Üç aylık değer kazancı yüzde 13

banner37

Dolar/TL paritesi, düşen risk iştahına rağmen 5,50'nin altında seyrederken; yaklaşık dört ayın en düşük seviyeleri de kayıtlara geçiyor

banner87
Üç aylık değer kazancı yüzde 13
banner90
banner99

Küresel düşük faiz beklentilerinin gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahını ve getiri arayışını artırdığı bir ortamda, sağladığı yüksek getiri ile Türk lirası (TL) öne çıkarken, dolar/TL kuru da nisan periyodundan bu yana en düşük seviyelerde seyrini sürdürüyor.Hafta başında Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında yaşanan ticaret savaşı endişeleriyle 5,6190'a kadar yükselen dolar/TL,önceki gün dahilinde, 1 Nisan'dan bu yana en düşük olan 5,4515'e kadar gerilemişti.

Bahse konu gelişmenin ardından dün sabah 08:58'de 5,4740/5,4800 seviyesinde olan dolar/TL, gün içinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde (EM) gözlenen değer kaybına paralel 5,5140 seviyesini test etse de 16:18 itibarıyla 5,4855/5,4900 seviyesinde bulunuyordu. Aynı saatte sepet bazında TL 5,8139/5,8195;euro/TL ise 6,1468/6,1488 seviyesini test etti.

Düşen endişeler ve faiz TL’yi destekledi

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilere yönelik endişelerin azalması ve sunduğu yüksek faizin etkisiyle TL, bu çeyrekte en iyi performansı gösteren EM para birimi olurken, tahvil piyasasına girişlerin de devam etmesiyle faizlerde de düşüş gözleniyor.TL, son üç aylık dönemde dolar karşısında yüzde 13 değer kazandı.Analistler ise TL'de yüksek getiri, küresel merkez bankaların genişlemeci politikaları, Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalmasının yanı sıra yerli yatırımcının döviz talebinin sakinleşmesi ve TL'de açığa satışın maliyetinin yüksek olmasının kurda yukarı yönlü spekülatif hareketleri engellemesinin de TL'ye olumlu yansıdığını belirtiyor.

Dikkat çeken bir diğer unsur ise Türkiye içi yerleşiklerin birikimlerini dövizde değerlendirme eğiliminde de henüz bir değişiklik görülmemesinin yanındaTürkiye içi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonlarının 2 Ağustos ile biten haftada tarihi zirveden 942 milyon dolar azalışla 185.7 milyar dolara gerilerken, düşüşün tamamınında kurumlardan gelmesi.

“S-400 krizi yakıcılığını kaybetti”

Reuters'ta önceki gün yer alan bir analizde, ABD-Çin ticaret savaşının alevlenmesi ve Pekin'in yuanı devalüe etmesinin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) doların değer kaybetmesine yol açacak adımlar atmasına neden olabileceği, bunun da TL'ye daha çok değer kazanması için yer açacağı belirtilirken; ABD Başkanı Donald Trump'ında Türkiye'yi S-400'ler nedeniyle cezalandırma konusundaki isteksizliğinin de olumlu yansıdığı belirtildi.

Bu sayede TL, bu çeyrekte gelişmekte olan ülke para birimlerinin arasında en güçlü para birimi olurken, tahvil getirileri de bu yılın başındaki en kötü seviyelerden en iyilerin arasına yükseldi. Tahvil piyasasında ise getirilerde düşüş eğilimi devam ediyor. Geride bıraktığımız çarşambason işlemde yüzde 15,22 seviyesinde olan gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi önceki gün spot kapanışta yüzde 15,10 oldu. Dün ise spot kapanışta yüzde 14,98 seviyesindeydi.

Öte yandan, geçtiğimiz çarşambayüzde 15,99 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise önceki gün spot kapanışta son işlemde yüzde 15,51;valörde son işlemde yüzde 15,22 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta yüzde 15,22 seviyesi kayıtlara geçti.

Albayrak: Dengelenme sürecinde hedef aşıldı

Cari işlemler dengesi verisinin dün açıklanmasının ardından, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, twitter’dan açıklama yaptı. Albayrak, kendisine ait sosyal medya hesabında şu ifadeleri kullandı: “Yaşanılan tarihi kur ataklarına rağmen dengelenme sürecini hedeflerimizin de ötesine taşıdık. Türbülanstan çıktık, ithalattaki köpüğü azaltırken, ihracatı artırarak 17 yıllık AK Parti iktidarlarında ilk kez yıllık cari fazla verdik.

Katma değerli üretime ve ihracata dayalı ekonomi için dönüşümü sağlayarak, cari fazladaki bu başarıyı kalıcı hale getirmeyi amaçlıyoruz. Sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme için gerekli tüm adımları atacak ve ekonomide arzu ettiğimiz seviyeye ulaşacağız.”

Türk Lirası baskısı sürüyor

Dolar/TL kuru, haftayı oldukça pozitif geçirdi ve kurda 5,50 seviyesi altına varan oranda geri çekilme hareketi gerçekleşti. Türkiye içinde dikkat çeken siyasi gündem, TL’yibiraz baskılasa dahi, hafta genelinin gelişmekte olan ülke para birimlerine oranla pozitif geçiren TL, kurda aşağı yönlü eğilimi tetiklemeye devam ediyor. Dolar tarafının da hafta içerisinde yatay bir seyir içerisinde olması ile kurdaki zayıflığın sürmeye devam ettiği görülüyor.

İktisatçıların çözümlemelerine göre, 5,48 seviyesi çevresinde fiyatlanan dolar/TL’de bayram tatili süresince 5,50 seviyesi altı fiyatlamaların sürmesi halinde aşağı yönlü eğilimin korunduğu görülebilirayrıca günlük grafikte tarihsel olarak da dolar/TL 200 günlük üssel hareketli ortalamanın altında yer alıyor.

Direnç ve destek seviyeleri

Uluslararasıpiyasalar çözümlendiğinde, ABD Dolar Endeksi ve brent tarafındaki düşüş devam ederken,altının ise gücünü koruduğu görülüyor. Yen, frank ve altındaki yükseliş de uzmanlara göre, risk algısının yüksek olduğunu ve piyasalardaki toparlanmanın da sınırlı kalabileceğini gösteriyor.

Dolar/TL kurunda 5,46’ya yaşanan düşüş sonrası dün 5,51’e doğru sınırlı yükseliş vardı. Kurda 5,58’i ilk direnç olarak izlediklerini belirten ekonomistler, azalan risk iştahı ve yüksek belirsizliğe rağmen TL’deki bu pozitif ayrışmanın yeni haftada daha da dengeli olabileceği ve kurda yeniden kademeli olarak yükseliş görülebileceğini öngörüyor.

Buna göre 5,50 üzerinde 5,58-5,64 direnç; 5,50 altında ise 5,42 destek bandı olarak kayıtlara geçiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75