TL'nin kaderi enflasyon raporunda

banner37

Para Politikası Kurulu toplantısının ardından tarihi bir yükseliş kaydeden dolar/TL paritesi, haftanın ilk işlem gününe 5,96 bandında başladı; zamanla 5,92’ye geriledi

banner87
TL'nin kaderi enflasyon raporunda
banner90
banner99

Üst üste dört hafta yükseliş yaşayarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası 5,98 seviyesine yükselen USD/TRY kuru, haftaya 5,94 seviyesi yakınında başladı ve günün ilk yarısında 5,96’yı görmesinin ardından gün içi kazançlarını silerek 5,9250’ye geriledi. KKTC serbest piyasalarında ise dolar/TL 5,9550, Euro/TL 6,6650, sterlin/TL ise 7,7100’dan işlem gördü.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

Ekonomik güven endeksinin dün açıklanmasıyla, endeksin nisanda önceki aya göre yüzde 3,4 artarak 84,72’ye yükseldiği görüldü. Söz konusu bu verinin ardından, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, kendisine ait Twitter hesabından “Ekonomide aldığımız aksiyonlar Ekonomik Güven Endeksi’ni artırmaya devam ediyor. Ocak’tan beri süren artış, güçlü toparlanmanın da göstergesi. İnşallah 2. çeyrekten itibaren uygulayacağımız politikalar ve Yapısal Dönüşüm Adımları ile daha yüksek seviyeleri yakalayacağız” açıklamasında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dolar Endeksi’nin pozitif ABD verileri ve beklenti üzerindeki şirket karları ile yükselişini hızlandırarak son 23 ayın zirvesine yükselmesi ile gelişen ülke paralarının hepsi dolar karşısında dün itibarıyla düşüş yaşadı ancak Türk Lirası (TL), Türkiye içi faktörlerin de etkisi ile negatif ayrıştı. Yine dün, DXY tarafında 98,0 seviyesi yakınında yatay seyir yaşanırken gelişen ülke paralarında petroldeki düşüşün de etkisi ile bir miktar yükseliş kayıtlara geçti.

ABD Başkanı Trump’ın petrol fiyatlarını tekrar eleştirmesi ile geçtiğimiz cuma düşüş yaşayan petrol fiyatları, dün de negatif bölgede işlem gördü. Brent 71 dolar tabanına gerilemesinin ardından 71,60 dolar yakınında işlem görürken; ham petrol de 63 dolar seviyesinde fiyatlandı. Dolar tarafında geçen haftaya göre daha sakin bir seyir olsa da hâlâ seviyeler son ayların en yükseğinde ve günün devamında kişisel gelir ve kişisel harcamalar ve çekirdek kişisel tüketim verileri takip edildi. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,2 ile beklenti üzerinde büyüme gösteren ABD ekonomisindeki kişisel gelir ve harcamaların son ayda yükselmesi enflasyonu destekleyeceği için olumlu verilerin dolar üzerinde pozitif etki oluşturabileceği de uzmanların görüşleri arasında.

Bütün gözler TCMB’de

TCMB'nin döviz rezervlerine yönelik endişeler ve geçen hafta PPK metninde sıkılaştırmaya yönelik söylemini yumuşatması ardından piyasalar bugünkü enflasyon raporuna odaklanırken, dolar/TL de dün ‘nispeten’ sakin bir seyir izledi. TCMB politika faizini beklentiler dahilinde yüzde 24'te sabit tutarken, gerekirse ek sıkılaştırma yapılabileceğine yönelik söylemi kaldırmak başta olmak üzere PPK metninde yaptığı değişikliklerle sıkı politika söylemini yumuşattı.

Bankacılar, metin değişikliklerini para politikasında "ek sıkılaştırma ihtimalinin azaldığı" ve "faiz indirim ihtimalinin arttığı" şeklinde yorumladı ancak kesin fikir sahibi olmak için TCMB'nin bugün açıklayacağı enflasyon raporu toplantısında yapacağı açıklamaları duymak istiyorlar. Öte yandan, TCMB'nin bugün bir süredir piyasalarda endişelere neden olan döviz rezervleri konusunda da açıklama yapması bekleniyor.

Bir analist, "Geçen hafta PPK'da TCMB, nötr bir para politikası duruşuna geçmişti. Bu da önümüzdeki dönemde enflasyon görünümüne bağlı olarak faiz indirim ya da artırım ihtimalinin daha dengeli olduğuna işaret etmişti. Biz enflasyonun nisanda 1 puan civarında artarak kısa vadeli tepe noktasına ulaştıktan sonra, özellikle üçüncü çeyrekte gerileyeceğini tahmin ediyoruz. TCMB'nin bu duruş değişikliğini, beklenen enflasyon patikası ile değerlendirmek gerekiyor. Belki bu konudaki iletişim yarınki toplantıda güçlendirilir" dedi.

“Enflasyon beklentileri yukarı çekilebilir”

Dolar/TL geçen hafta PPK açıklaması ardından 12 Ekim'den bu yana gördüğü en yüksek gün içi seviye olan 5.9820'ye kadar yükselmiş ve bu seviye itibarıyla TL'nin dolar karşısında yıl başından beri değer kaybı ise yüzde 11,5'e ulaşmıştı. Dün sabah 6,2966/6,3041 seviyesinde olan sepet bazında TL aynı saatte 6,2757/6,2816, dün sabah 6,6265/6,6515 seviyesinde olan Euro/TL ise 6,5990/6,66240 seviyesinde bulunuyordu.

TCMB'nin enflasyon beklentilerini yarın bir miktar yukarı çekebileceğini söyleyen bir bankacı, "En azından petrol fiyatları ve kurdaki hareket nedeniyle yukarı düzeltme yapabilirler. Dolar/TL seviye olarak biraz sıkışmış durumda. Yurt dışında da ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı, veriler nedeniyle haber akışı yoğun. Dolayısıyla TL'nin yönü açısından zor bir hafta" dedi. Piyasa veri gündemi ve haber akışının yoğun olduğu bir haftaya girdi. Bugünkü enflasyon raporunun yanı sıra bu hafta mart periyodu enflasyon verisi ile Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesini açıklaması bekleniyor. Öte yandan, bu cuma kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in de değerlendirmesini yayınlaması bekleniyor. Türkiye dışında ise çarşamba akşamı açıklanacak ABD Merkez Bankası faiz kararı izlenecek.

ABD'nin İran'dan petrol ithalatına tanıdığı muafiyetleri sona erdirecek olması, S-400 ve F-35 konuları nedeniyle ABD ile yaşanan gerginlik de piyasada baskı yaratmaya devam ediyor. Tahvil bono piyasasında ise cuma yaşanan spot kapanışta yüzde 19,04, valörde son işlemde yüzde 19,14 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 19,27, valörde dün 15.54'te son işlemde yüzde 19,30 seviyesindeydi. Cuma valörde son işlemde yüzde 22,99 seviyesinde olan yeni iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta yüzde 22,88 seviyesindeydi.

Direnç ve destek seviyeleri

Ekonomistlerin belirlediği bantta önemli bir değişiklik, dün itibarıyla göze çarpmazken; gelişmekte olan diğer ülke para birimleri haftaya dolar karşısında sınırlı değer kazanımları ile başladı. TL ise negatif performans sergilemeye devam etti. Dolar kurunda 5,92 destek seviyesi geçerliliğini korurken, 6,00 seviyesiyse ‘önemli direnç’ konumunda. Buna göre destek 5,85-5,92; direnç ise 6,00 olarak yorumlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108