Toplam limit 1 milyar TL

banner37

Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, 18 bankanın katılımıyla gerçekleşecek faiz destekli kredi programının ‘sektör kısıtlaması olmaksızın’ başladığını duyurdu

Toplam limit 1 milyar TL
banner90
banner8

Ali ÇATAL

   KKTC Bankalar Birliği Başkanı ve Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. Genel Müdürü Olgun Önal, faiz destekli kredi programının dün itibarıyla başladığını kamuoyuna duyurdu.

   “18 bankamız, kredi destek programının bir parçası. Dolayısıyla, başvuru yapmak isteyenler için geniş bir seçenek özgürlüğü var. Toplam limit, 1milyar TL. Kredi, ilk 6 ayı ödemesiz dönemli 15 ay vadeli. Faiz oranı yüzde 12 ancak üç puan devlet desteği ile müşterilerimiz için yüzde 9’a inecek” ifadeleriyle söz konusu programın ayrıntılarını aktarırken; Vergi Dairesi’ne bilanço kâr-zarar cetveli sunan gerçek ya da tüzel kişilerin tamamının programdan faydalanabileceğini söyledi.

   Herhangi bir sektör kısıtlamasının olmadığını ve tüm sektörlerin‘kapsam içinde’ tutulduğunu kaydeden Önal, açık ya da kapalı sektör sayılmanın da fark etmediğini, alınabilecek kredinin sınırının ise cironun yüzde 10’u olmak üzere en fazla 4 milyon TL olarak belirlendiğini aktardı. Önal, cironun ise Vergi Dairesi tarafından onaylı bilanço kâr/zarar cetvelindeki net satışlar dikkate alınarak belirleneceğini açıkladı.

   Önal, 2019 mali verileri henüz Vergi Dairesi’ne sunulmadıysa 2018 yılı onaylı mali verilerin dikkate alınacağını fakat mali verilerin Vergi Dairesi onaylı olmasının zorunlu olduğunu da belirtirken; sadece murakıp ya da muhasip onaylı olmasının yetmediğine de dikkat çekti.

   “Kredi, yurtiçi mal ve hizmet alımı için düzenlenen çeklerin ödenmesi, yurtdışından hammadde alımı, kamuya olan vergi, sigorta, İhtiyat Sandığı, imtiyaz, elektrik gibi borçların ödenmesi ile maaş ödemeleri için kullanılabilecek, bunlar için bankalarımız belge talep edecek” şeklinde açıklama yapan Önal, ödenmiş bir çek ya da vergi için ise kredi talep edilemeyeceği bilgisini verdi.

   Önal, ödenecek bir çekin, vergi ya da kapsam içi diğer bir harcama için kullanılabileceğini; yurtiçi mal ve hizmet alımı için kullanılacak ise çekin keşide edilerek ödenmesi gerektiğini de belirtirken; ödenmemiş veya yapılandırılmamış vergi borcu durumu söz konusuysa ve diğer amaçlar için kredi kullanılmak isteniyor ise vergi borcunun da ödenmesinin şart olduğunu açıkladı.

   Kredinin, nakit ödeme yoluyla değil; belge kontrolü yapılarak serbest bırakılacağını ve kullanılabilecek kredinin bir sınırını da kullanım amaçlarının belirleyeceğini söyleyen Önal, bankalar tarafından ipotek harç bedeli ve sigorta ücreti gibi üçüncü taraflara ödenecekler hariç komisyon veya masraf alınmayacağını söyledi.

Çek yasağındakiler faydalanamayacak

   Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatı için de garanti komisyonu alınmayacağını aktaran Önal, bankalara tahsili gecikmiş borcu bulunanlar ile çek yasağında olanların krediden faydalanamayacağını da söyledi.

   Önal, “Kredi Garanti Fonu, bu kredilerde teminat desteği sağlayacak. Teminat yapısı, bankalarımız ile müşterileri arasında serbestçe belirlenecek ancak bankalarımızın kendilerinin ve KGF’nin risklerini azaltacak şekilde teminat yapısı kurma sorumlulukları var” dedi ve başvuruların genel kredilendirme ilkeleri dikkate alınarak değerlendirileceğini söyledi.

   Toplam 1 milyar TL’nin göze az gelebileceğini lakin bunun gerekirse artırılabilecek, kapsamı genişletilebilecek ve değiştirilebilecek‘bir başlangıç paketi’ olarak düşünülmesi gerektiğini de kaydederken; toplam limitin,bankaların ticari işler için kullandırdıkları toplam kredilerinin yüzde 10’u seviyesinde olduğunu, bu bağlamda kesinlikle az olmadığını söyledi.

   “Kapsamı eleştirilebilir, çok katı kurallar var denilebilir. Doğrudur, biz bankalar olarak daha az kısıtlayıcı kurala bağlı yapıyı tercih ederdik ancak önceliklendirme yapmak ve ona göre bir program oluşturmak da zorunluydu” diyen Önal, ilk önceliklerin kamu yönetimi tarafından bu şekilde belirlendiği ve özellikle ülke içi ticaretin finansman ihtiyacını karşılamanın hedeflendiğini söyledi.

   Önal, vadenin kısa olduğu söylemlerinin ise doğru bir yorum olduğunu fakat faiz desteği için Kredi Faiz Destek Fonu’nda var olan kaynak ile en fazlasının yapılmaya çalışıldığını; uzun bir ödemesiz dönem sağlanarak işletmelerin normalleşmesi için zaman kazanılmasının hedeflendiğini söyledi.

   Önal, sözlerine şöyle son verdi: “Faiz oranı daha düşük olabilirdi diyenlerimiz de olabilir. Komisyon ya da verginin olmadığı yüzde 9’luk faiz oranı oldukça uygun ve enflasyonun oldukça altında. Müşterilerimiz, vakit kaybetmeden kendi bankaları ile görüşüp daha fazla detay bilgi alabilir, başvurularını yapabilirler.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75