Türk Lirası bir türlü tutunamıyor

banner37

Küresel ticaret savaşlarında kaygının yükselmesi TL’yi de vurdu. Merkez Bankası’nın faiz artırması bile işe yaramadı

Türk Lirası bir türlü tutunamıyor
banner99

Küresel ticaret savaşlarında kaygının yükselmesi piyasalarda baskıya sebep olurken, Türk Lirası da değer yitirecek bir neden daha buldu. Tarihinin en zayıf günlerini yaşayan TL hyem iç gelişmelerden hem de dış gelişmelerden olumsuz etkilenerek, yabancı para birimlerinin karşısında erirken,i dünkü değer kayıpları yüzde 2,5’e ulaştı.

Türkiye piyasalarında haftanın ilk işlem gününü 6,31 TL seviyesinden tamamlayan dolar kuru, dün güne 6,34 TL seviyesinden başladı. Dolar gün içerisinde en yüksek 6,4644 TL'yi görürken, saat 17.20 itibarıyla 6,3577 TL seviyesinde hareket ediyordu. Dün 7,5559 TL'ye kadar yükselen Euro/TL aynı dakikalarda 7,4384 TL'de bulunuyordu. İngiliz sterlini de gün için çıkışlarını sürdürürken, sterlin/TL 8,3719 seviyesinden işlem görüyordu.

KKTC serbest piyasasında da dün dövizler TL karşısında yüzde 2’yi aşan oranlarda yükseldi. Bazı bankalar doları 6,60’ın, Euro’yu 7,70’in, sterlini ise 8,65’in üzerine çıkarmasına rağmen, yeterli olmasa da piyasada denge unsuru olan döviz bürolarında yükseliş oranlar daha sınırlı kaldı.

Dün saat 17.30 itibarıyla serbest piyasa ortalamaları dolar/TL 6,5046, Euro/TL 7,5700 ve sterlin/TL’de 8,8803 düzeyinde saptandı.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi ise  yüzde 0.11 düşüşle 93.97 seviyesinde bulunurken, Euro/dolar paritesi 1,1710 seviyelerindeydi.

Piyasalar yarın açıklanacak olan Orta Vadeli Program'a (OVP) odaklanmış durumda. Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kararı ardından OVP'den de etkili bir maliye politikası çıkması halinde TL'ye destek olabileceği belirtiliyor.

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 19.04 seviyesindeyken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 25.32 seviyesinde bulunuyor.

Yükselişin nedeni

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu Bloomberg HT'ye ticaret savaşları kaygılarının baskıya neden olduğunu, dolar/TL'nin de yukarı seyrinde etkili olduğunu belirtti.

20 Eylül'de açıklanması beklenen Orta Vadeli Program'ın doların hareketinde önemli olacağını belirten Kudaloğlu "inandırıcı ve uygulanabilir bir plan sunulması önemli.

Merkez Bankası'nın 625 baz puanlık artışı TL'ye destek açısından önemliydi, Merkez Bankası üzerine düşeni yaptı ama maliye politikası tarafından da adım bekleniyor.

Kurdaki artışla Döviz borcu olan sanayi şirketleri ciddi sıkıntı yaşıyor. Bu bankalar üzerinde de ek baskı yaratabilir. Bu maliyeti kamu nasıl paylaşacak, nasıl destekleyecek, nasıl bir yol haritası olacak piyasa güvenilir bir plan görmek istiyor" diye konuştu.

Kudaloğlu ikna edici bir planla TL'de yeniden değer kazanma süreci görülebileceğini, kurun 6 - 6.20 bandında çekilebileceğini söyledi.

Küresel piyasalar sakin

Uluslararası piyasalarda, dolar sakin seyrederken, hisse senetleri ABD ile Çin arasında artan ticaret gerilimine rağmen yükseldi.

Küresel piyasalar ABD ile Çin arasında artan ticaret gerginliğe rağmen öncekilere oranla sakin bir tepki verdi. Asya hisse senetleri, Amerika'nın ilave Çin ürünlerine yüzde 10 tarife uygulaması ve Çin'in buna misillemede bulunacağını açıklamasının ardından yükselirken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yukarı yönde hareket etti ve Avrupa hisseleri değer kazandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 200 milyar dolarlık daha Çin ürününe uygulanma kararı aldığı yeni gümrük vergilerine ilişkin zaman çizelgesi, korumacılık konusundaki anlaşmazlığın daha da arttığını işaret ederken, bazı yatırımcıların kendilerini hazırladıkları seviye olan yüzde 25'e ulaşmak aylar alacak. Asya hisse senetleri, Japonya ve Şanghay'daki gösterge endekslerin sıçrama yapması ile birlikte, erken saatlerdeki kayıplarını geri alarak toparlandı. Stoxx Europe 600 Endeksi de gevşek başlangıcın ardından yükseldi ve yükselişe oto üreticileri ve madencilik sektörü öncülük etti.

Çin yuanı dün kayıplarını azalttı ve bu durum, traderların tarifeler konusundaki son salvoya hazırlıklı olduklarını işaret ediyor. Dolar sakin bir seyir izlerken, Euro kazancını geri verdi ve sterlin düştü. ABD Hazine tahvilleri geriledi ve bunun sonucu faiz yüzde 3 seviyesine yükseldi.  Avrupa ülke tahvillerinin çoğu değer kazandı. Ancak İtalyan tahvilleri, bütçeye ilişkin tansiyonun daha da artmasından dolayı diğerlerine göre kötü performans gösterdi.

Trump daha önceden, Çin'in ABD tarifelerine misillemede bulunması durumunda bu ülke üzerindeki baskısını daha da artıracağı taahhüdünde bulunmuştu. Bu da dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında dişe diş bir ticaret savaşı riskini artırıyor. Ancak bu konuda söz düellosu aylardan beri devam ediyor ve birçok varlık artan tansiyonu fiyatladı ve bu nedenle son gelişmelerin etkisi öncekiler kadar şiddetli olmadı.

Piyasa hazırlıklıydı

TD Securities kıdemli Gelişen Piyasalar startejisi Mitul Kotecha, hazırladığı notta, "Asya üzerinde bir gölge oluşturmasına rağmen, 200 milyar dolarlık Çin malına ek tarife bir süredir gündemdeydi, bu nedenle piyasa tepkisi sınırlı kaldı" dedi.

Diğer taraftan, Avustralya doları ticaret endişelerinden fazla etkilenmedi ve merkez bankasının bir sonraki faiz adımının muhtemelen daha yüksek olacağını teyit etmesi ile birlikte, erken saatlerdeki kayıplarını geri aldı. Türk Lirası değer kaybetti. Petrol, Suudi Arabistan'ın 80 doların üzerindeki Brent petrolü fiyatı ile rahat olduğunu açıklamasının ardından yükseldi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108