Türkiye’deki akaryakıt indiriminin KKTC’ye yansıması zor

banner37

banner87
Türkiye’deki akaryakıt indiriminin KKTC’ye yansıması zor
banner90
banner99

“İNDİRİM SÖZÜ VERMEDİK”… Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Türkiye’de hayata geçen ve motorinde pompa fiyatlarına ortalama 56 kuruş, benzinde ise 60 kuruş olarak yansıyan akaryakıt indiriminin KKTC’de de gerçekleşmesi beklentisini değerlendirdi. Amcaoğlu, “Akaryakıta zaten 10 ay zam yapılmadı. Kaldı ki, iktidara gelmeden böylesi bir söz de vermedik” dedi.

Ali ÇATAL

Maliye Bakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Olgun Amcaoğlu, Türkiye’de dün itibarıyla hayata geçen ve motorinde pompa fiyatlarına ortalama 56 kuruş, benzinde ise 60 kuruş olarak yansıyan akaryakıt indiriminin KKTC’de de gerçekleşmesi beklentisini KIBRIS’a değerlendirdi.

“Akaryakıta zaten 10 aydır zam yapılmadı. Kaldı ki, iktidara gelmeden böylesi bir söz de vermedik” şeklinde konuşan Amcaoğlu, küresel çapta düşen petrolün varil fiyatlarının ‘tek kıstas’ olamayacağını kaydetti.

Amcaoğlu, KKTC’nin ‘akaryakıtın dünyada en ucuz olduğu beşinci ülke olduğunu’ söylerken; Koronavirüs tehlikesi kapsamında İngiltere ve ABD gibi ülkelerde açıklanan mali önlem paketlerinin Kuzey Kıbrıs için geçerli olmadığını ve bu nedenle maliyenin atabileceği adımların sınırlandığını aktardı.

Amcaoğlu, Türkiye’de akaryakıtın halen çok pahalı olduğunu ortalama 8.00 TL’den yapılacak 60 kuruşluk indirimin ‘aman aman’ bir rahatlama sağlamayacağını da savunurken; sözlerine “Bu ayın 18’inde bir değerlendirme daha yapacağız fakat belirttiğim üzere, Türkiye’deki akaryakıt indiriminin ülkemize de yansıması pek de olası değil” ifadeleriyle son verdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108