Turizmde kriz kapıda

banner37

Koronavirüs salgını, ülkemiz ekonomisindeki çarkları da bir bir etkilemeye başladı; virüse karşı ülkemizde alınan önlemler ve Rum tarafının dört kara sınır kapısını tek taraflı kapatması kararı turizmde yüzde 70’e varan kaybın yaşanmasına neden oldu

banner87
Turizmde kriz kapıda
banner90
banner99

ÇAĞINAR: ALGI OPERASYONU YAPILIYOR… KTOB Başkanı Dimağ Çağıner, Güney Kıbrıs’ın kara kapılarından geçişleri durdurmasının siyasi bir karar olduğunu belirterek, “Bunun adı algı operasyonudur. Virüs sadece kara kapılarından mı geçiyor? Rumlar, bu tavırlarıyla ‘adanın kuzeyi güvenli değildir’ imajı vermeye çalışıyorlar. Amaç, Larnaka üzerinden Kuzey’e geçmeyi engellemek” dedi. Çağıner, Türkiye ve Avrupa lokasyonundan ülkeye girişlerin de koronavirüs söylentilerinden bu yana yüzde 70’e yakın azaldığını belirtti.

GÜDENOĞLU: AĞZI OLAN KONUŞMASIN… Zümrüt Turizm Direktörü Sami Güdenoğlu, koronavirüs tartışmalarının sadece bilirkişiler tarafından yapılması gerektiğini; aksi durumun ‘toplumu germekten’ öteye gidemeyeceğini söyledi. Güdenoğlu, “Dünyada ne patlasa, zaten turizmcilerin başına patlıyor. Bir de durum ‘ağzı olan konuşuyor’a döndüğünde, işin içinden hiç çıkılmıyor. Televizyonlarda ve radyolarda herkes konuşursa, toplum daha da gerilir” dedi.

Ali ÇATAL

   Dünyanın son dönemdeki güncel tartışma konusu ‘koronavirüs’ ülke ekonomisine katma değer sağlayan birçok sektörü etkilemeye başladı.

   KKTC’de virüse karşı aldığı uçuş sınırlaması tedbiri, Rum tarafının da tek taraflı kararla 4 sınır kapısını kapatması ama en çok da virüs salgını korkusu lokomotif sektör turizme darbe vurdu.

   Turizm uzmanları, rezervasyon iptallerinin başladığını ve bunun önüne de geçemediklerini söylerken, Türkiye başta olmak üzere Avrupa’dan ülkeye girişlerin de yüzde 70’e yakın azaldığını kaydetti.

Çağıner: İnsanlar seyahat

etmekten korkar oldu

   Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KTOB) Başkanı Dimağ Çağıner, özellikle yakın dönem rezervasyonlarda engellenemeyen iptallerin olduğunu söyleyerek Türkiye ve Avrupa lokasyonundan ülkeye girişlerin de koronavirüs söylentilerinden bu yana yüzde 70’e yakın azaldığını belirtti.

   “Bu durum aslında her ülke için geçerli. Almanya’da bilet satışları yüzde 30 düşmüş. Türkiye için de benzer bir durum geçerli çünkü insanlar seyahat etmekten korkar oldu” diyen Çağıner, zaruret hali olmadıkça kimsenin havalimanlarında bulunmak istemediğini kaydetti.

   Çağıner, “Turizm için ciddi anlamda kayıp bir yıl olacak” öngörüsünde bulunurken, olumsuz havanın birkaç hafta daha artarak devam edeceğini, nisan başından itibaren de sektörde düzelme yaşanmasını umut ettiklerini çünkü ellerinden ‘ümitle beklemekten’ başka bir şey gelmediğini söyledi.

   Güney Kıbrıs’ın kara kapılarından geçişleri durdurmasının da siyasi bir karar olduğunu savunan Çağıner, “Bunun adı algı operasyonudur. Virüs sadece kara kapılarından mı geçiyor? Buna çocuklar bile inanmaz. Rumlar, bu tavırlarıyla ‘adanın kuzeyi güvenli değildir’ imajı vermeye çalışıyorlar ve bunda da ne yazık ki başarılı oldular. Amaç, Larnaka üzerinden Kuzey’e geçmeyi engellemek” iddiasında bulundu.

   Bu yönde yapılan çalışmalarda medyaya da büyük bir iş düştüğünü belirten Çağıner, “Basın, ihbar üzerine değil; ‘sonuç üzerine’ haber yapmalı zira Türkiye medyası, ihbar üzerine yapılan haberleri kendi sayfalarına taşıyor ama sonuç zatürre çıkınca bunu duyurmuyor ve olan da bu ülkenin turizmine oluyor” ifadelerini kullandı.

Güdenoğlu: Kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz

   Zümrüt Turizm Direktörü Sami Güdenoğlu, koronavirüs tartışmalarının sadece bilirkişiler tarafından yapılması gerektiğini; aksi durumun ‘toplumu germekten’ öteye gidemeyeceğini savunurken, “Dünyada ne patlasa, zaten turizmcilerin başına patlıyor. Bir de durum ‘ağzı olan konuşuyor’a döndüğünde, işin içinden hiç çıkılmıyor. Televizyonlarda ve radyolarda herkes konuşursa, toplum daha da gerilir” ifadelerini kullandı.

   Koronavirüs tehlikesi karşısında hükümetin aldığı önlemleri de eleştiren Güdenoğlu, özellikle bakanlık nezdinde yapılan açıklamaların ardından çok zor durumda kaldıklarını iddia ederken, “Bu virüs Metehan’dan geçemiyor mu? İtalya’da, İngiltere’de, İran’da, Yunanistan’da… hastalanan insanlar üzerinden karar verilir mi? Rezervasyon iptalleri başladı bile çünkü insanların kafasına evham bir kez sokuldu” şeklinde görüş belirtti.

   “Kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz ve bunun farkında bile değiliz” diyen Güdenoğlu, virüsten de virüse yönelik önlem paketinden de en fazla etkilenen sektörün turizm olduğunu kaydetti. Güdenoğlu, “Askeri tabirde böylelerine ‘gafil muhbir’ derler. Gafiliz çünkü hazırlıksızız. Muhbiriz çünkü küçük esnafı ayakta tutanın Güney Kıbrıs’tan yapılan girişler olduğunu cümle aleme çoktan duyurduk ve saçma sapan önlemler aldık. Bu ülkenin turizmi, bu kadar ciddi bir darbe hiçbir zaman almamıştı. Şalter indi bile” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

   Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde geçmişte meydana gelen heyelan felaketinin ardından da böylesi açıklamalar yapıldığını ve önlemler alındığını da aktaran Güdenoğlu, o dönemde de rezervasyon ve tur iptallerinin yapıldığını ve ciddi anlamda zarara girdiklerini hatırlattı.

Sarpten: Önlemler akılcı alınmalı

   Eğitim Bilimci Salih Sarpten ise Kuzey Kıbrıs’a özgü olumsuz bir algının oluşmasını pek de ihtimal dahilinde görmediğini söylerken, dünya genelinde ciddi bir kaygının söz konusu olduğunu söyledi.

   Bu konuda alınacak tedbirlerin ‘ancak akıl yoluyla’ alınması durumunda değer kazanacağını aktaran Sarpten, “Yükseköğrenimimizde çok sayıda yabancı öğrenci var ve bunlar, dünyanın hemen her bölgesinde geliyor. Bu insanları etnik kökenlerine veya geldikleri lokasyonlara göre sınıflandırmak, yapılacak belki de en büyük hata olur” şeklinde konuştu.

   “Söz gelimi, Çin’den gelen birisini ülkeye sokmamak ama aynı kişinin ‘Türkiye’den gelmesi durumunda’ hiçbir yaptırıma uğramaması son derece saçmadır” diyen Sarpten, ülkeye öğrenim amacıyla gelenlerin ‘ötekileştirilmemesinin’ önemine dikkat çekti.

   Güney Kıbrıs’ın aldığı ‘bazı kara kapılarını kapatma’ eyleminin de akılla alınmadığını söyleyen Sarpten, “Orada da bir tedirginlik var ve bu da anlaşılır bir durum fakat virüsün ‘sadece bazı kapılardan geçemediğini’ düşünmek de komik olur. Yani bu da akılcı bir önlem değil” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75