TL’deki pozitif ayrışma sürdü

banner37

Dolar/TL paritesi, 5,68’lere kadar gerilemesinin ardından 5,70’ler bandındaki seyrini sürdürürken; kurdaki volatilitede hafta boyu olduğu üzere düşük

TL’deki pozitif ayrışma sürdü
banner90
banner8

Dolar/TL kuru, bu hafta bazı günler gelişmekte olan ülke piyasalarından da pozitif ayrışarak aşağı yönlü bir seyir izlerken; Türk Lirası’nda (TL) oynaklık da oldukça azaldı. Geçen haftaya 5,76 seviyesinden başlayan ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ziyareti öncesinde 5,7960 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, haftanın kalanında ise 5,76 civarında genel olarak yatay bir görünüm sergiledi. Dolar/TL, bu hafta ise 5,75'ten 5,70'e geriledi.

Kur, önceki gün 4 Ekim'den beri ilk kez 5,6860'a kadar düştükten sonra düne 5,70 civarında başladı ve gün içinde en düşük 5,6855'e kadar geriledikten sonra, 16.55 itibarıyla 5,6960/5,6980 seviyesinde seyrediyordu. Aynı saatte sepet bazında TL 6,0034/6,0058;Euro/TL ise 6,3109/6,3137 seviyesindeydi. Ayrıca, son dönemde TL'nin oynaklığı da oldukça azaldı. Ağustos 2018 kur krizi döneminde 60 seviyesine yaklaşarak tarihi zirveyi test eden bir ay vadeli ima edilen volatilite, bugünlerde tek hanede seyrediyor.

“Fed beklemeye geçmiş olabilir”

Öte yandan, ekim periyodundaki faiz indiriminin ardından gevşeme döngüsünde duraklamaya karar veren ancak fikir ayrılıkları yaşayan ABD Merkez Bankası (Fed), geçen ayki toplantının tutanaklarında, faiz oranlarının seyrini yeniden değerlendirmek için acele etmediğinin sinyallerini verdi.

Banka, yıl sonundan önce 10-11Aralık döneminde para politikası toplantısı yapacak ancak yatırımcılar, Fed'in faiz oranlarını en az 2020 ortasına kadar sabit tutmasını öngörüyor. Piyasalar, ABD Senatosu'nun Hong Kong'daki protestocuları destekleyen tasarıyı kabul etmesinin de ABD-Çin ticaret görüşmelerini karmaşıklaştıracağı endişeleri ve çoktan imzalanması beklenen ‘birinci aşama’ ticaret anlaşmasındaki gecikmeyle geriledi.

Küresel piyasalarda, gelişmekte olan ülkelere yönelik zaman zaman görülen iyimser seyir de TL'yi hale destekliyor ancak bankacılar, bunun da ötesinde TL ve TL cinsi yatırım araçlarında geçtiğimiz yıllarda yaşanan negatif ayrışmanın da bugün fiyatlamaları ‘cazip’ hale getirdiğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar, ayrıca TL cinsi yatırım araçlarındaki mevcut fiyatlamaların önümüzdeki yılın özellikle ilk iki ayı için önemli bir fırsat oluşturabileceğini de düşünürken; her ne kadar bu yılın bitmesine bir aydan uzun bir süre bulunsa da piyasalarda yılsonlarında görülen hacim düşüşlerininde başladığına dikkat çekiyor.

Son PPK bekleniyor

Piyasalarda yakından izlenen ve TL'de yön belirleyici olabileceği düşünülen bir gelişme ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 12 Aralık'taki yılın son faiz kararı olacak. Bankacılar, toplantı tarihinin yaklaşmasıyla, beklentilere göre TL'de baskı da görülebileceğini lakin küresel düşük faiz politikalarının ve TL'de oynaklığın oldukça azalmasının TCMB'nin elini kuvvetlendirdiğini de belirtiyor.

TCMB, bilindiği üzere son üç toplantısında faizleri 10 puan indirimle yüzde 14'e çekti ve indirimlerin önemli bölümünün tamamlandığı sinyalini verdi. Banka, ilerleyen dönemde faiz indirimlerine kapıyı kapatmadı fakat sonraki adımların veri odaklı ve daha sınırlı olabileceğini belirtti. Erdoğan ise geride bıraktığımız hafta sonunda yaptığı açıklamalarda faiz oranlarının daha da ineceğini belirterek, 2020'de enflasyonun da tek haneli rakama gerileyeceğini savundu.

Tahvil/bono piyasasında ise getirilerde son aylarda düşüş eğilimi ise iyice belirginleşti. Gösterge 10 yıllık tahvilde önceki gün valörde son işlem yüzde 12,26 olmuştu. Dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri ise yüzde 12,39 seviyesindeydi. Gösterge 10 yıllık tahvil de mayıs dönemindeyüzde 21 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilde ise önceki gün yaşanan spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 11,86 bandındaydı. Dün, ilgili tahvilde hiçbir işlem olmadı.

Sterlin’de fiyatlar sıkışıyor

Sterlin/TL paritesinin teknik görünümünde, 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi üzerinde seyreden kurda 7,30 seviyesi, uzmanlara göre ana destek noktası olma görevini koruyor. Paritenin bu seviye altına sarkma gerçekleştirmesi halinde düşüşlerine kademeli olarak 7,25 ve 7,17 destek seviyeleri ile hız kazandırması beklenebilir ancak bu hareket için şuan piyasalarda gerekli katalizör bulunmuyor. İktisatçı çözümlemeleri uyarınca, aksi senaryoda ise yükselişlerin 7,50 direnci ile yeni bir yukarı yönlü trend eğilimi içerisine girmesi beklenebilir. Özellikle 7,60 seviyesinin, sterlin/TL paritesinin orta vadeli görünümünde önemli bir geçiş noktası olduğu belirtiliyor.

İngiltere’deki gelişmeler de masaya yatırılırsa, 12 Aralık’ta gerçekleşecek erken seçim öncesinde İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile ana muhalefet İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, ilk kez canlı yayında bir araya gelerek düelloda bulundu. Brexit politikasının ana gündemini oluşturan bu tartışma sonrasında sterlin varlıklarında hafif hareketlik oluşsa da parite üzerinde önemli bir fiyat hareketine neden olmadığı görüldü.

Direnç ve destek seviyeleri

Ekonomistlere göre, kısa vadede en yakın destek seviyelerinden 5,72 önceki gün ve dün aşağı yönlü kırıldı ve kur, aylık bazda negatif bölgeye geçti. Önemli destek seviyesi 5,64 hedefli düşüş isteği devam edebilir ve ABD-Çin arasındaki belirsizliğin devam etmesi, endeksin de 97,50 seviyesi altına gerilemesi ile bu olasılık kuvvetlenebilir.

Orta vadede ise 5,58 önemli destek ve bu desteğe doğru gerileme için sadece küresel gelişmelerin yeterli olamayacağı düşünülüyor. Özellikle Türkiye-ABD ilişkilerinde‘Araf’ta kalan’ ve her an riskleri yeniden yükseltecek konularda daha somut çözüme gidilmesinin şart olduğu öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75