna göre, sterlin/dolar kuru dün itibarıyla yüzde 0,4 artışla şubat başından beri ilk kez 1,30 dolar üzerine çıkarak 1,3016 dolara yükseldi. Euro/sterlin paritesi ise yüzde 0,6 kayıpla 0,8338 oldu.Cavid'in ayrılışı, Boris Johnson hükümetinin hafifçe sarsılmasının beklendiği bir günde Westminster'i sersemletti zira ilk yıllık bütçe, dört hafta içinde teslim edilecekti.

Ekonomist çözümlemeleri uyarınca, sterlin/TL paritesinin yükselen kanal formasyonu içerisindeki hareketliliğini sürdürmeye devam ettiği görülüyor. Bu hareketliliğin devamında, yükselişlerin 8,00 direnci ile hız kazanması beklenebilir ki bu seviye paritede orta vadeli önemli bir geçiş noktası olan 8,14 direncini gündeme getirebilir ancak bu seviyeden gelebilecek dönüşlerde de paritenin ana destek noktası 7,75 seviyesi olarak güncelliğini koruyor.

Altın Vadeli İşlemleri de dün yükselişteydi. Altın Vadeli İşlemleri, piyasaların dünkü kapanış saatlerinde, New York Ticaret Borsası'nın Comex bölümünde, nisan dönemi için yüzde 0,32 yükselerek onsu bin 576 dolar 65 centten işlem gördü. Buna göre, onsu seansın en yükseği olan dolar seviyesinden fiyatlandı. Altın,bin 560 dolar 50 cent seviyesinde destek bulurken; bin 577 dolar 25 cent seviyesinde de dirençle karşılaştı.

Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri'nin, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına göz attığımızda ise yüzde 0,02 bandında bir artış ve 98 bin 898 dolar seviyesinden işlem hacmi görüldü. Diğer yandan, Comex'te, gümüş de mart periyodu için dün yüzde 0,51 arttı ve onsu 17 bin 587 dolardan işlem görürken; bakır ise aynı dönem için yüzde 0,42’lik bir düşüş yaşadı ve libresi 2 bin 593 dolardan fiyatlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108