TL'nin bütün kazançları silindi

banner37

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarına, Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarıyla ‘hortlayan’ S-400 krizi de eklendi; dolar/TL paritesi 3 Mayıs’tan bu yana zirveyi gördü

TL'nin bütün kazançları silindi
banner99

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasındaki ticaret savaşları tekrar kızışırken, piyasalarda da satışlar dün de devam etti. Risk iştahındaki azalma ve dolar talebi ile ABD Dolar Endeksi,dün 97,90 seviyesine yükselerek 3 Mayıs sonrası yaşadığı bütün kayıpları sildi. Önceki gün ABD'de ‘S-400 alımı durumunda F-35'in söz konusu olamayacağı’ tekrar gündeme alındı ve daha önce ABD Başkanı Donald Trump'ında açıkladığı, Türkiye’nin ‘Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’ kapsamından çıkarılması kararı kabul edildi. Bu gelişmeler, TL için negatif olurken; fiyatlamada da etkisini gösterdi.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

Dolar/TL kuru, önceki günün devamında da gerileme göstermişken, söz konusu haberlerin ardından günü 6,04 seviyesi üzerinde tamamlamıştı ve dünde gün başında da 6,0950'ye yükseldi. Küresel piyasalarda, dolardaki yükselişle gelişen ülke paralarında dün itibarıyla belirgin bir düşüş yaşanırken; Brezilya Reali, Güney Afrika Randı ve Güney Kore Wonuise en çok düşen gelişen ülke paraları oldu fakat Türk lirasındaki (TL) kayıp da haftanın son işlem gününde yüzde 0,30’u buldu. İşlem günü dahilinde kritik bir veri açıklaması gözlemlenmedi ancak küresel piyasalarda gündemin ilk sırasında yer alan ticaret savaşlarının negatif fiyatlaması dün de bütün şiddetiyle devam etti.

ABD Türkiye’yi GTS’den çıkardı

ABD, Türkiye'yi, bazı ürünlerin ABD'ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) programından çıkardı ancak Türkiye'den çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50’lik gümrük vergisini de yüzde 25'e indirdi. Türkiye, ABD'nin çelik ithalatına uyguladığı vergilerinindirilmesinin olumlu olduğunu ancak GTS'den çıkarılma kararının iki ülkenin 75 milyar dolar ticaret hacmi hedefi ile çeliştiğini söyledi. Saray, Türkiye'nin ekonomik kalkınma seviyesine bağlı olarak GTS programına katılmaya uygunluğunu sonlandırmanın makul olduğunu ve kararın dünden itibaren geçerli olacağını açıkladı.

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR),mart periyodu başında Türkiye'nin artık GTS programına katılmaya uygun olmadığını çünkü ekonomik olarak yeterince geliştiğini belirtmişti. ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerine karşılık olarak ABD mallarına misilleme gümrük vergileri uygulamasının ardından ise USTR, ağustosta Türkiye'nin programdaki uygunluğunu gözden geçirdiğini de söylemişti.

Pekcan: ABD’nin kararı çelişkili

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da ABD’nin, Türkiye’den çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50’lik vergiyi yüzde 25’e indirmesine dair açıklamada bulundu. Kendisine ait Twitter hesabından, “ABD’nin Türkiye’den yapılan çelik ithalatında vergileri yüzde 50’den yüzde 25’e indirmesi olumlu ancak beklentimiz ikili ticaretin önündeki tüm engellerin kaldırılmasıdır” açıklamalarını kaydeden Pekcan, Türkiye’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden çıkarılmasına yönelik karar için ise şunları söyledi:

banner134
Ayrıca, Türkiye’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sisteminden (GTS) çıkarılması kararı, iki ülke hükümetleri tarafından ilan edilen 75 milyar dolar ticaret hacmi hedefi ile çelişmektedir. ABD ile ikili ticaretin önüne konulan engeller sadece Türk firmalarını değil ABD firmalarını da etkilemektedir. Önemli bir ticaret ortağımız olan ABD ile ticaret hacmimizi artırmaya yönelik çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.

Bitcoin’in ateşi düştü

Kripto para Bitcoin, dövizin 8.000 dolar seviyesini geçmesini sağlayan son haftalardaki güçlü toparlanmanın ardından, dün yüzde 10’un üzerinde kayıp yaşadı ve 7.060,60 dolara geriledi.Nisan başlarında ortaya çıkan ralli için açık bir etken olmaması gibi, fiyatlardaki düşüşü neyin tetiklediği de analistlere göre ‘henüz’ belli değil.Dijital döviz,geçtiğimiz salı itibarıyla, 10 ayın en yüksek seviyesi 8.306,80 dolara ulaşmıştı.

Dijital varlık komisyoncusu OSL’nin işlem müdürü RyanRabaglia, “Bu ani düşüş, özel bir haber kaleminden dolayı yaşanmış gibi görünmüyor” dedi.Rabaglia, “Bunun yerine, bir avuç insan tarafından ya da son fiyat artışlarından kâr elde eden veya daha düşük fiyatlarda daha çok almak isteyen yalnızca bir kişi tarafından büyük satış emirleri ile gerçekleşmiş görünüyor” ifadeleriyle, söz konusu duruma yönelik net bir değerlendirme yapmadı.

6,13 bandı gündeme gelebilir

Öte yandan, ekonomistlere göre, önceki gün başladığı yukarı yönlü denemelerine Asya seansında da devam eden dolar/TL kuru, 6,0268 ana destek seviyesinde karşılaştığı alıcılarla yukarı yönlü potansiyelini korumaya devam ediyor ve fiyatlamaların da bu ana destek seviyesi üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda dolar lehine algının güçlenerek artış gösterebileceği söylenebilir.

Böyle bir durumda 6,1328 direncinin gündeme gelebileceğini kaydeden uzmanlar, bu seviyenin aşılması durumunda ise 6,2134 ve 6,2330 dirençlerinin karşımıza çıkabileceğini ancak kurda yoğun kar satışlarının görülmesi durumunda da 6,0268 ana destek seviyesinin güncelliğini korumaya devam edeceğini belirtiyor. Bu seviyenin altına yaşanacak geri çekilmelerde ise 5,9596 desteğinin izleneceği bilgisi de paylaşılıyor.

Direnç ve destek seviyeleri

Gelişmekte olan ülke para birimleri, dolar karşısında genel risk iştahının azalması ile beraber zayıf bir başlangıç yaparken; TL’nin yatay seyri de sürüyor. Uzmanlara göre bu durumun Türkiye’de de dolar kuru üzerinde 6,00 destek seviyesi üzerinde kısmi tepki alımı ile yansıdığı söylenebilir. Yani 6,10 bandı, direnç konumunda ‘bir müddet daha’ izlenecek. Buna göre destek 5,92-6,00; direnç seviyesi ise 6,10-6,22-6,33 olarak kayıtlara geçiyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75