TL’nin haftalık kaybı yüzde 5’i buldu

banner37

TL varlıklar, rezerv tartışmalarının da etkisiyle geride bıraktığımız işlem haftasında GOP’ler arasında ‘dolara karşı en kötü performansı’ gösterdi; kripto para piyasasında ise volatil bir seyir hakimdi

TL’nin haftalık kaybı yüzde 5’i buldu
banner8

 Ali ÇATAL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı’nın görevden alınması sonrası sert yükseliş yaşayan dolar/TL kuru, 8,0 seviyesi üzerinde işlem görmeye geride bıraktığımız hafta dahilinde devam ederken; fiyatlama da geçen hafta 8,24’ten 8,05’e kadar gerilemişti fakat bu haftaya 8,06 seviyesinde başlayan kur, Türkiye serbest piyasalarında haftanın ikinci işlem gününde 8,13’ü, hafta ortasında ise 8,21’i aşmasının ardından  8,35 bandını da geçerek 31 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Euro/TL de 10,07’ye yükselerek rekor sonrası en yüksek seviyeyi görürken, sterlin/TL de 11,65’e çıkarak yine rekor sonrası zirve yaptı. Uzmanlara göre, döviz kurlarının tamamında yaşanan bu hareketlilikte TL’deki değer kaybının etkisi yüksek; bu kayıpta ise son zamanlarda TCMB’ye dair hem başkan değişimi hem rezervlerdeki azalma hem de geçen hafta Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıklama yaptığı 128 milyar dolar konusu güven kaybına neden oldu.

Hatırlanacağı üzere, TCMB rezervlerine yönelik tartışmalar, son dönemde Türkiye kamuoyunu meşgul ediyor ve özellikle para politikasına dair bu belirsizliğin yabancı çıkışının da sürmesine neden olduğu düşünülüyor.

Küresel risk iştahının zayıfladığı geçtiğimiz hafta, dolar göstergesi 91,0 tabanı yakınında işlem gördü. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tahvillerinde de volatilite yani oynaklık azaldı ancak gelişen ülke paralarından (GOP) sadece Türk lirası (TL) dolar karşısında kayda değer bir kayıp yaşadı.

Ayrıca, haftalık bazda da TL’nin dolar karşısındaki kaybı da yüzde 4,93 olarak kayda geçti ve TL, sadece dolar, euro ve sterlin gibi majör paralar karşısında değil; GOP’ler karşısında da geriledi.

Bu bağlamda TL, Güney Afrika randı karşısında 1,70’e gerileyerek tarihi düşük seviyeye indi; Rus rublesi karşısında da yüzde 2’den fazla değer kaybetti.

Dolar kurunda 8,35 ve 8,46 aralığı ‘aşırı alım bölgesi’ olarak görülüyor. Mart dönemindeki yükselişte kur, bilindiği üzere 8,46’dan dönmüştü.

KKTC serbest piyasalarında ise geride bıraktığımız işlem haftasının açılışından itibaren başlayan TL varlıklardaki negatif ayrışma, haftanın genelinde sürdü ve bütün döviz kurlarında yükseliş kayda geçti.

Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta Amerikan doları haftayı ortalama 8,4747 TL, euro 10,2051 TL ve İngiliz sterlini 11,7762 TL’den kapattı.

Kurlar, geçen haftayı sırasıyla ortalama 8,0768 TL, 9,6821 TL ve 11,1482 TL’den alıcı bularak açmıştı.

Bitcoin 49 bin dolar bandında

Kripto para piyasası, dalgalı seyrine geride bıraktığımız işlem haftasında da devam etti.

Hatırlanacağı üzere, 14 Nisan’da Bitcoin’in (BTC) 64 bin 800 doları aşarak tüm zamanlar rekorunu kırmasıyla yenilenmiş bir boğa rallisi umudu da alevlenirken; piyasa ise 18 Nisan’da tepetaklak olmuştu.

Buna göre, 52 bin dolara dek gerilemesinin ardından BTC, 53 bin-58 bin dolar aralığında oldukça hareketliydi. Geçtiğimiz hafta ortasında da BTC, günlük yüzde 1 kayıpla 56 bin dolar seviyesinde işlem görüyordu.

BTC, geride bıraktığımız işlem haftasını ise 49 bin 848 dolardan tamamladı.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile kripto para Ripple (XRP) arasındaki dava tüm hızıyla sürerken, geçen hafta XRP’yi temsil eden avukatlardan James K. Filan, dikkat çeken bir duyuru gerçekleştirdi. Twitter üzerinden XRP topluluğuna seslenen Filan, şirketin yakında bir keşif konferansı düzenleyeceğini söyledi.

Avukat Filan, ayrıca şunları belirtti: “Bu, SEC’nin yabancı düzenleyicilerle iletişim kurması ve Federal Prosedür Kuralları ve Lahey Sözleşmesi dışında keyif arayanlar için düzenlenen bir keşif konferansıdır.”

Filan, söz konusu konferansı, isteyen herkesin pasif dinleyici olarak takip edebileceğini de belirterek, iletişim numaraları paylaştı. Dinleyiciler için özel olarak tahsis edilen genel hat 4 bin kişiyi ağırlayabilecek.

Davanın duyurulduğu 22 Aralık’tan hemen sonra 0,26 dolara dek düşen XRP, geçtiğimiz haftanın dördüncü işlem gününün akşam saatlerinde 1,39 dolardan işlem gördü, ki bu da ‘yüzde 434’ün üzerinde’ bir yükselişe tekabül ediyor.

JPMorgan’dan BTC tahmini

banner134
Öte yandan, 14 Nisan’da 64 bin 800 doların üzerine çıkarak tüm zamanlar rekorunu kıran BTC, 18 Nisan’da son dönemin en büyük çöküşlerinden birini yaşayarak 52 bin dolara dek gerilemişti.

Boğa sezonun sona ermesinden korkan yatırımcılar da piyasayı paniğe sürüklerken, BTC de geçen hafta dört gün boyunca 53bin-58 bin dolar aralığında, yüksek volatiliteyle yani oynaklıkla işlem gördü.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren JPMorgan analistleri, BTC’nin kısa süre içerisinde 60 bin doları tekrar kıramaması halinde sert bir düşüş riskiyle karşı karşıya kalabileceğini öne sürdü.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki ekip, son fiyat düşüşünün uzun vadede varlık üzerinde oluşturabileceği potansiyel olumsuz etkilerin altını şu ifadelerle çizdi:

"Bitcoin vadeli işlem piyasalarının son günlerde yaşadığı düşüş şubat, ocak ve kasım dönemlerinin sonundakine benzer tasfiyelerle sonuçlandı. Şimdi bu çöküşlerin bir tekrarını görüp görmeyeceğimizi izleyeceğiz. Momentuma baktığımızda, bunun tekrar olma olasılığı daha düşük görünüyor.”

BTC’nin piyasa hacminin kripto para piyasası toplamına oranını simgeleyen ‘Bitcoin baskınlığı oranı’ ise geçtiğimiz hafta itibarıyla son iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Buna göre, son olarak Mayıs 2019’da yaklaşık yüzde 50’ye gerileyen Bitcoin baskınlığı, aradan geçen iki yılın ardından bir kez daha yüzde 50 seviyelerine düştü.

Bilindiği gibi 2017’ye kadar yüzde 80’in altına neredeyse hiç düşmeyen baskınlık oranı, 2017 ve 2018’de yüzde 30’lara kadar gerilemişti. Oran, 2018’in ardından tekrar yükselişe geçerken; Eylül 2019 ve Ocak 2021 periyotlarında ise yüzde 70’e dayanmıştı. Baskınlık oranı, dün tekrar yüzde 50 seviyelerine düştü ve piyasada altcoinlerin şu günlerde oldukça yoğun bir taleple karşılaştığını da gözler önüne serdi.

Kanada’dan gelen kripto para ETF (borsa yatırım fonu) hamlelerinin de ardı arkası kesilmiyor.

Buna göre, dünyanın ilk Bitcoin ETF’sini başlatarak dikkatleri üzerinde toplayan ülkede bu kez ilk Ethereum ETF’sinin başlatıldığı öğrenildi. Bu önemli hamle de BTC’de olduğu gibi yine Kanadalı varlık yöneticisi Purpose Investments tarafından gerçekleştirildi.

ETH’den tüm zamanların rekoru

Dünyanın en değerli alternatif kripto para birimi Ethereum (ETH), geçen haftanın dördüncü işlem gününde 2 bin 570 doları geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Piyasa hacmi bakımından uzun yıllardır Bitcoin'in (BTC) hemen arkasında yer alan ETH, 18 Nisan'daki piyasa çöküşü sırasında 2 bin 50 dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Kripto para birimi, sonrasında bir toparlanma sürecine girse de 19 ve 20 Nisan periyodunda önce 2 bin 300 doların üzerine çıkmayı başaramamış ve tekrar 2 bin 50 dolar seviyelerine düşmüştü.

Güçlü bir yükseliş ivmesini sadece 24 saat içerisinde sergileyen ETH, geçen hafta peş peşe yaptığı ataklarla yönünü tekrar kuzeye çevirdi. 2 bin 250 dolar civarında işlem gören ETH, yaptığı çıkışla 2 bin 571 dolara dokundu ve tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Bütün bunların yanı sıra sadece bir sene önce bu günlerde 177 dolardan işlem gören ETH'nin 52 haftalık yükselişi de yüzde 1.329'a geldi.

BTC'nin 64 bin dolardan 52 bin dolar seviyelerine gerilediği 18 Nisan'dan beri güçlü bir volatilite sürecine giren kripto para piyasası, geçen hafta toparlanma emareleri de gösterdi.

Buna göre, yüzde 21'i aşan yükselişiyle 38 doların üzerine tırmanan Uniswap (UNI), ilk 10 kripto para arasında en büyük artışı gördü; yüzde 16'ya yakın gerileyen Dogecoin (DOGE) ise 0,2683 dolara düştü ve ilk 10'un en kötü performans gösteren kripto parası konumunda yer aldı.

Tesla ‘tam otonom’ kazasının ardından zayıfladı

Borsa tarafında ise Tesla hisseleri, geride bıraktığımız işlem haftasında yaklaşık yüzde 3 bandında bir düşüş yaşadı. Texas’ta önceki hafta sonu 2019 Model S ile yaşanan ölümcül bir kaza, elektrikli araç (EV) üreticisinin tam otonom araçları başarılı bir şekilde üretme amacının çöktüğüne dair yeni sorulara yol açmıştı.

Harris County polisi, Tesla arabasının yoldan çıkarak ağaca çarpması ile iki kişinin öldüğünü söyledi. Sürücü koltuğunda kimse oturmuyordu, ki bu da uzmanlara göre, arabanın ‘Tam Otonom’ yazılımına ‘koşulsuz’ güvenildiğini ortaya koyuyor.

Tesla Ulusal Karayolu Taşımacılığı Güvenliği Otoritesine, FSD yazılımının mevcut durumunda Seviye 2 otonom sağlayamayacağını söylemişti.

Bu da şirketin kısa tarihindeki ilk kaza değil. Tesla, CEO Elon Musk'ın tam otonom bir aracı piyasaya süreceği zamana dair tahminlerini defalarca kaçırdı. Şirket ve kurucu Elon Musk, birkaç ay önce, şirketin en son yazılım yinelemesinin 3. seviyeye ulaşmayacağını itiraf etmişti.

Uzmanların açıklamaları uyarınca 3. seviye otonom teknolojisi, sürücüleri sistemi sürekli izlemekten kurtarmanın yanı sıra makine tarafından uyarıldığında kontrolün tekrar alınmasını gerektiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75