Turist profiline ayak uydurabilirsek ekonomimiz kalkınır

banner37

Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, günümüzde turist profilinin değişmeye başladığını ve pek çok ülkenin sağlık, spor, kongre, doğa, kültür, tarih, yeme-içme (gurme) ve kış turizmi gibi alanlarında ciddi adımlar attığına dikkat çekti.

Turist profiline ayak uydurabilirsek ekonomimiz kalkınır
banner8

Ali CANSU

Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı ve Dünya Sağlık Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Savaşan, günümüzde turist profilinin değişmeye başladığının altını çizerek, bu değişime ayak uydurulması halinde ülke ekonomisinin gelişebileceğini söyledi.

KIBRIS’a konuşan Ahmet Savaşan, turizm sektöründe Dünya’daki değişimler göz önüne alınarak adımların atılması gerektiğine dikkat çekerek, “Pek çok ülke sağlık, spor, kongre, doğa, kültür, tarih, yeme-içme (gurme) ve kış turizmi gibi alanlarında ciddi adımlar attı” dedi.

“Sektör gelirlerinin artırılmasında inisiyatif üstlenilmeli”

Savaşan, ülkemizde turizm ekonomisinin gelişebilmesinde tur operatörlerinin, seyahat acentelerinin, turizm işletmelerinin ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının rollerinin büyük olduğuna işaret etti.

Bu dörtlü yapının turizmde yenilikçi, değer yaratan, nitelikli turizm ürünlerinin geliştirilmesinin önemine değinen Savaşan, kişi başı turizm gelirlerinin artırılmasında inisiyatif üstlenmesi gerektiğini belirtti.

“Reformlar bir an önce hayata geçirilmeli”

Savaşan, turizmde sürdürülebilirliğin yakalanabilmesi ve ülke ekonomisinin gelişebilmesi için bu dörtlü yapının dünya turizmindeki gelişmeleri çok iyi takip etmesi ve çok sık değişen hükümetlere ve bakanlara pozitif baskı yaparak, yol gösterici olmasının önemine değinerek “Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmelere bakıldığında, ülke insanının refahını artıracak reformların bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.

“Turistlerin ekonomiye katkısı kısıtlı”

Savaşan, ülke turizminin son yıllarda gelişmesine karşın, Kuzey Kıbrıs’a gelen turist sayısının, ekonomiye katkısının paralellik göstermediğine dikkat çekti.

Hükümetin, Türkiye ile birlikte verdiği teşvikler, tur operatörlerinin büyük gayretleri ve turist sağlığının garanti altına alınmasıyla turizmin göreceli bir gelişim yakaladığını kaydeden Savaşan, ülkeye gelen turist profilinin, eşsiz turizm olanaklarından çok düşük ücretlerle yararlandığının altını çizdi.

“Para harcayan pazarlara yönelmek gerekiyor”

Mevcut turist profiline nitelikli turistlerin eklenebilmesi için Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın sektör ile birlikte çok daha sıkı çalışması gerektiğine vurgu yapan Savaşan, alışılmış pazarların yanı sıra para harcayan pazarlarda da tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin yapılması ve teşviklendirilmesinin önemine işaret etti.

“2100’da dünya nüfusu 11 milyar olacak”

banner134
Orta Çağ’da 30 - 40 yıl olan insan ömrünün şuan iki katına çıktığına işaret eden Savaşan, yaklaşık 200,000 yılda 1 milyar nüfusa ulaşan Dünya’nın son 200 yılda 7 milyar nüfusa eriştiğini söyledi. Eğer şu anki yaşam şeklimizi sürdürürsek 2100 yılında dünya nüfusunun 11 milyar olmasının öngörüldüğünü söyleyen Savaşan, bu tabloya bakıldığında dünya nüfusunun artmakta ve aynı zamanda da yaşlanmakta olduğuna dikkat çekti.

“Her 7 insandan biri 65 yaşın üzerinde”

Günümüzün gelişmiş dünya’sında her 7 insandan birinin 65 yaşın üzerinde olduğunu, bu sayının 2030’a gelindiğinde her 4 kişiden birine ulaşacağını söyleyen Savaşan, artık 65 yaş üzeri bireylerin daha aktif olmak, gezmek, kültür sanat aktivitelerine katılmak, yeni yerler görmek, üretmek, sosyal olmak istediklerini söyledi. Hatta bu bireylerin iletişimde, teknoloji kullanımında muazzam bir artış gösterdiklerini ifade eden Savaşan, günümüzde 65 yaş üstü 39 milyon civarı bireyin Facebook ve diğer sosyal ağları kullandığının altını çizdi.

“‘Aktif Yaşlanma’ politikaları geliştirilmeli”

Dünya’da “Aktif Yaşlanma” politikalarının git gide daha fazla ülke tarafından benimsendiğine işaret eden Savaşan, aktif yaşlanmanın, bireylerin yaşlanırken yaşam kalitelerini koruyabilmeleri için, onlara sağlık, toplumla bütünleşme ve güvenlik gibi alanlarda çeşitli olanaklar tanınması olduğunu söyledi.

Aktif yaşlanma sürecinde bireylerin sosyal, fiziksel ve zihinsel anlamda potansiyellerini toplumla paylaşmalarına olanak tanındığını belirtilen Savaşan, bu bireylere ihtiyaç duydukları koruma, güvenlik ve bakımın da sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

KKTC’de de bu politikaların geliştirilmesine ihtiyaç olduğunun altını çizen Savaşan, “bunu bir yandan kendi insanlarımız için benimserken diğer bir yandan ise dünya’da her geçen gün sayısı artan bu nitelikli çoğunluğun dikkatini ülkemize çekmek için yapmalıyız” dedi.

“Yaşlı dostu şehirler kurulmalı”

Başta kendi yaşlılarımız olmak üzere, ülke turizmimizin dünya gerçeklerine paralel gelişmesi için “yaşlı dostu şehirler” kurulmasına yönelik adımların atılması gerektiğini söyleyen Savaşan “Yaşlı Dostu Şehir” olgusunun, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2006 yılında kabul edilen bir program olduğunu ve bunun da toplumlarda aktif ve sağlıklı yaşlanmayı hedeflediğini anlattı.

“Yaşlılık yüzdesi artıyor”

“Yaşlı Dostu Şehir” kavramının; dünya nüfusu içinde yaşlılık yüzdesinin ve yaşlı nüfusun artış göstermesi gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığını ifade eden Savaşan, “Yaşlı Dostu Şehir”in, yaşlıların rahat bir biçimde toplumun diğer kesimleriyle birlikte uyumlu bir hayat sürdürebilecekleri ortam ve imkanların sağlandığı, temiz, güvenli, yaşanabilir ve sürdürülebilir kentsel çevreleri ifade ettiğinin altını çizdi.

“Kuzey Kıbrıs aktif yaşlanma adası olmalı”

“Yaşlı Dostu Şehir”in sadece ülkemizde yaşayan yaşlılar için değil, başta çocuklar ve engelliler olmak üzere tüm kent halkının yararı için düzenlemeleri içeren tedbirlerin alındığı kentsel bir yaşam çevresi olduğunu ifade eden Savaşan, Kuzey Kıbrıs’daki şehirlerin Yaşlı Dostu Şehirler haline dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Kuzey Kıbrıs’ın aktif yaşlanma adası haline gelmesiyle turizm gelirlerinin on kat artacağına vurgu yapan Ahmet Savaşan, hükümet ve yerel yönetimlere bu konuda çalışma başlatması çağrısında bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2017, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75