TL'nin 'sıfıra' yolculuğu hız kazandı

banner37

Türk Lirası, sterlin, dolar ve Euro, karşısında tarihinin en zayıf dönemini yaşamaya devam ederken, ABD-Türkiye krizi ve Türkiye ekonomisinin iyice zayıflaması endişeleri artırıyor

TL'nin 'sıfıra' yolculuğu hız kazandı

Artun ÇAĞA

Türk Lirası, sterlin, dolar ve Euro, karşısında tarihinin en zayıf dönemini yaşamaya devam ederken, ABD-Türkiye krizi ve Türkiye ekonomisinin iyice zayıflaması endişeleri artırıyor.

KKTC’de krizden etkilenen döviz borçluları ve alım gücü iyice zayıflayan vatandaşlar umutsuzca bir çıkış noktası ararken, hükümetteki derin sessizlik sürüyor.

Türkiye yetkilileri ise TL’yi kurtarmak için geçen Cuma günü açıklanan yeni “ekonomik plandan” medet umuyor. Ancak, piyasaların plana gösterdiği ilk tepki pek de umut verici olmadı. TC Maliye Bakanı Berat Albayrak konuşmasına başladıktan sonra TL değer kaybı hızlandı.

KKTC serbest piyasasında geçtiğimiz cuma günü adeta bomba patladı. Birçok banka ve döviz bürosu efektif alış tahtalarını kapatırken, iş dünyası ve vatandaş da zorunlu alışlarını erteledi. Bir gün içinde Türk Lirası’nın değer kaybı dolar karşısında yüzde 25’leri aşarken, haftalık kayıp yüzde 30’u buldu.

Euro TL önünde yüzde 27’nin üzerinde, sterlin de yüzde 26’nın üzerinde değer kazandı.

Sıfıra az kaldı

Türkiye’nin ABD ile yaşadığı sorunlar Papaz Brunson konusuyla tam krize girerken, ABD’nin Rusya yetkililerine baskı yapmak amacıyla 2012'de Magnitsky Yasası'nı Türkiyeli iki bakan için devreye sokması, TL’yi dünyanın düşük değerli para birimlerinin yanına yolladı.

Türk Lirası’nda aylardır süren değer kaybı, ABD’ye giden Türkiye heyetinin başarısız görüşmeleriyle geçen hafta iyice çığırından çıktı.

Reuters’in geçtiğimiz cuma günkü (saat 17.30) verilerine göre 1 TL sterlin karsısında 0,12 pence, Euro karşısında 0,13 cent ve dolar karşısında da 0,15 cent düzeyine kadar geriledi. TL, sıfıra doğru hızla yol alırken, söz konusu veriler bugüne kadarki en düşük değerler olarak kaydedildi. Finans çevreleri, erimenin devam etmesi halinde yakın bir gelecekte 1 TL bile 1 pence almak mümkün olamayacağına dikkat çekiyor.

Uluslararası uzmanlar gelişmekte olan ülkeler arasında bilançosu en zayıf ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekerken, Türkiye’deki politikacıların yaklaşımlarının ekonomiye ve TL’ye zarar vermeye devam ettiğini savunuyor. Bu çevreler, iç talepten kaynaklanan büyüme, artan cari açık, yüksek enflasyon ve dış finansman açığı aşırı ısınmaya işaret ettiğini savunuyor. Ancak, politikacılar bu durumu kabul etmiyor. Uzmanlara göre, dış finansman açığını kapatmak ve kırılganlıkları azaltmak için iç talebi yavaşlatmak, enflasyon baskısını hafifletmek ve ithalat talebini zayıflatmak amacıyla politika faizlerinin artırılması gerekiyor.

Fırtına değil, tsunami etkisi

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan ekonomik örgütlerin başkanları KKTC’deki durumun Türkiye’den çok daha vahim olduğu fikrinde birleşti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Başkanı Turgay Deniz, “Belki 7 TL'de belki 9 TL'de belki de 10 TL'de durur. Bunu kimse öngöremiyor” diyerek herkesin bedeller ödemeye razı olması gerektiğini ve insanların yaşam tarzını değiştirmek zorunda kalacağını söyledi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk da, birçok sektörde satışların duracağını, öğrenci ve turist sayısında düşüş yaşanacağını belirtti.

Kıbrıs Türk Esnbaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber ise, döviz kurundaki etkiyi “Türkiye'de fırtına koparken KKTC'de tsunami yaşanıyor” şeklinde açıklayarak krizin önüne geçilmesi için tedbirin şart olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER