banner6

Turizmcinin yeni hedefi 125 milyon emekli

banner37

55 yaş üstüne gelmiş 125 milyon Avrupalı emekli yıllık 300 milyar dolar gelir bırakıyor. Bu kitle için, özel altyapı yatırımları hazırlanıyor.

Turizmcinin yeni hedefi 125 milyon emekli
banner151 banner143

Ali CANSU (LONDRA)

2018’e hazırlanan turizm sektörü kendine yeni bir yol haritası çıkarttı. Sektörün en büyük sorunlarından biri olan arz-talep arasındaki dengesizlik ve son dönemde belli şehirlerde artan yatak arzı, sektörü hem daha planlı yatırım yapmaya hem de turizmi çeşitlendirme fikrine itti.

Deniz-kum-güneş üçlüsüne sıkışıp kalan sektörde, alternatif yatırım fikirleri de öne çıkmaya başladı. Bunlar arasında yer alan ve 3’üncü yaş turizmi olarak ifade edilen, emekliliklere yönelik yatırımlar sektör oyuncularının araştırmaları arasına girdi.

55 yaş üstüne gelmiş 125 milyon Avrupalı emekli, turizm yatırımcısının da radarına girdi. Yıllık 300 Milyar Dolar gelir bırakan bu kitle için, özel altyapı yatırımı gerekiyor.

Turizmciler, “Avrupa’da hava soğuk olduğu için 55 yaş üstü olanlar özellikle çetin geçen kış aylarında daha ılıman iklime sahip olan ülkelere gidip 3 ila 6 ay arasında konaklıyor. Ekim ila mart ayları arasında tatil yapmayı tercih eden bu kesim daha çok İspanya, İtalya, Yunanistan son dönemde de Tayland, Filipinler gibi Uzakdoğu ülkelerini tercih ediyor.

Özellikle İskandinav ülkelerinde hükümet çetin geçen kış aylarında yaşlıları devlet desteğiyle başka ülkelere gönderiyor” dedi.

Norveç hükümetinin yılda 850 bin vatandaşını başka ülkelere gönderdiğine dikkat çeken turizmciler, bu kişiler için aylık kişi başına 3 bin doların üzerinde harcama yatığını ifade etti. Bu demek ki sadece Norveç hükümeti ayda 2.5 milyar dolar, yılda ise 30 Milyar Dolar harcama yapıyor. Sağlık harcamaları ilave edilirse bu rakam aylık 16 katına kadar çıkabiliyor.

Turizm 12 aya yayılabilir

Bu kitlenin hem bıraktığı yüksek gelir hem de sıkıntılı sezonu canlandırması açısından sektör için büyük önem teşkil ettiğini ifade eden ülkemizdeki turizmciler, “Bizim özellikle sahil hattındaki tesislerimiz dünyanın birçok ülkesinden hem hizmet hem de kalite bakımından çok üst seviyelerde. Bu tesislerimizin birçoğu ekim ve mart aylarında kapalı. Eğer bu kitleye tesislerimizi pazarlayabilirsek turizmi 12 aya yayabiliriz” diye konuştu. Bu kitlenin tatilde alıştığı lokasyonları tercih ettiğine dikkat çeken turizmciler, “KKTC’de uzun süreli konaklayanlar, ülkemizi tanıma fırsatı yakalarsa mevcutta yürütülen algı operasyonlarını da kırabiliriz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 10:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104