Tüm yatırım teşviklerini DPÖ vermeli

banner37

DPÖ eski Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu,teşvik talep eden projelere yönelik yetkili tek kurumunun DPÖ olarak göründüğünü fakat bakanlık ve dairelerin de karar mekanizmasında yer aldığını kaydetti:

Tüm yatırım teşviklerini DPÖ vermeli
banner99

“DPÖ TEK YETKİLİ AMA…”… DPÖ eski Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, DPÖ’nün yatırım teşvikleri konusunda nihai kararı verdiğini belirterek örgütün, başta ilgili bakanlık ve özellikle Çevre ve Şehir Planlama dairesi başta olmak üzere diğer dairelerden de görüş alarak teşvik talep eden gerçek veya tüzel kişiden detaylı bir fizibilite raporu talep ettiğini, teşvik talep eden projenin de teknik personel tarafından ciddi şekilde incelendiğini söyledi. Muhtaroğlu, gereken şartların sağlanmaması durumunda teşvik talebinin reddedildiği vurguladı.

“MUAFİYET/ENFLASYON KORELASYONU”… Bakanlar Kurulu tarafından ‘kalkınmada öncelikli’ ilan edilen bölgelerdeki vergi muafiyetinin yüzde 200, diğer yerlerde ise yüzde 100 bandında uygulandığını ifade eden Muhtaroğlu, bu oranların, enflasyonun yüzde 100 olduğu 2000’li yılların başında belirlendiğini belirtti. Muhtaroğlu, geçtiğimiz yıllarda ortalama yüzde 10’larda kayda geçen enflasyon verileri göz önünde bulundurulduğunda, bu oranların düşürülmesinin, vergi kaybını azaltacağını kaydetti.

“TEK BAŞLILIK KÖTÜ DEĞİL”… Ödül Muhtaroğlu, DPÖ haricinde Yükseköğrenim Yasası’na dayanarak Maliye Bakanlığı’nın ve pansiyon, 60 yatak altı konaklama tesisi gibi turizm sektöründeki küçük ölçekli yatırımlara yönelik de Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın teşvik verdiğini aktarırken; yatırım teşviklerinin tek merkez tarafından verilip verilmesinin, projelerin işleyiş ve kontrolüne fayda sağlamasının yanı sıra teşviklerin daha etkin ve verimli kullanılmasına yol açacağını da belirtti.

Ali ÇATAL

  Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) eski Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, DPÖ’nün, Teşvik Yasası uyarınca, teşviklendirilmesi kabul veya reddedilen projeler için yetkili tek merci olduğunu söyledi.

   Muhtaroğlu, örgütün, yasadan aldığı bu yetkiyi kullanırken, başta ilgili bakanlık ve daireler olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşla istişare içerisinde olduğunu kaydetti.

   ‘Otel yapımı, sanayi tesislerinin kurulumu, tarımsal sanayi yatırımları ve özel hastanelerin inşası’ konularında ve ‘yatırım teşvikleri’ özelinde teşvik verildiğini belirten Muhtaroğlu, kurumun, teşvik talep eden gerçek veya tüzel kişiden detaylı bir fizibilite raporu talep ettiğini, gereken şartların sağlanmaması durumunda ise teşvik talebinin reddedildiğini paylaştı.

   Yerli-yabancı, gerçek-tüzel kişi veya limited şirket-şahıs işletmesi ayrımı yapılmaksızın, bütün yatırımcıların teşvik talebinde bulunabileceğini de söyleyen Muhtaroğlu, fizibilite formu ve gerekli diğer belgelerle DPÖ’ye yazılı olarak başvuran bir yatırımcının projesinin, kurumda görevli teknik personel tarafından ‘kârlılık oranı, olası istihdam durumu ve ekonomiye katkısı’ baz alınarak ciddi bir şekilde incelendiğini ve kabul veya ret kararının da ‘ancak bu incelemenin ardından’ verildiğini belirtti.

   Muhtaroğlu, proje otel inşaatıysa Turizm ve Çevre Bakanlığı’ndan onay, Çevre Dairesi’nden ÇED raporu veya uygunluk belgesi, Planlama Dairesi’nden de planlama onayı istendiğini ve bu durumun, teşvik talep eden bütün projeler için geçerli olduğunu ifade etti. Muhtaroğlu, DPÖ’nün ‘yetkili tek kuruluş’ gözükmekle birlikte aslında ancak ‘nihai karar’ konusunda yetkilendirildiğine ve teşvik kabulü veya reddi sürecinde pek çok otoriteden onay talep ettiğine dikkat çekti.

   Muhtaroğlu, projeleri teşvik verilmesine uygun bulunmayan yatırımcıların da ‘bütün gerekçeler kendilerine açıklanarak’ yazılı olarak bilgilendirdiğini de aktardı.

“Yasa ve tüzük net”

   Muhtaroğlu, Teşvik Yasası ve Tüzüğü’nün son derece açık olduğunu ve ticareti değil; üretim ağırlıklı, katma değer meydana getiren projeleri teşviklendirmeyi öngördüğünü belirterek “Makine teçhizat, demirbaş, mefruşat, iş araçları ve inşaat malzemeleri teşviklendirilirken; ham maddeler, sarf malzemeler, binek (salon) araçlar ve ikinci el makine ve araçlar teşvik dışı tutulmuştur” ifadelerini kullandı.

   Yabancı yatırımcıların Kuzey Kıbrıs’taki teşviklerden faydalanabilmeleri için iki seçenekleri olduğunu da söyleyen Muhtaroğlu, bunların da ‘ya KKTC’de yeni bir şirket kurmak ya da mevcut şirketlerinin bir şubelerini KKTC Şirketler Mukayyitliği’ne tescil ettirmek’ olduğunu belirtti.

   ‘Teşvik destekleri ve yatırım indirimleri’ konusuna da açıklık getiren Muhtaroğlu, bu alanda sıklıkla dile getirilen ‘kalkınmada öncelikli bölgelerin net olmadığı’ iddiasının da gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Bu bölgeleri belirlemenin sadece Bakanlar Kurulu’nun uhdesinde olduğunu kaydeden Muhtaroğlu, “Mesela, Bakanlar Kurulu kararı ile İskele, Güzelyurt, Lefke ve ilçeleriyle Geçitkale ‘kalkınmada öncelikli bölge’ ilan edilmiştir” şeklinde konuştu.

banner134

   Bu bölgelerdeki vergi muafiyetinin yüzde 200, diğer yerlerde ise yüzde 100 bandında uygulandığını söyleyen fakat bu oranların, enflasyonun yüzde 100’lerde olduğu 2000’li yılların başında belirlendiği gerçeğine de parmak basan Muhtaroğlu, geçtiğimiz yıllarda ortalama yüzde 10’lar bandında kayda geçen enflasyon ve buna bağlı şekillenen ekonomik göstergeler göz önünde bulundurulduğunda, bu oranların düşürülmesinin, devletin vergi kaybını azaltacağı çıkarımının yapılabileceğini lakin bu konuda da son kararın Bakanlar Kurulu’nda olduğunu kaydetti. Muhtaroğlu, zaten Vergi Yasası’nda da Yatırım İndirimi oranlarının düşürüldüğünü söyledi.

Gümrük Vergisi, fon muafiyeti ve KDV

   Muhtaroğlu, ithal edilecek makine ve teçhizat ile döşeme, demirbaş ve inşaat malzemelerinde şayet teşvikli yatırımlar söz konusu ise Katma Değer Vergisi (KDV) muafiyetinin yüzde 0 (sıfır) olduğunu ancak yerli üretimi destekleme maksadıyla yapılan son düzenleme uyarınca, alüminyum, PVC ve ahşap ürünler içerikli malzemenin ithali durumunda KDV’nin yüzde 0 olarak hesaplanmadığı bilgisini verdi.

   Bütün bunlar haricinde, teşvikli yatırımlara yönelik ‘inşaat ruhsatında harç muafiyeti, sermaye artırımlarıyla ilgili pul vergisinde teşvik ve ipotek işlemlerinde harç indirimi’ gibi desteklerin de olduğunu kaydeden Muhtaroğlu, teşvik konularının ve yatırım teşviklerinin süreç içerisinde ekonomik ihtiyaçlar gözetilerek değiştirilip güncellenebileceğini de söyledi.

   Yükseköğretim öğrencilerinin KKTC üniversitelerini yoğun şekilde tercih ettiği dönemde DPÖ’nün öğrenci yurtlarına teşvik verildiğini fakat yurt sayısı ve kapasitesi artınca, bu alandaki teşvik uygulamasının 2018 itibarıyla sonlandırıldığını hatırlatan Muhtaroğlu, teşvik verme ve kaldırma uygulamalarında da DPÖ tarafından Bakanlar Kurulu’na bilgi verildiğini ve kuruldan onay talep edildiğini söyledi.

   Muhtaroğlu, DPÖ haricinde, Yükseköğrenim Yasası’na dayanarak Maliye Bakanlığı’nın ve pansiyon, 60 yatak altı konaklama tesisi gibi turizm sektöründeki küçük ölçekli yatırımlara yönelik de Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın teşvik verdiğini aktarırken; yatırım teşviklerinin tek merkezden verilmesinin projelerin işleyiş ve kontrolüne fayda sağlamasının yanı sıra teşviklerin daha etkin ve verimli kullanılmasına yol açacağını da belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88