banner6

Uçuşlar Larnaka'ya kaydı

banner37

Türkiye’ye gidiş dönüş uçak biletlerinin bin TL’ye yanaşması ve dört kişilik bir aile için uçak fiyatının, tur fiyatlarını geçmesi, birçok kişiyi Ercan’dan vazgeçerek, Larnaka Havalimanı’ndan seyahat etmeye mecbur etti.

Uçuşlar Larnaka'ya kaydı
banner90
banner99

Ali CANSU

Acenteler, geçtiğimiz yıla göre uçaklarda Larnaka’yı kullananların sayısının yüzde 30 arttığını bildirdi.

Bayramda turlara rağbet var

Uçak biletlerinin çok yüksek olması, uzun yaz tatilinden yeni çıkılması, okulların yakında açılacak olmasından dolayı yüksek masraflar ve yaşandığı iddia edilen ekonomik kriz, vatandaşın Kurban Bayramı planlarını pek de etkilemedi.

Önümüzdeki Kurban Bayramı’nda geçtiğimiz Ramazan Bayramı’na kıyasla, turlarda patlama yaşandığı ve rezervasyonlarda artışlar olduğu belirtildi.

Kurban Bayramı tatilinin altı güne çıkması, vatandaşların uzun tatil planları yapmasında önemli etken oluştururken, KIBRIS’a konuşan seyahat acenteleri, tur ve uçak rezervasyonlarının iki hafta önce dolduğunu ifade etti.

Acenteler, yılın bu döneminde, özellikle turlara olan yoğun ilgi nedeniyle şaşkına döndüklerini kaydetti.

İnsanlar yurtdışına gitmek için Larnaka’ya yöneldi

Sayar Turizm Gemi ve Yurtdışı Turları temsilcisi Fethiye Karahasanoğlu, kurban bayramında en fazla Avrupa’ya talep olduğunu söyledi.

35 dakikalık Antalya uçak biletlerinin 700 TL’ye, İstanbul biletlerinin ise bin TL’ye satıldığına dikkat çeken Karahasanoğlu, bir kişilik uçak biletinin tur fiyatına yanaştığı için bu yıl birçok kişinin uçak seyahatini Larnaka’ya kaydırdığını belirtti.

Yurtdışı turlarının ucuz olmasına rağmen özellikle İstanbul biletlerinin çok pahalı olmasından dolayı dört kişilik bir ailede tur fiyatını geçtiğini anlatan Karahasanoğlu, yetkililerin bu konuda bir şeyler yapması gerektiğini ifade etti.

Karahasanoğlu, Larnaka’dan hem direkt uçuş, hem de fiyatların daha ucuz olmasından dolayı vatandaşların Larnaka Havalimanı’nı seçmeye başladığını ve geçen yıla göre Larnaka gidişlerde yüzde 30 bir artış olduğunu söyledi.

Kültür turlarında artış

Karahasanoğlu, bu yıl yurtdışı kültür turlarında artış olduğu için daha önceden aldıkları uçak biletlerinin tümünü sattıklarını belirtti.

En fazla talebin İspanya ve İtalya’ya olduğunu, buralara gitmek için vatandaşların tek şehir kişi başı 399 Euro, büyük İspanya turu için de 999 Euro ödediklerini anlattı.

Vatandaşların tur talebi olduğunu ancak uçaklarda hem yer bulamadıklarını, hem de pahalı olmasından dolayı bunu alamadıklarını anlatan Karahasanoğlu, “Bu yıl Avrupa oldukça revaçta. Okulların açılmasından dolayı dört ve beş günlük programlar talep gördü. Balkanlar tek şehir 129 Euro’dan 629 Euro’ya kadar alıcı buldu” dedi.

Yunan adalarının da bu yıl oldukça ilgi gördüğüne işaret eden Karahasanoğlu, gemi ile Yunan adalarına gidenlerin sayısında artış olduğunu söyledi.

Yerli oteller çok pahalı, üstelik limit koydular

Karahasanoğlu, yerli otellerin çok pahalı olmasından ve minimum üç ile dört günlük konaklama mecburiyeti getirmelerinden dolayı rağbet görmediğini söyledi.

Ülkemizde bir otelde her şey dahil bir kişi için fiyatın 500 TL’den başladığını anlatan Karasanoğlu, yerli otellerin çoğunun dolu olduğunu ve bazılarının kontenjana göre yer açtığını belirtti.

Geçen yılki satışlarını yakalayıp geçtiklerini de kaydeden Karahasanoğlu, dövizin yükselmesine rağmen ilginin çok iyi olduğunu da söyledi.

Uçak fiyatları uçtu

Polatkan Turizm Direktörlerinden Okan Polatkan, bu yılki kurban bayramı gezilerinin geçtiğimiz yıla göre daha iyi olduğunu söyledi.

Uçak biletlerinin adeta uçtuğunu ve tur fiyatlarına yaklaştığını ifade eden Polatkan, Antalya biletlerinin 700 ile 800 TL’ye çıktığını belirtti.

En fazla talebin Avrupa’da İspanya ve İtalya turlarına olduğuna dikkat çeken Polatkan, haftalık turların kişi başı 500 ile 700 Euro olduğunu belirtti.

7 günlük Benelux tatilinin 600 Euro’dan başladığını anlatan Polatkan, bu bayram İstanbul turlarının ilgi görmediğini kaydetti. Dubai’nin çok sıcak olmasından dolayı rağbetin çok az olduğunu belirten Polatkan, özellikle bu yıl gemi turlarına ilginin arttığına işaret etti.

Vatandaşların her gün bir ülkede olmak ve bavul eziyeti olmaması için gemi turlarını seçtiğini anlatan Polatkan,  özellikle batı Akdeniz turlarının ilgi gördüğünü söyledi.

Atina aktarmalı İstanbul daha ucuz

Renk Turizm Direktörü Öcen Bökeyhan, bu yıl uçak bilet fiyatlarının aşırı yüksek olmasından dolayı telefonlarının bile çalmadığını söyleyerek, yıllardan sonra ilk kez böylesine durgun bir bayram geçirdiklerini belirtti.

35 dakikada gidilen Antalya’ya normal zamanda 100 TL olan uçak biletinin 700 TL’ye çıktığını ifade eden Bökeyhan, hükümet yetkililerinin bu konuya el atmaları gerektiğini kaydetti.

Bökeyhan, uçak biletlerinin pahalılığının devam etmesi halinde birçok insanın çok yakında direkt Ercan- İstanbul yerine daha ucuza gelen Larnaka- Atina- İstanbul hattını kullanmaya başlayacağını da söyledi. Bu hattı kullananlar olduğuna dikkat çeken Bökeyhan, “Bir İstanbul bileti bin TL’ye yaklaştı. Antalya biletleri de 700- 800 civarlarında, bu kadar da olmaz artık” dedi.

İspanya ve İtalya ilk sırada

Cyprus XP yetkilileri ise bu yıl Avrupa’ya olan ilginin arttığını belirterek, en fazla tur satışını İspanya ve İtalya’ya yaptıklarını söyledi.

Benelux satışlarının da iyi gittiğini anlatan yetkili, yunan adalarının kabinlerinin 259 ile 359 Euro’dan başlamasının da buralara olan ilgiyi arttırdığını belirtti.

Paris ve çocuklar için Disneyland turlarının da bayramda yerini aldığını anlatan yetkili, bu yıl İstanbul turlarını soran hemen hemen olmadığına da dikkat çekti.

Türkiye’yi tercih edenlerin daha fazla Kapadokya, Antalya ve Alaçatı’ya gittiklerini ifade eden yetkili, bir kişilik Alaçatı turunun 2 bin TL’yi bulduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2017, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104