banner6

TL'nin kazancı yüzde 2'yi buldu

banner37

Türk Lirası, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun açıklamasına olumlu tepki verdi

TL'nin kazancı yüzde 2'yi buldu
banner8

ABD'li Rahip Brunson'ın serbest bırakılmasıyla önemli bir risk unsurunun ortadan kalkması ve ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerde normalleşmenin dün kurun (dolar/TL) yüzde 2'ye varan düşüşünde etkili olduğu belirtiliyor.

Dolar/TL, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun "Türkiye'ye uygulanan yaptırımlar konusunda kısa sürece karar vereceğiz" açıklaması sonrası gün içi en düşük seviyesi olan 5,64'e geriledi.

Dolar fiyatları dün 2 ayın düşük seviyesini görürken, 17.30 sıralarında 5,6305 TL'de hareket ediyordu. Aynı dakikalarda Euro fiyatları ise 6,5071 TL, sterlin fiyatları da 7,4050 seviyesinde bulunuyordu.

Dünkü hareketlenmeyle birlikte Türk Lirası yüzde 10,89’luk sıçramayla son 1 ayda dolar karşısında en çok değer kazanan gelişen ülke para birimlerinden oldu. Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri ise dün 386 baz puana geriledi.

Kurda iyimserlik sürüyor

İnfo Yatırım FX Araştırma Uzmanı Cem Gönen Bloomberg HT'ye kurda iyimserliğin devam ettiğini belirterek "5,75'ler kritikti, eğer haftayı bu seviyenin altında kapatırsak düşüşün kalıcı olduğunu düşünebiliriz. Aşağıda 5,40'lara geri çekilme de yaşanabilir. Brunson davasının bitmesi de bizim için çok önemliydi" değerlendirmesini yaptı.

Akşam saatlerinde (dün akşam için) Fed'in toplantı tutanakları izleneceğini belirten Gönen, tutanaklarda ekstra pozitif bir şey gelmesini beklemediğini belirtti ve "ticaret savaşı hakkında neler konuşulduğuna bakacağız, ticaret savaşları Fed'in politikasını etkileyen ana faktörlerden biri olacak" diye konuştu.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0.34 yükselişle 95.12 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise 1.1530 seviyesinde hareket ediyor.

Küresel piyasalarda dolar güç kazandı

ABD endeks vadeli kontratları dün, önceki gün yükselişlere neden olan yatırımcı güveninin zayıflaması ile birlikte düşerken, Avrupa hisse senetleri kazançlarını geri verdi. Dolar güçlendi ve ABD Hazine tahvilleri yatay seyretti.

ABD'nin üç temel endeks vadelileri olan Standard & Poor's  (S&P ), Dow Jones ve Nasdaq kontratları düştü ve Salı günkü yükselişin ardından, New York piyasasının bugün aşağı yönde açılabileceğini işaret etti. Oto üreticileri, Avrupa'da oto satışlarının Eylül ayında sert düştüğünü gösteren verinin ardından, Stoxx Europe 600 Endeksi'ni aşağı çekti. Bu hareketler, chip üreticisi ASML Holding NV'nin güçlü çıkan finansallarından dolayı teknoloji şirketlerinde görülen yükselişlere ağır bastı. ABD Hazine tahvillerinin sakin seyrettiği ve Avrupa ülke tahvillerinin çoğunun yükseldiği tahvil piyasasında temkinli bir hava hakimdi.

Asya seansında dün hava, Japonya, Güney Kore ve Avustralya piyasalarında işlem gören hisse senetlerinin güçlü kazançlar göstermesiyle daha olumluydu. Döviz piyasasında, sterlin, İngiltere'de enflasyonun beklenenden daha fazla yavaşlamasının ardından değer kaybederken, euro, Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları verisinin beklenene paralel çıkması ile birlikte geriledi.

ABD hisse senetlerinde görülen sert düşüşten bir hafta sonra, yatırımcılar Goldman Sachs, Johnson & Johnson ve Netflix gibi büyük kuruluşlardan gelen güçlü finansalları sindirmeye çalışıyor. Kar sezonunun henüz çok başındayız, ancak beklenenden daha iyi çıkan rakamlar, periyodik Brexit haberleri, İtalya bütçesine ilişkin tartışmalar, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin endişeler, Suudi gazetecinin kaybolmasının ardından ABD ile Suudi Arabistan arasında gerilen ilişkiler ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed'e yönelttiği sert eleştiriler dikkate alındığında riskin yoğunlaştığı küresel tabloda memnunlukla karşılanıyor.

banner134

Diğer taraftan, gelişen piyasa hisse senetleri, salı günkü kazançlarını devam ettirmekte zorlanırken, bu ülkelerin para birimlerinin yönü aşağıya döndü. Türkiye varlıkları, siyasi alandaki olumsuzlukların yatışması ve ülkenin tekrar dolar tahvil piyasasına dönmesinden faydalanarak istikrarlı seyrediyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 10:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104