banner6

Tütünde hasat başladı

banner37

Yetiştirilmesi, hasadı ve kurutulması ne kadar zor olsa da, Karpazlı üreticiler yıllar sonra yeniden tütün yetiştirmekten oldukça mutlu

Tütünde hasat başladı
banner90
banner99

Ayşe BULUT

Karpaz’da bir zamanlar önemli bir gelir kaynağı olan tütün hasadı, pazar sorununun ortadan kalkmasının ardından yeniden başladı. Geçtiğimiz yıl deneme amaçlı yapılan ve başarılı olmasının ardından umutlanan Karpazlı üreticiler bu yılın tütün hasadına da başladı.

Ziyamet, Kuruova, Avtepe ve Derince köylerinde 13 yıl aradan sonra yeniden tütün ekildi. Şubat ayında lasan olarak alınan tohumlar, Mayıs ayında tarlalara ekildi, şimdi ise tütün hasadına başlandı.

Tütünün hasadı her ne kadar zor olsa da üretici, 13 yıl aradan sonra bölge için önemli bir gelir kaynağı olan bu ürünü yetiştirmekten mutlu...

Tarladan tek tek tütün yapraklarını toplayan üreticiler, yine tek tek bu yaprakları iğneye dizerek kurutmaya çalışıyor.

Karpaz Kooperatif Tütün Satış Şti. Ltd. Sekreteri Ali Yakuş, 13 yıl aradan sonra yine tütün ekimi yapıldığını söyledi.

“Seneye daha çok üretim olmasını bekliyoruz”

Yakuş bu yıl üretimin beklenen oranda olmadığını söyledi ve önümüzdeki yıl daha fazla üretim olmasını temenni etti.

Karpaz Kooperatif Tütün Satış Şti. Ltd. Sekreteri Ali Yakuş şu şekilde konuştu:

“Fabrikanın yılda işlediği tütün yaklaşık 50 tondur. Bu da 100 ailenin tütün ekmesi demektir. Bu yıl üretilen tütün bize yetmiyor. Önümüzdeki yıl da ithal yollardan ihtiyacımızı karşılayacağız. Bu yıl tütünün kilosunu 20 TL’den alacağız. İnşallah seneye ekim daha fazla olur.”

Mehmetoğlu: Bölgenin en önemli gelir kaynağı

Tütün yetiştiricisi Hacıbey Mehmetoğlu, tütünün az bir miktar masrafı bulunduğunu ancak çok uğraş isteyen bir iş olduğunu belirterek, geçmiş dönemlerde tütünün bölgenin en önemli gelir kaynağı olduğunu söyledi.

Mehmetoğlu, bu yıl Karpaz Tütün Kooperatif Kredi Şirketi’nin tütünü 20 TL’den alacağını ve bu fiyatın güzel bir fiyat olduğunu belirtti.

Hacıbey Mehmetoğlu, “Bu yıl hedefim 500 kilo üretim yapmak. Bu da 10 bin TL demektir. Zahmeti çok ama ek bir gelirdir” dedi.

Güneş: Tütün üreticisi giderek azalıyor

Tütün yetiştiricisi Yurdagül Güneş ise tütün üretiminin ek bir gelir olduğunu belirtti ve şu şekilde konuştu:

“Masrafı pek yok, sadece emek istiyor. Çocukların okul masraflarını yazın tütünden çıkaracağız. Devlet, tütün üreticilerine teşvik vermeli ki en azından vatandaş da ekmek için heveslensin. Daha önce 100 kişi tütün ekiyordu şimdi çok az kişi tütün ekiyor. Şehirden köye gelip tütün ekiyorlar çünkü parası güzel. Devlet de üretici için bir şeyler yapmalı.”

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2017, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104