banner6

Total, Mayıs sonu sondaja başlıyor

banner37

Fransız Total şirketinin, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) içerisindeki 11 numaralı parselde gerçekleştirmesi beklenen sondajının, önümüzdeki Mayıs ayının sonunda yapılmasının beklendiği haber verildi.

Total, Mayıs sonu sondaja başlıyor
banner151

Alithia gazetesi, “elindeki bilgilere” dayanarak, süreçte gecikme yaşanmasının sebebinin, Limasol limanının özelleştirilmesine ilişkin anlaşmada, belirli bir konsorsiyum lehinde bazı tekelci koşullar yer alması ve bunların da Total ile EDT Offshore şirketi arasındaki anlaşmanın koşullarını ihlal etmesi olduğunu ifade etti.

Bu durumun ise 11 numaralı parseldeki sondajla ilgili başlangıçtaki öngörülerin ertelenmesine yol açtığını kaydeden gazete, 11 numaralı parseldeki sondajın 2016 sonbaharında yapılmasının planlandığını, ancak bu meseleyle ilgili gelişmeler yüzünden bunun 2017 yılının Nisan ayında yapılmasına karar verildiğini anımsattı.

Ancak göründüğü üzere, sondajın 2017 yılının Mayıs ayına ertelenmesinin hesaplandığını yazan gazete, sondajın sonuçlarının ise Haziran ayı içerisinde açıklanmasının beklendiğini belirtti.

Sondaj bölge açısından çok önemli

Fransız Total şirketinin 11 numaralı parselde gerçekleştireceği sondajın, bölge açısından çok önemli olduğunu da kaydeden gazete, bunun, IHS Markit’in World Oil isimli dergide yer alan analizinde de ifade edildiğini kaydetti.

Gazete analizde, Kıbrıs Rum MEB’i içerisindeki 11 numaralı parselde bulunması olası doğal gaz miktarlarının, Mısır MEB’inde tespit edilen benzer yatakla karşılaştırılmakta olduklarını ifade etti.

Öte yandan gazete, Kıbrıs Rum hükümeti ile şirketler/konsorsiyumlar arasındaki, üçüncü tur ruhsat ihalesi koşullarına ilişkin anlaşmanın ise Şubat ayı sonunda tamamlanmasının beklendiğini yazdı.

Üçüncü tur ruhsat ihalesi koşullarına ilişkin olarak, hükümet ile şirketler arasındaki müzakerelerde de gecikmeler olduğunu yazan gazete, gecikmenin müzakere grupları arasındaki koordinasyon zorluğundan kaynaklandığını, ancak bunun endişe verici bir durum olmadığının belirtildiğini ekledi.

Eastmed Projesi konusunda Brüksel’de toplantı yapıldı

Simerini gazetesinde yer alan bir haberde ise, Yunanistan, Güney Kıbrıs, İtalya ve İsrail’in, EastMed boru hattı projesiyle ilgili olarak, aralarındaki enerji işbirliği sürecinde bir adım daha attıkları ifade edildi.

İsrail, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İtalya’dan yetkililerin dün Brüksel’deki Avrupa Komisyonu ofislerinde, aralarındaki enerji işbirliğini ileriye götürme konulu bir görüşme yaptıklarını haber veren gazete, “Preparatory meeting on East Mediterranean Gas” konulu toplantının, dört ülkenin enerji bakanlıkları müdürleri veya genel sekreterleri düzeyinde yapıldığını yazdı.

Gazete, toplantının ana konusunun, Roma’nın da projenin desteklenmesine aktif bir şekilde katkıda bulunma konusunda ilgisini ortaya koymasının akabinde, EastMed boru hattıyla ilgili plan olduğunu ifade etti.

Toplantıda bu girişimin ekonomik değerlendirmesinin yapıldığını, aynı zamanda boru hattı planının teknik yönlerinin ele alındığını yazan gazete, elindeki bilgilere dayanarak, bir sonraki toplantının detaylarının kesinleştirildiğini de yazdı.

Bir sonraki toplantı Şubat'ta

Gazete bir sonraki toplantının, önümüzdeki Şubat ayında, Enerji Bakanları düzeyinde İsrail’de yapılmasının beklendiğini de haber verdi.

Gazete, ilk teknokratik çalışmalara göre, boru hattının meydana getirilmesinin teknik açıdan mümkün, ekonomik açıdan ise uygulanabilir olduğunun belirtildiğine işaret etti.

Enerji portalı “Energy Press’e” göre, projenin en nihayetinde inşa edilmesi halinde, bunun dünyadaki en büyük denizaltı boru hattı olacağını yazan gazete, bunun İsrail-Güney Kıbrıs-Yunanistan güzergâhını izleyerek, İsrail ve Rum yataklarını Avrupa piyasasıyla bağlayacağını, oradan da İtalya kıyılarında son bulacağını ekledi.

Lillikas enerjiyle ilgili ulusal stratejiden söz etti

Gazeteye göre, Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ise, dün Hidrokarbon Şirketi Genel Müdürü Panos Kelamis ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum kesiminin enerji alanında mümkün olduğunca çabuk bir şekilde, ulusal bir strateji şekillendirilmesi gerektiğini söyledi.

Gazeteye göre Lillikas, enerji sektörünün, halkın birçok beklentilerini bağladığı, birçok umuda sahip olan hayati sektörlerden biri olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2017, 11:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110