banner6

Türk Lirası zor toparlanır

banner37

Türk Lirası, Sterlin, Dolar ve Euro, karşısında tarihinin en zayıf dönemini yaşamaya devam ederken, politik açıklamalardan da darbe yiyor.

Türk Lirası zor toparlanır
banner151 banner143

KIBRIS Ekonomi-ÖZEL

Türk Lirası’nın döviz karşısında yaşanan hızlı değer kaybı geçen haftayı rekor düzeyde değer kaybıyla kapatırken, KKTC serbest piyasasında sterlin 5,20 TL’yi, Euro 4,60 TL’yi ve dolar da 3,90 TL’yi aştı.

Geçen hafta ortasında değer kazanma eğilimine giren Türk Lirası, geçtiğimiz Cuma günü TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TC Merkez Bankası’na yönelik sert eleştirilerinin yayınlanmasıyla birlikte bir anda çöktü.

Gelişmekte olan piyasalardaki olumlu seyirle 3,85'e kadar gerileyen Dolar/TL, Erdoğan'ın açıklamalarıyla kısa sürede 3,90 TL’yi gördü. KKTC piyasasında ise 3,91 ulaştı. Yine aynı şekilde bu etkiye bağlı olarak Euro/TL 3,60 bandını, Sterlin/TL de 5,20 bandını kolaylıkla geçti.

Erdoğan’ın faiz açıklaması yaktı

TC Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, piyasanın faiz beklentilerine karşın, TC Merkez Bankası'nı faizleri düşürmediği gerekçesiyle eleştirmeye devam ediyor. Erdoğan'ın bu konuşması sonrası Türk Lirası değer kaybetti.

Geçtiğimiz cuma günü bir toplantısında konuşan Erdoğan, Türkiye'de enflasyonu faizin doğurduğunu savundu. Sorunu “Batı kafasıyla” çözmeye çalıştıklarını belirten Erdoğan, “Anlamadıkları şu, faiz lobisine çalışıyorlar. Tabii ki faiz lobisi bunu (faizleri) düşürmeyecek" dedi. “Merkez Bankası'nın söyledikleri tutmuyor. ‘Merkez Bankası’nın bağımsızlığı var, müdahale etmeyin’ diyorlar. Müdahale etmeyince bu hale geliyor. Tablo ortada” diyen Erdoğan, kurun tekrar kendi seyrine döneceğine inandığını söyledi.

Olumsuz haber akışı TL’yi vuruyor

Bir analist, “TL’de sabah saatlerinde başlayan bir değer kaybı eğilimi söz konusuydu. Ancak Erdoğan’ın TCMB’ye yönelik sert açıklamaları TL’deki kayıpları hızlandırdı, Dolar/TL’nin de 3,90’ın üzerini test etmesine neden oldu” dedi. Analist, Erdoğan’ın bu kez TCMB ile ilgili daha sert konuştuğunu söyleyerek, açıklamaların MB’nin bağımsızlığına ilişkin endişe yarattığını söyledi.

TL varlıklarda dış gelişmelerin yanı sıra iç risklerin baskısının da sürdüğüne işaret eden bankacılara göre, dolardaki küresel değerlenme, enflasyonda devam eden yükseliş, Hazine’nin artan borç çevirme oranlarının TL varlıklarda yarattığı baskı, ABD ve Avrupa ülkeleriyle gerilen ilişkiler, devam eden jeopolitik endişeler ve son dönemdeki olumsuz haber akışı, TL varlıklarda değer kayıplarına neden oluyor.

TCMB dolar satacak

TC Merkez Bankası bugün, döviz talebini sınırlamak için daha önce aldığı karar kapsamında TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine bugün başlayacak. Merkez'den yapılan açıklamaya göre bu yıl için vadeli döviz satım pozisyon tutarı en fazla 3 milyar dolar olacak.

Analistler ne diyor?

Analistlere göre Türk Lirası'nın son zamanlarda yaşadığı değer kaybını hem iç hem de dış etkenlere bağlamak mümkün. Analistlere göre uzun vadede izlenecek ekonomik veriler TL’nin performansı açısından da önemli ancak, faiz artırımları tek başına yeterli olmayabilir.

HSBC Türkiye Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, eylül ayının ortasından beri yaşanan değer kaybının sadece TL'ye özgü olmadığını vurguluyor.

Diğer yandan TL'nin negatif ayrıştığına dikkati çeken Aksoy, TL'deki değer kaybının nedenlerini şu şekilde sıralıyor:

"Bireylerin son yedi haftada sattığı 8,5 milyar dolarlık döviz kurdaki yükselişi durdurmadı. TL, önemli gelişmekte olan para birimleri içinde en yüksek nominal faizi sağlasa da Eylül ortasından beri negatif ayrışma devam ediyor ve en fazla değer kaybeden para birimi.

"Yabancı yatırımcılar yüksek faizden faydalanmak için TL'ye yüklü giriş yapmıştı. Bu yatırımcılar önce Kuzey Irak daha sonra ABD ile ilişkilere dair haberlerle TL pozisyonlarının bir kısmını kapatmak ve dövize geçmek durumunda kaldı."

"Diğer yandan, son günlerde Merkez Bankası'nın TL'de oynaklığı düşürmek için attığını ve atacağını açıkladığı adımlar piyasa oyuncuları tarafından Merkez'in yükselmeye devam eden enflasyona rağmen faiz artırmaktan kaçınacağı şeklinde algılandı.

"Son günlerde yurtdışı kaynaklı raporlarda TL'ye dair görüşlerin olumsuza çekildiğini görüyoruz. Tüm bu faktörler, TL'de değer kaybına ve negatif ayrışmaya neden oldu."

Londra merkezli Capital Economics'ten kıdemli piyasa analisti İpek Özkardeşkaya ise son zamanlarda "TL'yi destekleyecek bir haber bulmanın zor olduğu" yorumunda bulunuyor.

Özkardeşkaya'ya göre, TL'de yaşanan düşüşe sebep olan dış etkenler şöyle: Dolar ve euronun güçlenmesi, yatırımcıların gelişmiş ülke hisse ve bono piyasalarına yönelmesi, enerji fiyatlarındaki artış ve uluslararası platformda süregiden siyasi gerilimler.

Özkardeşkaya, iç etkenleri ise şu şekilde sıralıyor: Beklenenin üstünde gelen cari açık verisi ile TCMB'nin sabit duruşunun güvensizlik ortamına katkıda bulunması. TCMB'nin açıkladığı veriye göre, cari açık Eylül ayında beklentilerin üzerinde gelerek 4,53 milyar dolar olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 09:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104