banner6

Türbülansa hazırlıklı olun

banner37

IMF, gelişmekte olan ülkelere Fed’in faiz artırımı beklentisi nedeniyle çalkantılı bir döneme hazırlıklı olma uyarısında bulundu; bu ülkelerdeki yüksek enflasyon ve kamu borcuna dikkat çekti:

Türbülansa hazırlıklı olun
banner150 banner151 banner143

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed), faiz artırımına hazırlanırken ve küresel ekonomik büyümenin,yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınında ortaya çıkan Omicron varyantı nedeniyle yavaşlaması beklenirken, Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) gelişmekte olan ülke ekonomilerini ‘zor zamanların’ beklediği uyarısı geldi.


IMF, 25 Ocak'ta güncellenmiş ekonomik tahminlerini yayımlamaya hazırlanırken, küresel ekonominin bu yıl ve gelecek yıl Kovid-19 salgınının etkilerinden toparlanmaya devam etmesinin beklendiğini açıkladı ancak IMF ekonomistleri Stephan Danninger, KennethKang ve HelenePoirson tarafından yapılan değerlendirmede ‘salgının yeniden güçlenerek ekonomik büyümeye yönelik riskleri artırdığının’da altı çizildi.


Bilindiği gibi Aralık 2021 dönemi ortasında bu yana büyük bir hızla yayılan Omicron varyantı nedeniyle Kovid-19 vaka sayıları katlanarak artıyor. Omicron, önceki varyantlara göre hastalığın daha hafif geçirilmesine neden olsa da ülkelerin vaka sayıları sebebiyle kısıtlamalara gitmesi ekonomilere darbe vuruyor.

IMF ekonomistleri, "Bu durumun Fed'in daha hızlı parasal sıkılaştırmaya gitmesi ile kesişmesi riski düşünüldüğünde, gelişmekte olan ülke ekonomileri ekonomik türbülans potansiyeline karşı hazırlıklı olmalı" diyerek, gelişmekte olan ülkelerin yüksek enflasyon ve kamu borcuyla da karşı karşıya olduğuna da dikkat çekti.

Fed, ABD'de büyümenin lokomotifi hanehalkı ve tüketimi vuran enflasyona karşı koymak için faizleri planlanandan daha hızlı ve sert artırabileceğinin işaretlerini vermişti. Faizlerin yükselmesi, dolara endeksli borcu olan gelişmekte olan ülke ekonomilerinin finansman maliyetlerinin artması anlamına geliyor.

IMF bu ülkelerin küresel ekonomik büyümenin gerisinde kaldığını belirterek ek maliyetler konusunda daha duyarlı olabileceğini kaydetti.

“Sermaye kaçışına neden olabilir”

IMF,ayrıca, "Dolar borçlanma maliyetleri birçoğu için düşük olsa da yerel enflasyon ve istikrarlı yabancı finansman endişeleri geçen yıl Brezilya, Rusya ve Güney Afrika gibi birçok gelişmekte olan ülkenin faiz artırmasına neden oldu" ifadelerini de kullandı.

Aynı değerlendirmede,Fed’in hızlı bir şekilde faiz artırmasının finansal piyasaları sarsmasına ve küresel ölçekte finansman koşullarının daralmasına neden olabileceği belirtildi.

Bu durumun ise ABD'de talebin ve ticaretin yavaşlamasına, ayrıca gelişmekte olan ülkelerden sermaye kaçışına ve ülke para birimlerinin değer kaybetmesine neden olabileceği de kaydedildi.

IMF, gelişmekte olan ülkelerin ‘mevcut koşullarını ve hassasiyetlerini’ dikkatte alarak, bu duruma nasıl karşı koyacaklarına dair hazırlık yapmalarını da tavsiye etti.


Kurum, enflasyonla mücadele etmek için faiz artıran merkez bankalarının da ‘net ve tutarlı bir iletişim’ kullanmalarıyla, fiyat istikrarının gereğinin insanlar tarafından daha iyi anlaşılabileceğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110