banner6

Trajikomik bir olay

banner37

Esentepe’ye balık avlanmaya giden vatandaşın cep telefonu, Türkiye’deki vericilere bağlandı. Kıbrıs’ta olmasına rağmen faturasına “roaming ücreti” yansıdı.

Trajikomik bir olay
banner151

Ceren ÖZBİL

Esentepe’de deniz kenarına olta ile balık avlanmak için giden Mustafa Serdar’ın cep telefonu Türkiye’deki vericilere bağlandı.

Serdar’a önce bağlandığı GSM olan Turkcell’den “Türkiye’ye hoş geldiniz” diye mesaj geldi, ardından da GSM’ler arasındaki anlaşma doğrultusunda yurt dışına gidildiğinde devreye giren “roaming uygulaması” devreye girdi.

Daha önce de benzer olaylar yaşandığını bilen Mustafa Serdar bu mesaja aldırmadı. Ancak daha sonra telefon faturasına baktığında 16 TL’lik bir fark olduğunu gördü.

14 TL ödeyip, belge aldı...

Olayı fark etmesinin ardından KKTCELL yetkililerini arayan Mustafa Serdar’a 16 TL’lik farkın Türkiye’deyken yaptığı konuşmalardan kaynaklandığı söylendi.

Bunun üzerine yurt dışına çıkış yapmadığını kaydeden Serdar’dan yurt dışına giriş ve çıkışlarını gösteren bir belgeyi alması istendi.

Bu belge için 14 TL ödeyen Mustafa Serdar, belgeyi şirket yetkililerine ulaştırdı. Bunun üzerine faturasına yansıyan 16 TL silindi.

“Başkasının başına gelmesin”

Mustafa Serdar, bu olayı başkalarının da başına gelmemesi için gazete ile paylaştığını, kendisi gibi başkalarının da mağdur olabileceğini ifade etti.

Vatandaşları bu konuda daha dikkatli olmaya çağıran Serdar şu şekilde konuştu:

“Telefon faturama yansıyan 16 TL silindi. Ancak benim amacım bu paranın silinmesi değil. Başkalarının da başına gelebilecek bir olaydır. Benim telefonum otomatik ödemedeydi. Yeni tarife uygulamasına geçmesem durumu fark etmeyecektim. Ancak ayda 79 TL’lik bir tarife uygulamasına geçtim ve faturam da 86 TL gelince durumu anladım.”

“Başvurulursa siliyoruz”

İlgili GSM operatörü yetkililerinden alınan bilgiye göre ise Esentepe’nin Türkiye’ye yakın olması nedeniyle o bölgede bu gibi olaylar zaman zaman yaşanabiliyor.

Ancak mesajı alır almaz kendilerine ulaşan vatandaşların faturalarına roaming ücreti yansıtılmıyor. Bu olaydaki gibi mesajın ardından şirkete ulaşmamış olup, faturaya yansıtılsa bile şirkete başvurulması durumunda bu miktar faturasından düşüyor.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2017, 12:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110