Türk Bankası’ndan dijital genel kurul

banner37

TürkBankası’nın 119. Genel Kurulu gerçekleşti; 119. Hissedarlar Olağan Genel Kurul toplantısında bankanın yeni yönetim kurulu belirlendi

banner87
Türk Bankası’ndan dijital genel kurul
banner90
banner99

   TürkBankası’nın, “Yıllık Olağan Genel Kurul” ve “Olağanüstü Genel Kurul” toplantıları geçtiğimiz günlerde yapıldı. Gerekli hijyen tedbirleri ve sosyal mesafe kuralları gözetilerek yapılan toplantılara, yurt dışındaki hissedarlar, bankanın 119 yıllık tarihinde ilk kez online bağlantı ile katıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene’nin hissedarlara hitaben yaptığı açılış konuşması ile başlayan genel kurul, gündem maddelerinin görüşülmesi ile devam etti.

   Yönetim kurulu raporunun oybirliği ile kabul edilmesinin ardından 31 Aralık 2019’a ait “Banka ve Grup Bilançoları” ile 2019 döneminin “Banka ve Grup Kar ve Zarar Hesapları ve Bağımsız Denetim Raporu” okunarak oybirliği ile kabul edildi. Raporların onaylanmasının ardından yönetim kurulu seçimi yapıldı. Hakan Börteçene, Yunus Rahmioğlu, Erhan Raif, Murat Arığ, Melis Börteçene, Nazım Hikmet, Sertaç Özinal ve Dinçer Alpman, yönetim kurulu üyeliğine yeniden seçilirken; hizmet süresi dolan Kemal Şahin’in yerine oybirliği ile Esra Hepileri getirildi.

   Olağan Genel Kurul toplantısı sonrasında gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul toplantısında, son yıllarda düzenli olarak yapılan sermaye artırımı da gerçekleştirildi. Türk Bankası, geçen yıl 92 milyon TL’ye çıkardığı yetkili sermayesini oy birliği ile alınan kararla ve yüzde 10 artışla 101 milyon TL’ye yükseltti.

   TürkBankası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene, 2019 yılında banka ve gruptaki gelişmeler hakkında genel kurula bilgi verdi. 2019’da grup olarak iyi bir yıl geçirildiğini vurgulayan Börteçene, TürkBankası’nın 2019 döneminde de karlılığını artırmaya devam ettiğini ifade etti. 2012’den bu yana, sekiz yıldır bedelsiz hisse dağıtımı politikasının devam ettiğini ve bu sene çıtanın yükseltilerek geçen yılki yüzde 7,5 yerine yüzde 10 bandında bedelsiz hisse verildiğini dile getiren Börteçene, banka çalışanlarına özverili çalışmaları, ailelerine de verdikleri destek nedeniyle teşekkürlerini ileterek, sözü TürkBankası Genel Müdürü Erhan Raif’e devretti.

Raif: Dijital dönüşüm hızımız daha da artacak

   Türk Bankası Genel Müdürü Erhan Raif, dünya, Türkiye ve KKTC ekonomisini ve Covid-19 salgınının etkilerini değerlendirerek başladığı konuşmasında, TürkBankası’nın 2019’daki finansal performansı hakkında hissedarlara bilgi verdi. Raif, 2019 dahilinde dünyada dijital dönüşümün hız kazanmasına dikkat çekerek, bankanın dijital dönüşüme yönelik çalışmalarını aktardı.

   Genel müdürlük binasının dönüşümü çalışmalarına başlanmak üzere olunduğunu ve bu sayede bölgeye bir cazibe merkezi kazandırılacağını söyleyen Raif, müşterilere daha etkin hizmet verebilmek amacıyla Süper Hizmet Merkezi’nin kurulduğunu, ayrıca bankacılık dışı faaliyetlerin, destek hizmetleri şirketlerine devredildiğini aktardı.

   Raif, yönetim kurulunun 2018 itibarıyla kabul ettiği “Çevre Politikası” çerçevesinde çalışmaların devam ettiğini, bankada plastik kullanımının sıfırlandığı, solar enerji tesisinin de tamamlanaraküretime başladığı müjdesini verdi.

   Kadın girişimcilere ve genç girişimcilere yönelik programlarının 2019’da büyük ilgi gördüğünü aktaran Raif, ayrıca bankanın 119 yıllık tarihçesinin yazılmaya başlandığını, BRT tarafından hazırlanan ve TürkBankası’nın kuruluşundan başlayarak Kıbrıs Türk toplumunun bugüne kadarki ekonomik gelişimini anlatacak bir belgesele de sponsor olunduğu yönünde bilgi verdi.

   Raif, Covid-19 salgınının global etkisine rağmen, dijital kanallardaki gelişim ve yeni hizmet modeliyle 2020’de dijital dönüşümün hızını artırmaya devam edeceklerini de kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75