TL'nin dünkü değer kazancı yüzde 1'i aştı

banner37

Petrol fiyatlarındaki düşüş ve fiyatların uzun süre düşük kalacağı beklentisi yanında, Fed’in nötr faiz yaklaşımı Türk Lirası’na yarıyor

TL'nin dünkü değer kazancı yüzde 1'i aştı
banner8

Türkiye piyasalarında geçtiğimiz hafta 3.5 ayın dip seviyelerinde hareket eden dolar kuru, haftayı 5,28 TL seviyesinden tamamlarken; yeni haftanın ilk işlem gününe yatay seviyeden başladı. Dolar kuru gün içerisinde 8 Ağustos tarihinden beri en düşük seviye olan 5,2224 TL'yi görürken, saat 17.50 itibarıyla 5,2262 TL seviyesinde bulunuyordu.

Geçen haftanın son günü 5,9383 TL seviyesine kadar gerileyen Euro kuru ise aynı dakikalarda 5,9380 TL'de,  İngiliz Sterlini ise 6,7154 TL’de hareket ediyordu. Türk Lirası'nın dolar, Euro ve sterlin karşısındaki değer kazancı sırasıyla yüzde 1,29, yüzde 1,23 ve yüzde 1 olarak gerçekleşti.

KKTC serbest piyasasında ise Euro 6 TL’nin altına henüz düşmedi. Bazı döviz büroları efektif satış kurunu 5,99 TL’ye kadar indirirken, bankalar 6 TL’yi sınır olarak belirledi. Euro’da bu durum yaşanırken, dolar ve sterlinde Türkiye ile Kuzey Kıbrıs piyasası arasındaki fark biraz kapandı. Dün dolar/TL 5,2700, sterlin/TL de 6,77 seviyesindeydi.

Analistler, teknik açıdan dolarda 5,20 TL ve 5,15 TL seviyelerinin destek konumuna geldiğini, olası yükselişlerde ise 5,45 TL'nin direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

Analistler ayrıca, Rus ve Ukrayna savaş gemilerinin Azak Denizi'nde karşı karşıya gelmesinin küresel risk algısını artırdığına da dikkati çekiyor.

Saat 18.00 sıralarında doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0,14 düşüşle 96,78 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1,1370 seviyelerindeydi.

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 16,59 seviyesinde bulunurken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 20,28 TL seviyesinde hareket ediyor.

Piyasalarda dünkü gelişmeler

Dün gün başında Güney Afrika randı ile beraber dolar karşısında en iyi performansı gösteren TL, son saatte yüzde 1,29 kazançla en çok değer kazanan gelişen ülke parası oldu. Rand ise kazançlarının büyük kısmını geri verdi.

Gelişen ülke paralarının Ekim ve Kasım'da toparlanma göstermesine en büyük destek petrol fiyatlarındaki düşüşten geldi. 3 Ekim'de 4 yılın zirvesine çıkan petrol fiyatları sonrasında ABD Başkanı Trump'ın açıklamaları, İran'a ambargo ve Suudi Arabistan'ın rekor üretime gitmesi ile geçen hafta itibariyle yıl içi tüm kazançlarını sildi. Petrol fiyatlarının rekor sonrası yüzde 20 üzerinde değer kaybı yaşaması ile ithalat maliyetlerini azaltan gelişen ülke paralarında değerlenme yaşandı. TL ise bu süreçte rand ile beraber en fazla toparlanma gösteren gelişen ülke parası oldu.

banner134
Geçen hafta 5,30 desteğini kıran USD/TRY kurunun 5,20 tabanını kırması durumunda düşüşlerin haftanın devamında 5,12 desteğine doğru devam etmesi bekleniyor, ancak fiyatlamalarda petroldeki seyir takip edilecek.   Ham petrolde 50$ tabanının kırılması ile satışlar derinleşebilir. 6 Aralık'ta Viyana'da yapılacak OPEC toplantısı öncesinde fiyatların 50$ tabanından toparlanma göstermesi durumunda kur da bugünkü seviyelerde dengelenme yaşayabilir.

Gelişen ülke piyasalarına petrol dışında destek veren bir diğer gelişme de Fed oldu. Fed yetkililerinin son günlerde nötr faiz açıklamalarında bulunmaları ve faiz artışına ara verilmesi gerektiğini söylemeleri yüzde 90 üzerinde olan Aralık ihtimalini yüzde 75'e kadar düşürdü. Asıl fiyatlama ise Aralık'tan ziyade 2019 politikasında ve şimdilik 2019 için 3 faiz artışı öngörüsünde bulunan Fed'in daha temkinli olması küresel piyasalarda gelişen ülkelere karşı risk iştahını artırabilir.

Brent tipi ham petrol fiyatları dün yüzde 2 civarında yükselse de kasım başından bu yana yüzde 20'nin üzerinde düşüş kaydetti. Artan küresel petrol arzı ve talepteki artışın yavaşlaması petrol fiyatları üzerinde baskı yaratmayı sürdürüyor. Petrol fiyatları kasımı bu seviyelerden kapatırsa 2014 sonlarından bu yana en büyük aylık düşüşü kaydetmiş olacak.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Petrol fiyatlarındaki düşüş ve ardından yaşanan sınırlı toparlanmaya rağmen fiyatların uzun süre düşük kalacağı beklentisi TL'deki değer kazancının ana nedeni" dedi.

Bankacılar petrol fiyatlarındaki düşüşün enerjide neredeyse tamamen dışa bağımlı olan Türkiye ekonomisi için avantaj olduğuna dikkat çekiyorlar. Analistler düşüşün, Türkiye'nin enerji faturasındaki azalış ve dolayısıyla cari açıktaki düşüşe, şirketlerin üretim maliyetleri ve manşet enflasyona doğrudan etkisine dikkat çekiyorlar.

Gelişen ülke para birimleri de yükseldi

Doların değer kaybı ve petrol fiyatlarının stabilize olması Asya para birimlerini de destekledi. Asya paralarındaki yükselişe yüzde 0,5 ile rupi öncülük etti.

Tayvan Borsaları da yüzde 1'in üzerinde artarak hisse senetleri arasındaki en iyi performansı kaydetti. MSCI EM Asya Endeksi 3 günde ilk kez yükseldi.

Hint rupisi petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açık ve enflasyonda olumlu etki yapacağı beklentisiyle 8’nci günde de ralli yaptı.

Endonezya rupisi Ağustos ortasından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Dolar, baht karşısında yüzde 0,2, Filipin pesosu karşısında yüzde 0,2, Kore wonu karşısında yüzde 0,1 düştü.

Hong Kong'taki Mizuho Bank'ta Döviz Stratejisti olan Ken Cheung "Çoğu Asya para birimi risk algısı ve dolardaki düşüşle ralli yaptı. Fed'in faiz artış hızı, G20 Zirvesi'ndeki ABD - Çin ticaret savaşı görüşmeleri para birimleri için temel belirleyiciler olacak" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75