banner6

'Ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlıyoruz'

banner37

T&T Ercan Havalimanı, 2015’te olduğu gibi 2016’da da vergi şampiyonu oldu. KIBRIS’a konuşan T&T Havalimanı İşletmeciliği İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi Ltd’in Genel Müdürü M. Serhat Özçelik, düşüncelerini paylaştı.

'Ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlıyoruz'
banner90
banner99

Ali CANSU

25 yıllığına Ercan Havalimanı’nın işletmeciliğini yerli ortak Kaner Grubu ile birlikte alan Taş Yapı-Terminal (T&T), 2015 yılında olduğu gibi 2016’da da vergi şampiyonu oldu.

Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı 2016 vergi listelerinde kurumlar kategorisinde Ercan Havalimanı’nı işleten T&T Havalimanı İşletmeciliği İnş. San.ve Tic. Şti bu yılın vergi rekortmeni oldu.

T&T Havalimanı İşletmeciliği İnş. San.ve Tic. Şti 2016 yılında Maliye Bakanlığı’na 27 milyon 611 bin 242 TL vergi ödedi.

KIBRIS’a açıklama yapan T&T Havalimanı İşletmeciliği İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi Ltd’in Genel Müdürü M. Serhat Özçelik, 2015’te olduğu gibi 2016’da da üst üste vergi rekortmeni olduklarını kaydetti.

“Ülke ekonomisine katkı yapıyoruz”

Özçelik, “Bu bizim için hem gurur verici bir olay, hem de ülke ekonomisine son derece ciddi katkılar sağladığımızın bir göstergesidir” dedi.

Bunun yapılan düzgün ve prensipli çalışmaların sonucu olduğuna dikkat çeken Özçelik, bugüne kadar kendileri hakkında “Devletin kontrolünde olmadığı” yönünde yazılan ve söylenenlere bunun iyi bir yanıt olduğunu belirtti. Devletin hem maddi hem de diğer operasyon anlamında ciddi bir kontrolü olduğunu anlatan Özçelik, şu anda Maliye Bakanlığı ile gelir paylaşımında olduklarını da söyledi.

Özçelik, geldikleri ilk günden bugüne kadar taahhütlerini yerine getireceklerini ve bu yapılırken de profesyonel ve şeffaf bir şekilde çalışacaklarını beyan ettiklerini söyleyerek, “Bugün geldiğimiz nokta ise bu aynen devam ediyor. Yüzde 90’ın üzerinde personelimiz KKTC vatandaşıdır. Bu başarı benimle birlikte tüm çalışma arkadaşlarımızındır. Bize bu yolu açan Direktörümüz Emrullah Turanlı’yı tebrik etmek istiyorum. Turanlı, işletmenin yürümesi ile ilgili gerekli tüm altyapıya destek verdi ve operasyonlarımıza karışmadı” dedi.

Bugün tüm satın almaların KKTC’den yapıldığına dikkat çeken Özçelik, ülkeye sağladıkları katkının sadece ödedikleri vergi ile değil gelir paylaşımı, vergi ve artı çalışanlar, dolaylı olarak yaptıkları harcamalar ile satın almaların ülke ekonomisinde önemli bir etkisi olduğuna inandıklarını söyledi.

“Devletle KDV ile birlikte yüzde 56 gelir paylaşımımız var”

Bugün aldıkları gelirin yüzde 47.8’ini devlete ödediklerini ifade eden Özçelik, ayrıca bunun üzerine KDV’nin de eklenmesi ile rakamın yüzde 56’ya çıktığını belirtti. Vergi şampiyonu olmak ile mutluluk duyduklarını da anlatan Özçelik, ülke ekonominse direk olarak yaptıkları katkılardan dolayı kendilerinin de ciddi bazı sıkıntılar yaşadıklarını da kaydetti.

Özçelik, bu sıkıntıları şöyle anlattı:

“En önemli sıkıntı, gelirleri toplayacak kanuni altyapıya sahip değiliz. Bu düzenlemeyi bekliyoruz. Bunlar içerisinde bir ay boyunca toplamamız gereken gelirleri ay sonunda topluyoruz. Ancak, bunu ödemeyenlere yaptırım yapabilecek hiçbir şeyimiz yoktur. Devletten bu konuda yardım bekliyoruz. Ayrıca havacılık gelirlerinde ise herhangi bir KDV olmaması sebebiyle biz herhangi bir KDV toplamıyoruz. Fakat havacılık gelirlerimizde devlete ödeme yaparken KDV’si ile birlikte ödüyoruz. Bu bizim gelir paylaşımımızın üzerinde bir rakama geliyor. Bu konularda mevzuat olarak çalışılması gerektiğini düşünüyoruz.”

Yolcu sayısına göre, 2016 yılına oranla bu yıl yüzde 10 artış görüldüğüne dikkat çeken Özçelik, rakamsal olarak bunun gelirlere pozitif olarak yansıdığını söyledi. Bu yıl gelir paylaşımına başlandığı için devlete ödedikleri yüzde 56 pay ile bu yıl ilk sırada olmalarını beklemediğini de kaydeden Özçelik, “Ama yine de üst sıralarda yer alacağımıza inanıyorum” dedi.

Yeni havalimanı inşaatının hızlı bir şekilde devam ettiğini kaydeden Özçelik, yer teslimleri ile ilgili sorunların devam etmesine karşın inşaatın yapımına engel bir unsur olmadığını da söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2017, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104