banner6

'Türkiye, Amerikan şirketine bir şey yapmaz'

banner37

TC Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin hiçbir yabancı ülke, şirket veya geminin Doğu Akdeniz’deki yetki alanlarında izinsiz hidrokarbon arama faaliyetinde bulunmasına fırsat vermeyeceği açıklaması Rum basınında yer buldu.

'Türkiye, Amerikan şirketine bir şey yapmaz'
banner90
banner99

Politis, TC Dışişleri Bakanlığı açıklamasını “7 İçin Tehdit Ediyor… Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ve Şirketlere Sert Türk Açıklaması… Türkler, 6’ncı Parselde Olduğu Gibi, 7’nci Parselde de Kıta Sahanlığı İhlali ve Kıbrıslı Türklerin Haklarının İhlali Konusu Gündeme Getiriyor ” başlığıyla aktardı.

Habere göre, Rum Yönetimi, TC Dışişleri Bakanlığı açıklamasını “benzer durumlarda yapılan diğer açıklamalarından, özellikle de 6’ncı parselin ruhsatlandırılmasının ardından yaptığı açıklamadan bir farkı olmadığı” şeklinde değerlendirdi.

Alithia “Türk Dışişleri Bakanlığı… 7’nci Parselde Aramaya Müsaade Etmeyeceği Tehdidi” başlığıyla aktardığı haberinde, Sözcü Prodromos Prodromu’nun Türk Dışişleri’nin açıklaması sorulduğunda “yoruma gerek yok” dediğini yazdı.

Habere göre, Prodromu,  Rum Yönetimi’nin “enerji programını, uluslararası hukuk tahtında ve şirketlerle işbirliği içerisinde normal şekilde ileri götürdüğünü”  öne sürdü.

“ENI’ye yaptığını Exxon’a yapmaya cesaret edeceğini sanmıyorum”

Fileleftheros da DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun dünkü açıklamasında, Rum Yönetimi’nin tek yanlı ilan ettiği MEB ve enerji konularına da değindiğini yazdı.

Habere göre, Neofitu, “Amerikalılar turistik maksatla gelmedi. Exxon Mobil’in programı gerçekleşecek. Sondaj olacak. Türkiye’nin, İtalyan ENI şirketine yaptığını Amerikan Exxon Mobil’e de yapmaya cesaret edeceğini değerlendirmiyorum” dedi.

Haravgi haberi “7’nci Parselde Ruhsatlandırma Konusunda Türk Tehditleri… Türk Dışişleri Bakanlığı: Hidrokarbon Faaliyetlerine Müsaade Etmeyeceğiz” başlık ve spotlarını kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104