TL’deki pozitif ayrışma sürdü

banner37

TL cinsi varlıklardaki yükseliş devam ederken, dolar/TL paritesi ise azalan siyasi ve jeopolitik risklerin etkisiyle 5,75'e geriledi

banner87
TL’deki pozitif ayrışma sürdü
banner90
banner8

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye arasında, terör örgütlerinin güvenli bölgeyi boşaltması konusunda yapılan anlaşmanın ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü. Soçi’de yapılan ve 3 saatten uzun süren görüşmeden mutabakat çıkması, Türkiye Millî Savunma Bakanlığı’nın (MSB) dadün yeni bir harekât yapılmayacağını açıklaması ile güvenlik riskleri bir miktar azaldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın güvenli bölge operasyonunun başlaması sonrasında yaptırım tehditlerinde bulunması ile Türk Lirası (TL) varlıklarda düşüş yaşanmıştı. Önce ABD ile anlaşmaya varılması, ardından da Rusya ile mutabakat imzalanması ile TL, son haftalardaki değer kaybını durdurdu. Önceki gün 5,86’dan 5,78’e gerileyen dolar/TL kuru, dün de 5,75’e gerileyerek haftalık bazda düşüşünü 2’nci haftaya taşıdı. BIST 100 endeksi ise BIST Bankalar öncülüğünde dünün yüzde 1,5’in üzerinde primlenerek 99 bin 500 puana yükseldi.

Brexit belirsizliği ve uzayan ABD-Çin görüşmeleri ile dolar dün küresel piyasalarda değer kazanırken; TL ise azalan siyasi-jeopolitik risklerin etkisiyle dün pozitif ayrışarak dolar karşısında yüzde 1 değer kazandı. Bugün gerçekleşecek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde TL varlıklar yükseliş yaşarken, merkezin faiz indiriminin de kurda belirgin bir değişime yol açması beklenmiyor. Temmuz ve eylül toplantılarında sert faiz indirimi yapan TCMB’nin bu ay ise 100-150 baz puan (bp) aralığında faiz indirmesi bekleniyor.

Olası senaryolar mercek altında

Türkiye ve Rusya, Suriye ve Rusya'ya ait kuvvetlerin Suriye'nin kuzeydoğusuna yerleşerek bölgeden YPG'yi çıkarması üzerinde anlaşırken, anlaşma hem Moskova hem de Ankara tarafından ‘zafer’ olarak nitelendi. MSB açıklamasında ise "Mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır" denildi. Piyasalar, Suriye'de ABD ile 5 günlük sürenin dün tamamlanması ardından yaşanacakları da yakından takip etmeye devam ediyor.

Öte yandan, geçtiğimiz ay boyunca 5,65-5,75 bandında sakin bir seyir izleyen fakat Suriye gerilimi ile 5,93 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, geçen hafta ABD anlaşmasıyla yeniden 5,7580'e kadar gerilemişti ancak bu seviyelerde kalıcı olamadı. Önceki güne 5,85'in hemen üzerinde başlayan dolar/TL, Rusya anlaşması öncesi 5,85'in hemen altında işlem görüyordu. Önceki gece saatlerinde 5,79'a kadar gerileyen kur, dün 08.35'te 5,8035/5,8100 seviyesinde bulunuyordu. Sepet bazında TL aynı saatte 6,1285/6,1357; Euro/TL ise 6,4535/6,4613 seviyesinden fiyatlanıyordu.

Dolar Endeksi yükseldi

Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere arasında, İngiltere’nin AB’den ayrılmasını içeren brexit anlaşması olmasına karşın parlamentoda önerilerin reddedilmesi, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın erken seçime gitme olasılığını tekrar gündeme getirdi. Geçen hafta hem ABD ve Çin arasındaki görüşmelere dair uzlaşı yönünde açıklamaların gelmesi hem de AB ve İngiltere arasında Brexit konusunda anlaşmaya varılması ile küresel piyasalar hızlı yükseliş yaşadı. Bu hafta ise Johnson’un erken seçim kartını kullanması ihtimali risk iştahında sınırlı bir bozulmaya yol açtı. ABD Dolar Endeksi ve altın güvenli varlık talebi ile dün yükseliş yaşarken, Euro ve sterlinde de geri çekilme var.

Gelişen ülke paralarının da çoğu dün dolar karşısında düşüş yaşadı ve en çok kayıp, Güney Afrika randında görüldü. TL ise geçen haftaki iyimser yükselişe jeopolitik risklerle eşlik edememişti ancak dün itibarıyla TL, gelişen ülke paralarından pozitif ayrıştı. Uzmanlara göre bunun nedeni ise önceki gün yaşanan Erdoğan-Putin görüşmesinde anlaşmaya varılması ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yeni bir harekata gerek olmadığını açıklaması. Trump’ın da Türkiye-Rusya anlaşmasını desteklemesi ile jeopolitik riskler önceki haftaya göre azaldı ve TL varlıklar, önceki günden itibaren yükselişe geçti.

TCMB ve ECB

BIST 100 de yüzde 1 üzerinde yükseliş yaşarken, dolar/TL ve Euro/TL kurlarında ise yüzde 0,50 bandında bir düşüş yaşandı. Dün gün içi en düşük 5,7620’yi gören dolar/TL kuru, son saatte 5,78; Euro/TL ise 5,43’ten işlem gördü. Bugün gerçekleşecek PPK toplantısı öncesinde TL, siyasi ve jeopolitik risklerdeki azalma ile dün yükselişteydi. TCMB’nin, bugünkü toplantıda 100 ila 150 bp aralığında faiz indirimine gitmesi bekleniyor.

Analistler, son gelişmelerin ardından oluşan olumlu havanın ve bu havanın toplantıya kadar devam etmesinin ise yeniden 150-200 baz puana (bp) varabilecek bir indirimin önünü açabileceğini belirtiyor. TCMB faiz kararına ilişkin ekonomist tahminlerinden oluşan anketinde faiz indirim beklentisi 100 baz puan seviyesinde. Ekim periyoduna yönelik tahmin veren 20 katılımcının 10'u 100 baz puan, beş katılımcı 150 baz puan, bir katılımcı 75 baz puan, bir katılımcı 125 baz puan, bir katılımcı 200 baz puan indirim beklerken, iki katılımcı ise politika faizinin sabit tutulmasını bekliyor. Ayrıca bu hafta TCMB ile aynı gün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararının da yakından izleneceğine dikkat çekiyor.

Bankacılar da kurda jeopolitik endişelerin daha da azaldığından emin olunana ve PPK tamamlana kadar 5,75 altında kalıcı seyrin kolay olmayabileceğine de dikkat çekiyor. Keza, bankacılar, kurun yeniden 6 seviyesine yaklaşmasını da ‘beklenmedik yeni bir gelişme’ olmadan mümkün görmediklerini de belirtiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75