Toplu iflaslar yaşanacak

banner37

Uzun zamandır satış yapamamaktan yakınan esnaf, TL’nin döviz karşısındaki hızlı değer kaybıyla ilgili bir an önce önlem alınmasını istedi ve uyardı:

banner87
Toplu iflaslar yaşanacak
banner90
banner8

Ali ÇATAL

Döviz kurları karşısında değeri günden güne düşen Türk Lirası’na mukabil sterlin üzerinden ödenen kiralar ve alınan malzemeler, toplamda hatırı sayılır bir tutarı teşkil ederken; elektrik gibi girdi maliyetlerine sürekli yapılan zamların yanı sıra bir de kurlardaki dalgalanmayla boğuşmak zorunda kalan esnafa “Kepenk kapatmalar başlayabilir mi”yi sorduk; son derece karamsar yanıtlar aldık.

İş yerlerinin zaten uzun zamandır kepenk indirdiğini belirten ve ufukta yeni iflasların da olduğunu söyleyen ticaretin yerel unsurları, dükkan kiralarında ve malzeme satın alımında çok önemli bir unsuru oluşturan sterlin/TL paritesi başta olmak üzere dövizdeki alevlenmenin normalize edilememesi durumunda yakın gelecekte iflas bayraklarının bir bir çekileceğini savundu.

Kuzey Kıbrıs esnafının konuya dair düşünceleri ve iddiaları şöyle:

Kenan Ok:

Dövizle işim, kira ödemem hariç yok fakat buna rağmen ciddi anlamda sorun yaşıyorum çünkü aldığım ürünlerin de bir kısmı yabancı para birimi üzerinden satılıyor. Malzemenin fiyatı yükseldikçe, biz de mecburen fiyatlara zam yapmak zorunda kalıyoruz. Yakın gelecekte bir iflas korkusunu aman aman yaşıyorum diyemem fakat durum kötü ve her geçen gün daha da kötüleşiyor.

Salih Doktoroğlu:

Çarşının durumu haddinden fazla kötü. Dövizdeki korkunç yükseliş, özellikle döviz borcu olanları artık iyice tedirgin ediyor. 100-150.000 sterlin borcu olanlar da var, onların halini düşünmek bile istemiyorum. Yakın gelecekte toplu dükkan kapatmalar yaşanacak çünkü durum gerçekten vahim. Sayın Cumhurbaşkanı, kendisi muhalefetteyken “Euro kullanımına geçelim” diyordu ama iktidarda bunu söylemek belli ki o kadar da kolay değil.

Nevin Alisinanoğlu:

Yakında toplu iflasların başladığını göreceğiz. Hatta bu gidişle bugün evde oturanlar yarın sokakta yaşamaya başlayacak çünkü hem dükkan hem de ev kiraları sterlin; maaşlarsa TL üzerinden ödeniyor.

Munise Burçaklı:

Esnafın şu anki durumu epey kötü ama bunun nedenini de çözümünü de bana değil; Ekonomi Bakanı’na sor.

Sevil Başer:

Esnaf her şeye zam yapamaz ama esnafın satın almak zorunda olduğu her şeye zam gelir. Ödemek zorunda

kaldığımız fiyat artışını müşteriye yansıtmaya inanın utanıyoruz. Farklı sektörlerde başka işler de yaparak maddi durumumuzu biraz olsun düzeltmeye çalışıyoruz. Yakın gelecekte iflaslar daha da artacak çünkü insanların bütün birikimi çoktan eridi, ki artık millet dükkan dahi tutmaz oldu. “Home Office” konsepti ülkemize mecburiyetten girdi.

Özlem Kocaoğlan:

Burayı açmamızdaki amaç hem bölgeye farklı bir renk getirmek hem de ülke ekonomisine can vermekti ama halkın alım gücü iyice gerilediğinden, dükkanı gezen ve “Ürünlerinizi de yerinizi de çok beğendik, tekrar geleceğiz’ diyen kimse bir daha uğramıyor.

Gülden Ceylan:

İşyerleri son dönemde zaten kapanıyordu. Küçücük Lefkoşa’nın, esnaf tarafından kullanılan kısmının yarısı çoktan battı; diğer yarısı da yolda.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75