banner6

T&T'ye 'özel' kıyak

banner37

Bakanlar Kurulu, yeni Ercan Havaalanı inşaatında, T&T Havalimanı İşletmeciliği’nin Türkiye’den işçi ve ekipman getirerek çalıştırmasına izin verdi.

T&T'ye 'özel' kıyak
banner151 banner143

İsmail VOLKAN

Bakanlar Kurulu’nun kararına gerekçe olarak, “İnşatta, KKTC’de bulunmayan özel bilgi, beceri, ihtisas, teknik ekip ve ekipman ile teknolojik donanım gerektiği” gösterildi.

Kararda, inşaatın planlanan sürede tam ve eksiksiz olarak uluslararası standartlarda tamamlaması için, Taşyapı İnşaat’a “Ercan Havaalanı İşletme Devri İhalesi” kapsamında, Ercan Havaalanı yeni yatırımları tamamlanıncaya kadar “Özel İzin” verildiği kaydedildi.

Ercan Havalimanı’nın pist ve tünel inşaatı için geçtiğimiz yıl açılan ihalede, yerli müteahhit çalıştırma zorunluluğu bulunduğu için, ilgili şirkete “taleplerine” rağmen ülkede müteahhitlik izni verilmediği biliniyor.

Yasalar çiğneniyor

Bakanlar Kurulu kararıyla, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ile bu sektörde faaliyet gösteren ülke firmalarının konuyla ilgili itirazlarının dikkate alınmadığı ortaya çıkarken, firma yetkilileri yasaların çiğnendiğini iddia ediyor.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz bazı firma yetkilileri ise ülkemizde Bakanlar Kurulu’nun gerekçe gösterdiği tüm teknik donanım ve ekipman ile uzman personelin mevcut olduğunu vurgulayarak, kararın ülke ekonomisini zarara uğratacak bir içerikte olduğunu savundu.

Hapislikten söz edilirken ‘özel izin’ çıkartıldı

Müteahhitler Birliği iddialarında, Türkiye’den getirilen çalışanların düz işçi olduğunu, kalıp ve beton işleri yaptıklarının tespit edildiği savunarak, neden ülkedeki firmalardan faydalanılmadığını sormuştu.

Ancak, birlik devlet birimlerinin yasalara uygun müdahalesini beklerken, Bakanlar Kurulu’nun tam aksi yönde hareket ederek, şirkete ‘özel izin’ çıkarması şaşkınlık yarattı.

Müteahhitler Birliği’nin bugün konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 11:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104