banner6

'TÜK'ün değil, devletin borcu'

banner37

130 milyon doların üzerinde borcu olduğu konuşulan TÜK’ün Müdürü Rağıp Ratip, bu borcun Kooperatif Merkez Bankası’na olan 120 milyon dolarlık kısmının kuruma değil devlete ait olduğunu iddia etti.

'TÜK'ün değil, devletin borcu'
banner99

Ceren ÖZBİL

Son dönemlerde “kapandı”, “kapatılıyor” iddialarıyla gündeme gelen Toprak Ürünleri Kurumu’nun (TÜK) mali yapısını toparlamak için düğmeye basıldı.

Bu doğrultuda kurumda bir yandan mali yönden tedbir alma yoluna gidilirken diğer yandan kadro sayısının azaltılması, kurumdan emekli olanların Emeklilik Fonu’ndan ödenmesi gibi yapısal değişiklikler içeren yasa çalışmasına da başlandı.

TÜK Müdürü Rağıp Ratip, kurumun 120 milyon dolarlık Kooperatif Merkez Bankası borcu ile 12 milyon dolarlık Toprak Mahsulleri (TMO) borcu dışında kalan borçları alacaklarla ödeyebilecek duruma geldiğini açıkladı.

Rağıp Ratip ayrıca her ne kadar kurum üzerine gibi görünse de 120 milyon dolarlık borcun kuruma değil, devlette ait olduğunu iddia etti.

Ratip, bu borç karşılığında devletin bankaya verdiği 120 milyon dolarlık teminat olduğunu ve bu teminatta da TÜK’ün ödememesi halinde muhatabın kendileri olduğunu belirttiğini söyledi.

Rağıp Ratip, “devletin o teminatı bile vermesi, borcun devletin olduğunu gösteriyor” dedi.

Ratip: Yasa çalışmamız tamamlanmak üzere

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) Müdürü Rağıp Ratip, kurumun yasasını yenilemek için başlattıkları çalışmaların neredeyse tamamlanmak üzere olduğunu söyledi ve bu yasanın yürürlüğe girmesinin kurumun mali yapısının toparlanması açısından önemli olduğunu vurguladı.

Ratip, yasa tasarısının kurumun alacakları, borçları, personel yapısı gibi birçok önemli noktayı düzenlediğini kaydetti.

“Her yıl 2 milyon TL emekli maaşı ödüyoruz”

Yasa tasarısının, şu anda kurum tarafından ödenen emekli maaşlarının emekli fonuna aktırılmasını da içerdiğini söyleyen Ratip, sadece emekli ödemeleri için kurumdan her yıl 2 milyon TL’ye yakın bir para çıktığını belirtti.

Ratip, şu anda kurumdan emekli olup kurum tarafından ödenen 37 kişi olduğunu ifade etti. Bu kişilerin emeklilik fonu tarafından ödenmesinin kurumun tüm mali sıkıntılarını çözmeyeceğini kaydeden Ratip, yine de kuruma mali yönden bir nevi rahatlama getireceğini söyledi.

“Kadrolar azaltılacak”

Bu tasarının yasallaşması ile TÜK’ün kadro sayısının da azaltılacağını ifade eden Ratip, “yani artık keyfi personel alımları yapılamayacak” dedi.

Kurumun ayakta durması için gelir getirici önlemlerin alınmasının şart olduğunun altını çizen Rağıp Ratip şu şekilde konuştu:

“En büyük giderimiz personel maaşlarıdır. Bu nedenle personel sayısını azaltmayı hedefliyoruz. Emekliye ayrılan personelin yerine yeni personel alınmayacak ya da kadro varsa alınacak. Tabii, tüm bunlar yapılırken de mevcut personelin haklarına halel getirilmeyecek.”

“Kuruma ait olmayan borçlar var”

Şu anda kuruma ait olmayan ancak kurum üzerinde görülen borçlar olduğunu kaydeden Ratip, bunlardan bir tanesinin de Kooperatif Merkez Bankası’na olduğu görülen 120 milyon dolarlık borç olduğunu belirtti.

Ratip, bu konunun mecliste de Bakanlar Kurulu’nda da görüşüldüğüne dikkati çekerek, bunların düzeltilmesi içinde ciddi çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Rağıp Ratip, “120 kusur milyon dolar bizim Kooperatif Merkez Bankası’na olan borcumuzdur. Bunun karşılığında da devletin bize 120 milyon dolarlık teminatı vardır. Banka’ya verdiği teminatı vardır. Yani devlet diyor ki, TÜK ödememesi halinde muhatap biziz. Devletin o teminatı bile vermesi, borcun devletin olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

“Bir takım ticari borçlar var”

TÜK Müdürü Rağıp Ratip, kurumun 2014 yılından gelen bir takım ticari borçları olduğunu söyledi ve bunlardan bir tanesinin 2 milyon dolar, diğerinin de 800 bin dolar civarında olduğunu kaydetti.

Göreve geldiği süre zarfından bu borçlar için 1 milyon doların üzerinde ödeme yaptığını belirten Ratip, kalan kısmının da ödenmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

“Geç ödemeler sıkıntı yaratıyor”

Kurumun devletten alacaklarının bütçe dahilinden ödenmekte olduğunu ifade eden Ratip, şu ifadeleri kullandı:

“Maliye eline imkan geçtikçe bize ödüyor. Ancak alacağımızı hızlı tahsil edemediğimiz için borçlarımızı ödemede sıkıntı yaşıyoruz. Faiz geliyor, faiz ödemek zorunda kalıyoruz. Tüm alacağımızı zamanında toplasak faiz yükü de üzerimizde olmaz.”

“TMO’ya 12 milyon dolar borç”

Ratip, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) olan borç dışında alacaklarıyla borçları ödeyebilecek durumda olduklarını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Kooperatif borcu ve TMO borcu dışında kurumun bütün dengeleri şu anda oturmuş durumdadır. TMO’ya olan borç 12 milyon dolardır. Kurumda belli tedbirlerin alınması halinde mali yönden denge sağlanacaktır. Yasanın geçmesi de çok önemli. Yasayla beraber bu tedbirlerin alınması da gerekiyor.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104