banner6

TL’yi ‘hareketli’ günler bekliyor

banner37

Piyasalar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G-20 zirvesinde ABD, Rusya ve Çin devlet başkanlarıyla yapacağı görüşmelere odaklandı

TL’yi ‘hareketli’ günler bekliyor
banner99

Uluslararası aktörlerin G-20 zirvesinde yapacakları temaslar piyasaları kilitlemişken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasında uzun zamandır yaşanan ve ‘ticaret savaşları’ adıyla anılan vergi misillemeleri sürecinin bitebileceğine yönelik beklentilerin artması, zirveye yönelik umutları da yeşertti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı, Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ŞiCinping ile yapacağı görüşmeler ‘birbirinden bağımsız’ 3 başlık altında ele alınsa da Türk Lirası’nın (TL) döviz karşısındaki konumu da ekonomistlere göre ‘büyük ölçüde’ bu zirvede şekillenecek.

KKTC serbest piyasaları ise ABD Büyüme Verisi sonrası, dolar endeksinin kayıplarını geri aldığı dünkü kapanış itibarıyla irdelendiğinde, Amerikan Doları’nın 5,7916; Euro’nun 6,5852; İngiliz Sterli’ninin ise 7,3530 TL’den fiyatlandığı görülüyor.

‘Ateşkes’ ilanı umutlandırdı

G-20 zirvesinde bu hafta sonu bir araya gelecekABD ve Çin liderlerinin görüşmesi öncesinde ‘ateşkes’ ilan etmeleri ve ABD yetkililerinden anlaşmaya dair iyimser açıklamaların gelmesi ile zirveye dair olumlu beklentiler arttı. ABD’nin Çin’e alüminyum ve çelik üzerinden ek tarife uygulaması ile başlayan yaptırımların karşılıklı devam etmesi ile ticaret savaşlarına doğru giden bu süreç gerek iki ülke ekonomisinde gerekse küresel ekonomide zayıflamaya neden oldu. Fiyatlamalarda büyük değişiklikler yaratan ve riskleri yükselten ‘Ticaret Savaşları’nın bitmesi yolundaki bir ilerleme, uzmanlara göre piyasalara ‘can suyu’ olacak.

Türkiye içinde ise Trump-Erdoğan görüşmesi, Putin-Erdoğan görüşmesi ve Şi-Erdoğan görüşmesi, ayrı 3 başlık üzerinden takip edilecek. Eko-politik uzmanlarına göre Trump ile S-400 konusu en kritik görüşme olarak yorumlanırken ve söz konusu bu görüşmeden somut bir cevap alınmaz, ardından da ABD meclisi mevcut söylemlerine devam ederse,Türk Lirası (TL) tarafındaki negatif fiyatlama da devam edebilir.

Erdoğan “Sürprizlerle döneceğim” demişti

G-20 zirvesinden sürprizlerle döneceğini açıklayan Erdoğan’ın Şi ile Türkiye-Çin ticaretini artırma konusunda olumlu görüşme yapması bekleniyor. Putin ile yapılacak görüşme ise S-400 meselesinin devam, ancak uzmanlara göre ABD ve Rusya tarafında durum bu denli zorken Türkiye’nin iki tarafla da ilişkisini bozmadan hem S-400 hem F-35’leri alması pek mümkün görünmüyor. ABD ve Çin arasındaki görüşmeden olumlu bir karar çıkmasına karşın ABD ve TR arasında S-400 konusunda ilerleme sağlanamaması, TL’nin küresel iyimser fiyatlamalara karşın negatif ayrışmasına da neden olabilir.

Yurt içi yerleşiklerin döviz alımı arttı

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık para ve banka ile menkul kıymet istatistiklerini dün açıkladı.TCMB raporuna göre yabancı yatırımcı 21 Haziran haftasında net 256 milyon dolarlık menkul kıymet aldı. Bunun 191 milyon dolarlık kısmı DİBS, 65 milyon dolarlık kısmı ise hisse alımı oldu. Türkiye içi yerleşiklerin döviz mevduatları 21 Haziran haftasında 1,4 milyar dolar arttı, böylelikle 186.62 milyar dolara çıkarak rekor seviyeye ulaştı.

Merkezin brüt rezervi ise aynı haftada 1,6 milyar dolar düşerek 75,8 milyar dolardan 74,2 milyar dolara geriledi. Dün sabah açıklanan ekonomik güven endeksi haziranda yükseliş yaşadı. Ekonomik güven endeksi,mayısta 77,5 iken, haziranda yüzde 7,6 artarak 83,4 oldu. Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim imalat sanayi, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

TCMB'nin brüt döviz rezervi düştü

Türkiye Merkez Bankası verilerine göre, TCMB'nin brüt döviz rezervi 21 Haziran'da 1.53 milyar dolarlık düşüşle 74.23 milyar dolar olarak gerçekleşti.Altın rezervleri 21 Haziran itibarıyla 1.13 milyar dolar artışla 22.79 milyar dolar oldu.Toplam rezerv ise 21 Haziran itibarıyla 397 milyon dolar azalışla 97.01 milyar dolar oldu.TCMB'nin stand by-18.01.2002 tarihli niyet mektubu ile belirlenmiş cari bilançosuna göre net uluslararası rezervleri 21 Haziran'da bir önceki haftaya göre 584 milyon dolar düşüşle 28.33 milyar dolara geriledi.

Direnç ve destek seviyeleri

İktisatçıların öngörüleri uyarınca, 5,80 üzeri atakları bu hafta başında yapan ama günü 5,80 altında kapatan dolar/TL kurunda yeni haftada G-20 sonrası iç ve küresel risklerin artması durumunda 5,87 direncine yükseliş yaşanabilir. Özellikle S-400 konusundaki pozitif bir gelişmede ise sert düşüşler de görülebilir.

Takip edilecek bant aralığının 5,64-5,87 olduğunu belirten uzmanlar, bu bandın alt tabanının korunmasının ise kurda kademeli yükselişin devam etmesine neden olabileceği düşüncesinde. Keza G-20 görüşmelerinin içeriği ve alınan kararlar da kurdaki kısa vade fiyatlamasında belirleyici olacak.

Euro/TL paritesi

Uzmanlara göre, teknik olarak bakıldığında, 6,5815 seviyesinin kırılması halinde yukarıda önce 6,6060 ve arkasından da 6,6480 seviyesi test edilebilir. Aşağıda ise 6,5400 seviyesinin altında önce 6,5015 ve bunun arkasından ise 6,4765 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104