banner6

Tütüne teşvik istiyorlar

banner37

Karpaz üreticileri bu yıl tütünden 3 bin 427 ton rekolte elde etti. Üreticiler, devletin katkı vermesi halinde tütün üretiminin daha da artacağını söylüyor.

Tütüne teşvik istiyorlar
banner151 banner143

Ayşe BULUT

Karpaz’daki tütün üreticileri, devletin, tütüne de teşvik vermesini istiyor.

Karpaz’da ekilen tütünden bu yıl 3 bin 427 kilogram rekolte elde edildi. 

Karpaz’da 2004 yılından sonra 2016 yılında ekimine yeniden başlanan ve bu yıl da ekilen tütün, Karpaz Kooperatif Tütün Satış Şti. Ltd’e teslim edildi.  Kooperatif, üreticiden 3 bin 427 kg tütün aldı.

Özellikle pipo hammaddesinde kullanılan ve Avrupa ülkelere ihraç edilen tütüne talep olması, Karpaz’da tütün ekimini geçtiğimiz yıl gündeme getirmişti.

Karpaz bölgesinde birçok aileye gelir getiren tütün ekimi, bölgeye de bir nebze olsun hareket getirdi. Bölgede bu yıl 7 aile tütün ekti. 7 ailenin bu yıl ektiği tütünden 3 bin 427 kg ürün elde edildi. Ancak Karpaz Kooperatif Tütün Satış Şti. Ltd.’in yılda 40-50 bin ton tütüne ihtiyacı var. Bu nedenle hem üreticiler, hem de kooperatif, devletten, tütün üreticilerine teşvik vermesini istiyor.

Karpaz Kooperatif Tütün Satış Şti Sekreteri Ali Yakuş, daha fazla tütün ekimini sağlamak için devletin de tütün üreticilerine teşvik vermesinin, üreticilerin tütün ekimine daha fazla rağbet göstereceğini belirtti. 

 Ali Yakuş, şunları kaydetti:

“Bu yıl 3 bin 427 kg tütün aldık. Bu yıl 7 üretici bu işi yaptı. Bu yıl tütünün kilosunu 20 TL’den aldık. Ödemeleri yapıldı. Ödemede herhangi bir sorun yaşanmadı. Ancak rekolte çok çok az. Bizim yıllık 40-50 bin kg tütünün satışını yapabileceğimiz bir kapasitemiz var.  3 bin 400 kg gibi rakamlar, beklentimizin çok çok altında.

Sorunumuz şu, üretici bulamamaktayız. İnsanlar tarlada ekimle uğraşmak istemediğinden dolayı tütün ekmiyor. Açıkçası insanlar maaş istiyor. Bir yerde olsun, maaş olsun. Oysa tütünle uğraşsa, kendisine ekonomik olarak daha iyi bir gelir sağlar.

Bir üreticinin söylemi, ‘biz 20 gün tütün toplamaya gittik ve 525 kg tütün topladık’ oldu. Bu da 10 bin 500 TL bir gelir sağladı kendilerine. Tütünü fazla ekmiş olsaydılar ve bunu üç ay içinde toplamış olsaydılar yaklaşık 30 bin TL bir gelir elde etmiş olacaktılar. Bu da çok güzel bir gelirdir. Çünkü bir fidan yetiştirirsin, fazla bir masrafı yok, neredeyse hiç yok. Evinde, kimsenin emri altında olmadan, iyi bir kazanç sağlayabilirsin.

20 TL’den ödeme yapılırken %3 stopaj vergisi var devlete.

Karpaz Kooperatif Tütün Satış Şti. Ltd olarak üreticiyi nasıl aktif hale getirebiliriz diye düşünüyoruz. Bunun için de devletten 30- 40 bin kg tütüne erişebilmek için, genel tarım sigortasının kilo başına 4-5 lira bir rakam  konsa, en azından üretici sayısı 20 değil de 23- 25 olur. Belki üreticiyi tarlaya daha erken koyabiliriz. Ya da istediğimiz hedefi yakalayana kadar böyle bir teşvikleri olursa, daha iyi bir sonuca ulaşabileceğimize inanıyorum.

Devletten tütün üreticilerine destek çıkmasını istiyoruz. 2004 yılında yaklaşık 300 üretici vardı. Şimdi şirketimiz bu kadar üreticiyi kaldıramaz. Bizim ihtiyacımız olan  30 -40 üreticidir. Bizim tütün ihtiyacımız senede 40-50 tondur. Bu yıl aldığımız tütün bize yetmiyor. Ancak biz, bu yıl da, geçen yıl olduğu gibi tütün ihtiyacımızı ithalat yoluyla karşılayacağız. Satışlarımızda sorun yok. Bizim işlediğimiz pipo tütünü fırınlardan çıkmadan bir ay önceden sipariş verilmektedir”.

Tütün üreticileri ne dedi ?

Yurdagül Güneş:

“Hedeflediğim tütün miktarını alamadım. Devletin bize teşvik vermesini istiyoruz.  Herkese verdiği gibi bize de versin. Hayvancıya veriyor. Çiftçiye veriyor. Tütün üreticilerine de verirse, tütün üretimine rağbet daha da artacak. Bu durumda kimse tütün ekmek istemiyor. Televizyonda adaylar ‘Karpaz tütün eksin, biz arkasındayız’   Bizim bölgemiz çok geri Lefkoşa, Girne, Mağusa gibi değil, iş alanları uzak bize. Bafra otelleri olduğu için insanlar oraya gidiyor. Zaten artık üçüncü ülkelerden işçi gediği için uzun saat çalıştırıyorlar. Bizim insanlarımız da mecburen onlara ayak uyduruyor. Tütüne teşvik verirlerse herkes tütün eker, tütün ekmek isteyen çok insan var. Benim babam Türkiye’de, bir dönüm sulu tütünden, kilosu 50 TL kıydırıyor halka, 100 TL kilosunu da satıyor. Kısacası, devletten bize teşvik vermesini istiyoruz”.

Hediye Güneş:

“Tütün ekimi bölge insanı için iyi oldu. Çok güzel tütün yaptım bu yıl. Ancak hükümetimizden de biraz destek alırsak çok daha iyi olacağına inanıyoruz. Bu tütün madem ki her yıl ekilecek, hayvancıya, çiftçiye nasıl teşvik veriliyorsa, tütün üreticilerine de verilmesini istiyoruz. Eminim ki teşvik verilirse, birçok kişi daha tütün ekecek. Ben dışarıda çalışıyordum ama artık gidip çalışmayacağım. Tütünden fazlasını alıyorum ve evimde, çocuklarımın yanında kalıyorum; çok da memnunum. Fiyatı güzel ama biraz daha artırılırsa daha iyi olacak”.

Yaşar Kara:

“Bu yıl tütün ektik, çok da güzel bir tütün elde ettim. Bölge halkı için güzel bir gelir. Buna devletin de katkı vermesi lazım, teşvik vermesi lazım. Evde oturan kadınlara iş imkanı olsun, bayanları teşvik etsin. Köyde iş imkanları yok, bayanlar boştadır. Bir yaz sezonu boşta oturmaktansa, kendilerine bir katkı sağlarlar. Bu nedenle de devletimiz, hayvancıya, çiftçiye verdiği teşviği, tütüncüye de versin ki, insanları tütün ekmeye teşvik etsin”.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 10:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104